REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynagrodzenie umowy o dzieło jest stałe?

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
Umowa, ludzie, fot. Fotolia
Umowa, ludzie, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o dzieło jest umową zawsze odpłatną, w wysokości zależnej od uzgodnień stron, właściwości stosunków danego rodzaju lub od nakładu pracy wykonawcy dzieła. W trakcie tworzenia dzieła mogą zajść jednak okoliczności, które wpłyną znacząco na końcową sumę.

REKLAMA

Pierwszy rodzaj zmiany wysokości wynagrodzenia dotyczy wynagrodzenia kosztorysowego, gdy z powodu nieprzewidzianych okoliczności należy wykonać dodatkowe prace, lub potrzebne materiały nagle masowo drożeją, co znacznie zwiększa koszty wykonania dzieła. Kodeks cywilny rozróżnia tu dwie sytuacje: gdy kosztorys sporządza zamawiający, przyjmujący zamówienie może żądać odpowiedniego podwyższenia wynagrodzenia, jeśli jednak kosztorys układał przyjmujący zamówienie, musi on wykazać, że przy jego tworzeniu wykazał się należytą starannością i nie mógł przewidzieć konieczności dokonania dodatkowych pracy. Dopiero po udowodnieniu tej okoliczności może domagać się podwyższenia wynagrodzenia.

REKLAMA

Powyższy kazus nie dotyczy wynagrodzenia ryczałtowego, które było określone w całości z góry. Jeśli jednak wobec okoliczności, których nie można było przewidzieć (znaczna inflacja, klęska na danym rynku surowcowym), wykonanie dzieła po wcześniej ustalonej cenie groziłoby przyjmującemu zamówienie rażącą stratą, wówczas sąd może podwyższyć ryczałt lub w ogóle rozwiązać umowę.

Czy określenie stron umowy o dzieło ma znaczenie?

Zmiana wynagrodzenia z powodu wad

Jeżeli powstałe dzieło posiada wady, zamawiający ma prawo żądać ich usunięcia w wyznaczonym przez siebie terminie. Jeśli wad nie da się usunąć, dalsze postępowanie zależy od charakteru tych wad. Wady w rozumieniu prawa cywilnego dzielą się na istotne i nieistotne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku naprawy telefonu komórkowego wadą istotną będzie brak funkcji dzwonienia, zaś nieistotną lekkie pęknięcie obudowy, nie przeszkadzające w normalnym korzystaniu z urządzenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jeśli wada dzieła okaże się istotna, zamawiający może od umowy odstąpić. W przypadku wad nieistotnych, zamawiający ma prawo żądać obniżenia ceny w stosunku odpowiednim do spadku jakości dzieła.

Niewykonanie dzieła, a zapłata

REKLAMA

Nie zawsze niewykonanie dzieła pociąga za sobą zwolnienie z obowiązku zapłaty wynagrodzenia. Dzieje się tak w przypadku, gdy przyjmujący zamówienie był w gotowości do wytworzenia dzieła, jednak z powodu przeszkód powstałych po stronie zamawiającego nie był w stanie podjąć działań. Przeszkody te mogą być zarówno zawinione (np. umyślne odraczanie koniecznych konsultacji z wykonawcą) i niezawinione (np. zniszczenie materiałów potrzebnych do wykonania dzieła, które miał dostarczyć zamawiający, z powodów niezależnych). Zamawiający może jednak wykazać, że przez niewykonanie dzieła przyjmujący zamówienie zaoszczędził pewną kwotę lub materiały – wówczas od całości wynagrodzenia można odliczyć to, co zaoszczędzono.

Zamawiający może w każdej chwili od umowy o dzieło odstąpić, do momentu ostatecznego wykonania dzieła. Odstąpienie to wiąże się jednak z zapłatą części wynagrodzenia, proporcjonalnego do już istniejącego fragmentu dzieła.

Należy pamiętać, że w celu uniknięcia nieporozumień zapłata wynagrodzenia należy się z chwilą oddania dzieła, a jeśli dzieło oddawane jest częściami – ostatnia rata zapłaty powinna zostać spłacona wraz z oddaniem ostatniej części dzieła. Taka praktyka pozwala na bieżącą wymianę informacji i potrzeb między kontrahentami, a także szybkie zgłaszanie uwag co do jakości dzieła.

Umowa o dzieło i umowa zlecenie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  REKLAMA

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA