Zawieranie umów przy wykorzystaniu podpisu elektronicznego
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest podpis elektroniczny?
Według art. 3 ustawy z dnia 18 września 2001r. o podpisie elektronicznym, są to dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny. Ustawodawca stawia następujące wymagania, jakie musi spełnić bezpieczny podpis elektroniczny:
REKLAMA
- musi być podporządkowany do osoby fizycznej składającej podpis,
- pozwala stwierdzić, czy osoba działa we własnym imieniu, czy jako przedstawiciel innej określonej osoby fizycznej lub osoby prawnej, bądź jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, czy też działa w charakterze członka organu lub organu określonej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej (np. spółki partnerskiej) bądź też, czy działa jako organ władzy publicznej,
- musi być sporządzony za pomocą urządzeń i danych podlegających wyłącznej kontroli osoby fizycznej składającej podpis,
- jakakolwiek jego zmiana jest rozpoznawalna.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Certyfikat
Z korzystaniem z podpisu elektronicznego łączy się pojęcie certyfikatu, który jest elektronicznym zaświadczeniem, za pomocą którego dane służące do weryfikacji podpisu elektronicznego są przyporządkowane do osoby składającej podpis elektroniczny i które umożliwiają identyfikację tej osoby. Jest on wydawany przez podmiot świadczący usługi certyfikacyjne, wpisany do rejestru podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne na podstawie umowy o świadczenie certyfikacyjne.
Jak prawidłowo zawierać umowy?
Skutki prawne podpisu elektronicznego
REKLAMA
Opatrzenie podpisem elektronicznym złożonym na podstawie ważnego kwalifikowanego certyfikatu jest zrównane, pod względem skutków prawnych, z własnoręcznym podpisem, więc zgodnie z art. 78 KC, spełnia on wymogi w zakresie zachowania formy pisemnej również, gdy została zastrzeżona forma pod rygorem nieważności.
Wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona w dowolnie, ale musi ujawniać wolę w sposób dostateczny, dotyczy to również podpisu elektronicznego. Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią. Oferta złożona w postaci elektronicznej wiąże składającego, jeżeli druga strona niezwłocznie potwierdzi jej otrzymanie.
Korzystanie z weksla w działalności gospodarczej
Przedsiębiorca jest obowiązany, przed zawarciem umowy za pomocą podpisu elektronicznego, poinformować drugą stronę w sposób jednoznaczny i zrozumiały o :
- czynnościach technicznych składających się na procedurę zawarcia umowy
- skutkach prawnych potwierdzenia przez drugą stronę otrzymania oferty
- zasadach i sposobach utrwalania , zabezpieczania i udostępniania przez przedsiębiorcę drugiej stronie treści zawieranej umowy
- metodach i środkach technicznych służących wykrywaniu korygowaniu błędów we wprowadzanych danych, które jest obowiązany udostępnić drugiej stronie
- językach, w których umowa może być zawarta
- kodeksach etycznych, które stosuje oraz o ich dostępności w postaci elektronicznej
Korzystanie z gotowych wzorców umów - o czym należy pamiętać?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.