| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Spółkę z o.o. zarejestrujesz za pomocą wzorca

Spółkę z o.o. zarejestrujesz za pomocą wzorca

Rejestracja spółki z o.o. z wykorzystaniem prostego ustawowego wzorca umowy to jedno z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Pierwsze czytanie obyło się 16 grudnia 2010 r.

Procedowany projekt podąża za trendami europejskimi np. reformami w Wielkiej Brytanii, gdzie szczyty popularności osiąga Ltd. Czas założenia w Wielkiej Brytanii Ltd. wynosi średnio 5-7 dni, ale można też, za dodatkową opłatą skorzystać ze specjalnego serwisu internetowego umożliwiającego rejestrację tej spółki w 24 godziny. Minimalny kapitał zakładowy Ltd. może wynosić nawet 1 funt, aportem zaś mogą być m.in. usługi. Warto dodać, iż ani notariusz, ani biegły rewident nie są potrzebni na żadnym etapie tworzenia tej spółki.

Tworzenie prostych spółek z o.o. na podstawie ustawowego wzorca umowy bez udziału notariusza to również tegoroczna rekomendacja Banku Światowego dla Polski. Rozwiązanie to przyczyni się do znacznego obniżenia kosztów rejestracji działalności gospodarczej i uprości trudną obecnie rejestrację spółki z o.o.

Polecamy: Jak założyć spółkę z o.o.

Pojawi się także możliwość elektronicznej rejestracji tego typu spółki oraz termin 24 godzin dla KRS na wydanie postanowienia w kwestii rejestracji. W przypadku składania dokumentów w sposób tradycyjny (papierowo) KRS ma max. 7 dni na wydanie takiego postanowienia. Reszta dokumentów, która obecnie jest załączana z chwilą składania wniosku do KRS, np. oświadczenie o wniesieniu wkładów, informacje o składzie zarządu, wzorce podpisów itd., składana będzie wg projektu ustawy dopiero po wydaniu postanowienia przez KRS.

Proces rejestracji spółki z o.o. nie kończy się z momentem wydania postanowienia przez KRS. Wnioskodawca musi nadto złożyć również zgłoszenia przynajmniej do: urzędu statystycznego, urzędu skarbowego oraz ZUS - gdzie rejestracja trwa również wiele dni. Obecnie najdłużej czeka się np. na wydanie zaświadczenia o REGON. Okres ten wynosi od 30 dni do nawet 3 m-cy. Terminy bowiem wskazane w ustawach dla poszczególnych urzędów na rejestrację przedsiębiorstw, bardzo często nie są przestrzegane przez urzędy, co powoduje znaczną przewlekłość całej procedury. W tej chwili KRS ma 7 dni na wydanie postanowienia o rejestracji i z uwagi na fakt, iż termin ten ma charakter instrukcyjny, rzadko kiedy jest on dotrzymywany, szczególnie zaś w okresie wakacyjnym, kiedy to występują znaczne opóźnienia.

Przedstawione wyżej formalności, w sumie powodują, iż rejestracja działalności gospodarczej trwa w Polsce bardzo długo. W związku z tym zwracamy uwagę, iż w przypadku S-24, kompleksowa jej rejestracja może wciąż trwać ok. 30 dni, ponieważ pozostałe etapy procesu rejestracji nie ulegają zmianie.

Polecamy: Jak założyć w Warszawie firmę przez internet

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »