reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Korzystanie z gotowych wzorców umów - o czym należy pamiętać?

Korzystanie z gotowych wzorców umów - o czym należy pamiętać?

W obrocie gospodarczym coraz bardziej popularne jest korzystanie z gotowych wzorców umów, zawierających standardowe rozwiązania. Korzysta się z nich w przypadku umów między kontrahentami, umów konsumenckich oraz umów wyłącznie między przedsiębiorcami.

Wymagania formalne

Wzorzec powinien zostać doręczony skutecznie, stronie która nie jest jeszcze kontrahentem. Wyjątkiem jest sytuacja, w której używanie wzorca jest zwyczajowo przyjęte i druga strona może z łatwością poznać jego treść. Musi to być dokument z pełnym tekstem wzorca, w języku ojczystym stron, napisany w sposób czytelny i kompletny.

Spełnienie wszystkich wymogów formalnych będzie bez znaczenia, jeśli obie strony nie wyrażą zgody na zawarte w nim postanowienia.

Zmiana wzorca

Zachodzi najczęściej w sytuacjach gdy strony łączy zobowiązanie o charakterze ciągłym. Zastosowany w takim przypadku nowy lub zmieniony wzorzec wiąże drugiego przedsiębiorcę wówczas, gdy spełnia wymagane warunki, został doręczony mu w sposób właściwy, a umowa nie została wypowiedziana w najbliższym terminie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

W razie wypowiedzenia wzorca strony nie muszą rozliczać i zwracać sobie wzajemnie świadczeń, których dokonali, zanim nastąpiło wypowiedzenie

Sprzeczne postanowienia wzorców

W przypadku, gdy przedsiębiorcy posługują się różniącymi się wzorcami przy zawieraniu umowy, to umowa zawierana jest bez wykluczających się postanowień zawartych w tych wzorcach. Jeżeli natomiast strona, która otrzymała ofertę nie chce zawierać umowy na warunkach w niej zaproponowanych, powinna niezwłocznie zawiadomić o tym kontrahenta. W takiej sytuacji w ogóle nie dojdzie do zawarcia umowy.

Jeśli treść wzorca różni się od treści umowy przedsiębiorcy związani są umową i uzgodnionymi w niej postanowieniami.

Wydanie wzorca umownego w trakcie trwania stosunku o charakterze ciągłym

Sądowa kontrola umów

Instytucja ta ma na celu ocenę nie tylko postanowień umowy przyjętych z zastosowanego wzorca  Sąd  bierze pod uwagę także okoliczności jej zawarcia, takie jak dobre obyczaje oraz sprawdza czy kontrakt nie zawiera niedozwolonych postanowień umownych lub czy nie dotyczy świadczenia niemożliwego.

Jak wygląda postępowanie w sprawach uznania postanowień wzorca umownego za niedozwolone?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama