REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć w Warszawie firmę przez interne?t - krok po kroku

Magdalena Czajka

REKLAMA

REKLAMA

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy daje jej mieszkańcom możliwość założenia własnej działalności gospodarczej bez opuszczania domu. Urzędnicy wychodzą naprzeciw potencjalnym pracodawcom i ułatwiają im załatwianie formalności.

Każdy zdaje sobie sprawę, że to sektor prywatnych przedsiębiorców napędza gospodarkę. W naszym kraju wielu ludzi do zakładania własnej działalności gospodarczej zniechęca tzw. papierkowa robota i konieczność biegania po urzędach. Na szczęście rozwijamy się i idziemy z duchem czasu, czego przykładem jest możliwość zakładania firmy on-line.

REKLAMA

Jak wiadomo osoba fizyczna, chcąc założyć firmę musi złożyć wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Prowadzą ją gminy. Wniosek możemy złożyć tradycyjną drogą (osobiście lub pocztą). Natomiast w Warszawie - również przez internet.

Przy składaniu wniosku o wpis do ewidencji gospodarczej przez Internet są dwie możliwości:

1) gdy nie posiadamy podpisu elektronicznego- to dokonujemy tego poprzez wypełnienie Aktywnego Formularzu bądź Kreatora Wniosku EDG, które są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miasta stołecznego Warszawy albo
2) gdy posiadamy podpis elektroniczny- przy użyciu Elektronicznej Skrzynki Podawczej Urzędu Miasta stołecznego Warszawy.

Polecamy: Jak założyć spółkę z o.o.?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok po kroku

REKLAMA

Na początek należy wybrać narzędzie załatwiania sprawy. Gdy zdecydowaliśmy się na Aktywny Formularz klikamy na ikonę z tym wyrażeniem i otwiera nam się gotowy wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Ten wniosek stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, naczelnika urzędu skarbowego oraz do urzędu statystycznego.

Jeżeli nie wiemy jak wypełnić wniosek, boimy się popełnić błąd to klikamy w słowo „instrukcja”, które jest podkreślone na niebiesko. Wskazuje ona, w jaki sposób wypełnić wniosek, jakie rubryki i pola należy wypełnić w zależności od składanego wniosku oraz co zrobić, by wysłać dane do Urzędu Miasta za pomocą formularza. Podświetlone są pola obowiązkowe, które trzeba wypełnić w zależności od składanego wniosku.

We wniosku należy wskazać numer telefonu lub adres e- mail, gdyż w przeciwnym razie zajdzie konieczność kontaktowania się z przedsiębiorca drogą pocztową, co spowoduje wydłużenie procedury wydania zaświadczenia o wpisie.

Dzień podpisania wniosku jest datą faktyczną złożenia wniosku, a jego niepodpisanie skutkuje pozostawieniem go bez rozpoznania.

Polecamy: Jakie obowiązki i ograniczenia nałożone są na przedsiębiorcę

Uważaj na szczegóły

Kreator Wniosków EDG-1 jest narzędziem pomocniczym przy tworzeniu wniosków związanych z ewidencja działalności gospodarczej. Działa na zasadzie wypełniania danych takich jak m. in. dane wnioskodawcy, adres zamieszkania, adres zameldowania i inne. Kreator Wniosków jest tak skonstruowany, że w pewnych polach są tzw. listy rozwijane, np. przy dacie urodzenia. Ponadto, kolorem są oznaczone pola obowiązkowe i jest dostępna pomoc ekranowa, w postaci znaku zapytania, w trakcie wypełniania pytania.

Jeżeli w trakcie wypełniania wniosku jesteśmy nieaktywni dłużej niż 10 minut, to nasza sesja wygasa i konieczne jest ponowne wypełnienie formularza.

REKLAMA

Z tych samych względów co przy Aktywnym Formularzu, także i tu należy podać numer telefonu bądź adres e- mail. Ułatwi i przyspieszy to nam procedurę wydania zaświadczenia o wpisie. Z kolei Elektroniczna Skrzynka Podawcza pozwala osobom posiadającym bezpieczny podpis elektroniczny wnosić pisma do urzędu za pośrednictwem internetu, bez konieczności osobistego w nim stawiennictwa. Oczywiście i tu mamy instrukcję. Na początku należy sprawdzić czy pismo, które chcemy złożyć można wnieść w tej formie. Jeżeli tak, to należy pobrać wzór, wypełnić go i przesłać za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej.

Oprócz założenia firmy, przez Internet możemy również dokonać zmiany wniosku ewidencji, zawieszenia, wznowienia działalności gospodarczej, a także zawiadomić o zaprzestaniu jej prowadzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA