| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak założyć w Warszawie firmę przez interne?t - krok po kroku

Jak założyć w Warszawie firmę przez interne?t - krok po kroku

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy daje jej mieszkańcom możliwość założenia własnej działalności gospodarczej bez opuszczania domu. Urzędnicy wychodzą naprzeciw potencjalnym pracodawcom i ułatwiają im załatwianie formalności.

Każdy zdaje sobie sprawę, że to sektor prywatnych przedsiębiorców napędza gospodarkę. W naszym kraju wielu ludzi do zakładania własnej działalności gospodarczej zniechęca tzw. papierkowa robota i konieczność biegania po urzędach. Na szczęście rozwijamy się i idziemy z duchem czasu, czego przykładem jest możliwość zakładania firmy on-line.

Jak wiadomo osoba fizyczna, chcąc założyć firmę musi złożyć wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Prowadzą ją gminy. Wniosek możemy złożyć tradycyjną drogą (osobiście lub pocztą). Natomiast w Warszawie - również przez internet.

Przy składaniu wniosku o wpis do ewidencji gospodarczej przez Internet są dwie możliwości:

1) gdy nie posiadamy podpisu elektronicznego- to dokonujemy tego poprzez wypełnienie Aktywnego Formularzu bądź Kreatora Wniosku EDG, które są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miasta stołecznego Warszawy albo
2) gdy posiadamy podpis elektroniczny- przy użyciu Elektronicznej Skrzynki Podawczej Urzędu Miasta stołecznego Warszawy.

Polecamy: Jak założyć spółkę z o.o.?

Krok po kroku

Na początek należy wybrać narzędzie załatwiania sprawy. Gdy zdecydowaliśmy się na Aktywny Formularz klikamy na ikonę z tym wyrażeniem i otwiera nam się gotowy wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Ten wniosek stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, naczelnika urzędu skarbowego oraz do urzędu statystycznego.

Jeżeli nie wiemy jak wypełnić wniosek, boimy się popełnić błąd to klikamy w słowo „instrukcja”, które jest podkreślone na niebiesko. Wskazuje ona, w jaki sposób wypełnić wniosek, jakie rubryki i pola należy wypełnić w zależności od składanego wniosku oraz co zrobić, by wysłać dane do Urzędu Miasta za pomocą formularza. Podświetlone są pola obowiązkowe, które trzeba wypełnić w zależności od składanego wniosku.

We wniosku należy wskazać numer telefonu lub adres e- mail, gdyż w przeciwnym razie zajdzie konieczność kontaktowania się z przedsiębiorca drogą pocztową, co spowoduje wydłużenie procedury wydania zaświadczenia o wpisie.

Dzień podpisania wniosku jest datą faktyczną złożenia wniosku, a jego niepodpisanie skutkuje pozostawieniem go bez rozpoznania.

Polecamy: Jakie obowiązki i ograniczenia nałożone są na przedsiębiorcę

Uważaj na szczegóły

Kreator Wniosków EDG-1 jest narzędziem pomocniczym przy tworzeniu wniosków związanych z ewidencja działalności gospodarczej. Działa na zasadzie wypełniania danych takich jak m. in. dane wnioskodawcy, adres zamieszkania, adres zameldowania i inne. Kreator Wniosków jest tak skonstruowany, że w pewnych polach są tzw. listy rozwijane, np. przy dacie urodzenia. Ponadto, kolorem są oznaczone pola obowiązkowe i jest dostępna pomoc ekranowa, w postaci znaku zapytania, w trakcie wypełniania pytania.

Jeżeli w trakcie wypełniania wniosku jesteśmy nieaktywni dłużej niż 10 minut, to nasza sesja wygasa i konieczne jest ponowne wypełnienie formularza.

Z tych samych względów co przy Aktywnym Formularzu, także i tu należy podać numer telefonu bądź adres e- mail. Ułatwi i przyspieszy to nam procedurę wydania zaświadczenia o wpisie. Z kolei Elektroniczna Skrzynka Podawcza pozwala osobom posiadającym bezpieczny podpis elektroniczny wnosić pisma do urzędu za pośrednictwem internetu, bez konieczności osobistego w nim stawiennictwa. Oczywiście i tu mamy instrukcję. Na początku należy sprawdzić czy pismo, które chcemy złożyć można wnieść w tej formie. Jeżeli tak, to należy pobrać wzór, wypełnić go i przesłać za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej.

Oprócz założenia firmy, przez Internet możemy również dokonać zmiany wniosku ewidencji, zawieszenia, wznowienia działalności gospodarczej, a także zawiadomić o zaprzestaniu jej prowadzenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »