REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć w Warszawie firmę przez interne?t - krok po kroku

Magdalena Czajka

REKLAMA

REKLAMA

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy daje jej mieszkańcom możliwość założenia własnej działalności gospodarczej bez opuszczania domu. Urzędnicy wychodzą naprzeciw potencjalnym pracodawcom i ułatwiają im załatwianie formalności.

Każdy zdaje sobie sprawę, że to sektor prywatnych przedsiębiorców napędza gospodarkę. W naszym kraju wielu ludzi do zakładania własnej działalności gospodarczej zniechęca tzw. papierkowa robota i konieczność biegania po urzędach. Na szczęście rozwijamy się i idziemy z duchem czasu, czego przykładem jest możliwość zakładania firmy on-line.

REKLAMA

Jak wiadomo osoba fizyczna, chcąc założyć firmę musi złożyć wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Prowadzą ją gminy. Wniosek możemy złożyć tradycyjną drogą (osobiście lub pocztą). Natomiast w Warszawie - również przez internet.

Przy składaniu wniosku o wpis do ewidencji gospodarczej przez Internet są dwie możliwości:

1) gdy nie posiadamy podpisu elektronicznego- to dokonujemy tego poprzez wypełnienie Aktywnego Formularzu bądź Kreatora Wniosku EDG, które są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miasta stołecznego Warszawy albo
2) gdy posiadamy podpis elektroniczny- przy użyciu Elektronicznej Skrzynki Podawczej Urzędu Miasta stołecznego Warszawy.

Polecamy: Jak założyć spółkę z o.o.?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok po kroku

REKLAMA

Na początek należy wybrać narzędzie załatwiania sprawy. Gdy zdecydowaliśmy się na Aktywny Formularz klikamy na ikonę z tym wyrażeniem i otwiera nam się gotowy wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Ten wniosek stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, naczelnika urzędu skarbowego oraz do urzędu statystycznego.

Jeżeli nie wiemy jak wypełnić wniosek, boimy się popełnić błąd to klikamy w słowo „instrukcja”, które jest podkreślone na niebiesko. Wskazuje ona, w jaki sposób wypełnić wniosek, jakie rubryki i pola należy wypełnić w zależności od składanego wniosku oraz co zrobić, by wysłać dane do Urzędu Miasta za pomocą formularza. Podświetlone są pola obowiązkowe, które trzeba wypełnić w zależności od składanego wniosku.

We wniosku należy wskazać numer telefonu lub adres e- mail, gdyż w przeciwnym razie zajdzie konieczność kontaktowania się z przedsiębiorca drogą pocztową, co spowoduje wydłużenie procedury wydania zaświadczenia o wpisie.

Dzień podpisania wniosku jest datą faktyczną złożenia wniosku, a jego niepodpisanie skutkuje pozostawieniem go bez rozpoznania.

Polecamy: Jakie obowiązki i ograniczenia nałożone są na przedsiębiorcę

Uważaj na szczegóły

Kreator Wniosków EDG-1 jest narzędziem pomocniczym przy tworzeniu wniosków związanych z ewidencja działalności gospodarczej. Działa na zasadzie wypełniania danych takich jak m. in. dane wnioskodawcy, adres zamieszkania, adres zameldowania i inne. Kreator Wniosków jest tak skonstruowany, że w pewnych polach są tzw. listy rozwijane, np. przy dacie urodzenia. Ponadto, kolorem są oznaczone pola obowiązkowe i jest dostępna pomoc ekranowa, w postaci znaku zapytania, w trakcie wypełniania pytania.

Jeżeli w trakcie wypełniania wniosku jesteśmy nieaktywni dłużej niż 10 minut, to nasza sesja wygasa i konieczne jest ponowne wypełnienie formularza.

REKLAMA

Z tych samych względów co przy Aktywnym Formularzu, także i tu należy podać numer telefonu bądź adres e- mail. Ułatwi i przyspieszy to nam procedurę wydania zaświadczenia o wpisie. Z kolei Elektroniczna Skrzynka Podawcza pozwala osobom posiadającym bezpieczny podpis elektroniczny wnosić pisma do urzędu za pośrednictwem internetu, bez konieczności osobistego w nim stawiennictwa. Oczywiście i tu mamy instrukcję. Na początku należy sprawdzić czy pismo, które chcemy złożyć można wnieść w tej formie. Jeżeli tak, to należy pobrać wzór, wypełnić go i przesłać za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej.

Oprócz założenia firmy, przez Internet możemy również dokonać zmiany wniosku ewidencji, zawieszenia, wznowienia działalności gospodarczej, a także zawiadomić o zaprzestaniu jej prowadzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA