REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klauzula arbitrażowa w umowie

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
umowa Fot. Fotolia
umowa Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częstszą praktyką jest zamieszczanie w umowie wzmianki o rozwiązaniu potencjalnego sporu między stronami przez sąd polubowny. Zapis taki rodzi pewne zobowiązanie między stronami, lecz jednocześnie jest sposobem na szybsze i profesjonalne zażegnanie konfliktu.

Jak zamieścić klauzulę?

Klauzula arbitrażowa może przybrać różne formy i we wszystkich wymienionych odnosić będzie jednakowy skutek. Strony mogą umieścić zapis na sąd polubowny jako jedno z wielu postanowień umownych, zazwyczaj dodawane w ostatnich punktach. Równie dobrym rozwiązaniem jest załączenie aneksu do umowy, lecz także utworzenie zupełnie nowej umowy, której celem jest wyłącznie umówienie się na skorzystanie z arbitrażu w razie potencjalnego konfliktu.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: 500 pytań o VAT

Ważne jest, że zapis na sąd polubowny dotyczy tylko stron podpisujących umowę i rozwiązania sporu mogącego wyniknąć z tego konkretnego stosunku, który reguluje dana umowa. Zamieszczając klauzulę arbitrażową należy również wskazać dokładny adres sądu polubownego, do którego będą miały udać się strony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Wszelkie spory wynikającego z danej umowy rozwiązywane będą przez Sąd Arbitrażowy X w mieście Y znajdujący się pod adresem Z, zgodnie z regulaminem tego Sądu”.

Arbitraż jako forma rozstrzygania sporów

Warto zdawać sobie sprawę, że przy każdorazowej zmianie adresu sądu, na który zapis powstał, lub jakiejkolwiek reformie wewnętrznych regulaminów ośrodka arbitrażowego, klauzula również powinna być sporządzona na nowo. W przeciwnym wypadku straci swoją ważność.

Konsekwencje zamieszczenia klauzuli

Zamieszczenie klauzuli arbitrażowej w umowie nie oznacza automatycznie, że spór nie będzie mógł być rozpatrzony przez sąd powszechny. Po wpłynięciu pozwu sąd powszechny nie odrzuci sprawy z urzędu. Stanie się tak dopiero po złożeniu wniosku przez drugą stronę, że chciałaby skorzystać z zapisu na sąd polubowny. Wówczas sąd powszechny przestanie rozpatrywać sprawę i skieruje obie strony do właściwego sądu arbitrażowego.

Dużo korzyści

Rosnącą popularność sądów polubownych można tłumaczyć kilkoma czynnikami. Są to czas, profesjonalizm, poufność i międzynarodowość. Postępowanie arbitrażowe jest kilka razy szybsze niż w sądzie powszechnym, a arbitrzy rozpatrujący spory mają zazwyczaj odpowiednie wykształcenie w zakresie rozstrzyganych konfliktów. Inaczej niż w przypadku sądów powszechnych, zapewniona jest poufność przepływu informacji, co jest szczególnie cenne zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców, którzy chcą zachować pewne dane tylko dla siebie i swoich partnerów biznesowych. Korzystający z pomocy sądów arbitrażowych chwalą zwłaszcza bezproblemowość w rozstrzyganiu sporów międzynarodowych – w przypadku sądu powszechnego to wyjątkowo żmudne i kosztowne postępowanie, wymagające przepływu informacji między sądami i tłumaczenia wielu stron dokumentów. Dokonując zapisu na sąd polubowny w dowolnym miejscu na świecie strony mają gwarancję, że jego wyrok będzie dla niż ważny i wiążący.

Rośnie zainteresowanie sądami polubownymi

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA