reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > O czym musi pamiętać przedsiębiorca pod koniec roku?

O czym musi pamiętać przedsiębiorca pod koniec roku?

Zbliżający się koniec roku to dla przedsiębiorców, obok podsumowania realizacji planów, czas dopełnienia obowiązków, które wynikają z przepisów prawa. Już teraz sprawdź, jakie powinności i do kiedy musisz wypełnić.

Przedsiębiorcy, którzy przygotowują się do rozliczenia rocznego powinni w pierwszej kolejności skompletować niezbędne dokumenty:

  • potwierdzenie zapłat składek ZUS za okres XII 2009-XI 2010;
  • potwierdzenie zapłat zaliczek z tytułu podatku dochodowego;
  • faktury za dostęp do Internetu z potwierdzeniem zapłaty (zapłacone w 2010 roku) - tzw. ulga internetowa;

Wszystko o uldze internetowej znajdziesz tutaj >>

  • potwierdzenie zapłaty odsetek od kredytu mieszkaniowego - tzw. ulga mieszkaniowa

Przedsiębiorcy, którzy w roku 2010 zatrudniali pracowników, mają obowiązek złożyć rozliczenie PIT-R4 do 31-go stycznia 2011. Pracodawca musi również dostarczyć pracownikom formularze PIT-11 oraz złożyć wszystkie egzemplarze w Urzędzie Skarbowym do 28-go lutego 2011.

Jedną z podstawowych grup obowiązków, które przedsiębiorcy muszą spełnić, są zobowiązania podatkowe. Każdego zobowiązania należy oczywiście dopełnić w ściśle określonym, nieprzekraczalnym, terminie.

Jeżeli chcemy zmienić formę opodatkowania musimy zgłosić taki zamiar w Urzędzie Skarbowym (US) do 20-go stycznia. Jeżeli wybieramy metodę kwartalną możemy natomiast złożyć odpowiedni wniosek w US do 20-go lutego. Jeżeli nie zgłosimy chęci zmiany w tych terminach, będziemy rozliczani tak, jak do tej pory.

Warto przemyśleć samemu lub zapytać eksperta, który system rozliczeń będzie dla nas najlepszy. Pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim wielkość firmy i czas jej powstania, dotychczasowy system rozliczeń oraz plany na nowy rok działalności.

Dla przykładu: kwartalny system rozliczeń jest zazwyczaj dobrym rozwiązaniem dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność gospodarczą, którzy opłacają podatek dochodowy. System kwartalny nie będzie natomiast korzystny dla dużych przedsiębiorstw płacących VAT, które wykazują jego zwroty. Jednak każdy przypadek jest inny i najlepiej skonsultować się z ekspertem - mówi Małgorzata Siwek, prezes firmy Wellton Sp. z o.o.

Następne zobowiązanie dotyczy przedsiębiorców, którzy w danym roku wykonywali zarówno czynności podatkowe, jak i zwolnione z VAT. Ta grupa podatników jest zobowiązana do ponownego ustalenia struktury sprzedaży po zakończeniu danego roku podatkowego - tym razem na podstawie rzeczywistych obrotów. Tak przygotowane obliczenia stanowią podstawę do korekty wstępnie odliczonego podatku za poprzedni rok. Za ich pomocą wyznacza się również wstępny wskaźnik, służący do rozliczania podatku VAT od zakupów w kolejnym roku podatkowym.
KADRY

Wszystko o VAT znajdziesz w serwisie VAT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama