| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Klauzula arbitrażowa w umowie

Klauzula arbitrażowa w umowie

Coraz częstszą praktyką jest zamieszczanie w umowie wzmianki o rozwiązaniu potencjalnego sporu między stronami przez sąd polubowny. Zapis taki rodzi pewne zobowiązanie między stronami, lecz jednocześnie jest sposobem na szybsze i profesjonalne zażegnanie konfliktu.

Jak zamieścić klauzulę?

Klauzula arbitrażowa może przybrać różne formy i we wszystkich wymienionych odnosić będzie jednakowy skutek. Strony mogą umieścić zapis na sąd polubowny jako jedno z wielu postanowień umownych, zazwyczaj dodawane w ostatnich punktach. Równie dobrym rozwiązaniem jest załączenie aneksu do umowy, lecz także utworzenie zupełnie nowej umowy, której celem jest wyłącznie umówienie się na skorzystanie z arbitrażu w razie potencjalnego konfliktu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: 500 pytań o VAT

Ważne jest, że zapis na sąd polubowny dotyczy tylko stron podpisujących umowę i rozwiązania sporu mogącego wyniknąć z tego konkretnego stosunku, który reguluje dana umowa. Zamieszczając klauzulę arbitrażową należy również wskazać dokładny adres sądu polubownego, do którego będą miały udać się strony.

„Wszelkie spory wynikającego z danej umowy rozwiązywane będą przez Sąd Arbitrażowy X w mieście Y znajdujący się pod adresem Z, zgodnie z regulaminem tego Sądu”.

Arbitraż jako forma rozstrzygania sporów

Warto zdawać sobie sprawę, że przy każdorazowej zmianie adresu sądu, na który zapis powstał, lub jakiejkolwiek reformie wewnętrznych regulaminów ośrodka arbitrażowego, klauzula również powinna być sporządzona na nowo. W przeciwnym wypadku straci swoją ważność.

Konsekwencje zamieszczenia klauzuli

Zamieszczenie klauzuli arbitrażowej w umowie nie oznacza automatycznie, że spór nie będzie mógł być rozpatrzony przez sąd powszechny. Po wpłynięciu pozwu sąd powszechny nie odrzuci sprawy z urzędu. Stanie się tak dopiero po złożeniu wniosku przez drugą stronę, że chciałaby skorzystać z zapisu na sąd polubowny. Wówczas sąd powszechny przestanie rozpatrywać sprawę i skieruje obie strony do właściwego sądu arbitrażowego.

Dużo korzyści

Rosnącą popularność sądów polubownych można tłumaczyć kilkoma czynnikami. Są to czas, profesjonalizm, poufność i międzynarodowość. Postępowanie arbitrażowe jest kilka razy szybsze niż w sądzie powszechnym, a arbitrzy rozpatrujący spory mają zazwyczaj odpowiednie wykształcenie w zakresie rozstrzyganych konfliktów. Inaczej niż w przypadku sądów powszechnych, zapewniona jest poufność przepływu informacji, co jest szczególnie cenne zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców, którzy chcą zachować pewne dane tylko dla siebie i swoich partnerów biznesowych. Korzystający z pomocy sądów arbitrażowych chwalą zwłaszcza bezproblemowość w rozstrzyganiu sporów międzynarodowych – w przypadku sądu powszechnego to wyjątkowo żmudne i kosztowne postępowanie, wymagające przepływu informacji między sądami i tłumaczenia wielu stron dokumentów. Dokonując zapisu na sąd polubowny w dowolnym miejscu na świecie strony mają gwarancję, że jego wyrok będzie dla niż ważny i wiążący.

Rośnie zainteresowanie sądami polubownymi

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »