REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

O czym musi pamiętać przedsiębiorca pod koniec roku?

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zbliżający się koniec roku to dla przedsiębiorców, obok podsumowania realizacji planów, czas dopełnienia obowiązków, które wynikają z przepisów prawa. Już teraz sprawdź, jakie powinności i do kiedy musisz wypełnić.

Jakie dokumenty?

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy przygotowują się do rozliczenia rocznego powinni w pierwszej kolejności skompletować niezbędne dokumenty:

  • potwierdzenie zapłat składek ZUS za okres XII 2009-XI 2010;
  • potwierdzenie zapłat zaliczek z tytułu podatku dochodowego;
  • faktury za dostęp do Internetu z potwierdzeniem zapłaty (zapłacone w 2010 roku) - tzw. ulga internetowa;

Wszystko o uldze internetowej znajdziesz tutaj >>

  • potwierdzenie zapłaty odsetek od kredytu mieszkaniowego - tzw. ulga mieszkaniowa

Przedsiębiorcy, którzy w roku 2010 zatrudniali pracowników, mają obowiązek złożyć rozliczenie PIT-R4 do 31-go stycznia 2011. Pracodawca musi również dostarczyć pracownikom formularze PIT-11 oraz złożyć wszystkie egzemplarze w Urzędzie Skarbowym do 28-go lutego 2011.

Jakie podatki?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedną z podstawowych grup obowiązków, które przedsiębiorcy muszą spełnić, są zobowiązania podatkowe. Każdego zobowiązania należy oczywiście dopełnić w ściśle określonym, nieprzekraczalnym, terminie.

REKLAMA

Jeżeli chcemy zmienić formę opodatkowania musimy zgłosić taki zamiar w Urzędzie Skarbowym (US) do 20-go stycznia. Jeżeli wybieramy metodę kwartalną możemy natomiast złożyć odpowiedni wniosek w US do 20-go lutego. Jeżeli nie zgłosimy chęci zmiany w tych terminach, będziemy rozliczani tak, jak do tej pory.

Warto przemyśleć samemu lub zapytać eksperta, który system rozliczeń będzie dla nas najlepszy. Pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim wielkość firmy i czas jej powstania, dotychczasowy system rozliczeń oraz plany na nowy rok działalności.

REKLAMA

Dla przykładu: kwartalny system rozliczeń jest zazwyczaj dobrym rozwiązaniem dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność gospodarczą, którzy opłacają podatek dochodowy. System kwartalny nie będzie natomiast korzystny dla dużych przedsiębiorstw płacących VAT, które wykazują jego zwroty. Jednak każdy przypadek jest inny i najlepiej skonsultować się z ekspertem - mówi Małgorzata Siwek, prezes firmy Wellton Sp. z o.o.

Następne zobowiązanie dotyczy przedsiębiorców, którzy w danym roku wykonywali zarówno czynności podatkowe, jak i zwolnione z VAT. Ta grupa podatników jest zobowiązana do ponownego ustalenia struktury sprzedaży po zakończeniu danego roku podatkowego - tym razem na podstawie rzeczywistych obrotów. Tak przygotowane obliczenia stanowią podstawę do korekty wstępnie odliczonego podatku za poprzedni rok. Za ich pomocą wyznacza się również wstępny wskaźnik, służący do rozliczania podatku VAT od zakupów w kolejnym roku podatkowym.
KADRY

Wszystko o VAT znajdziesz w serwisie VAT

Co z kadrami?

Z polityką kadrową firmy wiążą się określone obowiązki dla pracodawcy, związane głównie z prawami pracownika. Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi należnego mu urlopu w roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Jeżeli pracodawca nie wywiązał się z tego zobowiązania w danym roku kalendarzowym, musi zrobić to do 31 marca roku następnego. Gdy zaległy urlop nie zostanie udzielony pracownikowi również w tym terminie, pracodawca powinien zażądać od pracownika pisma z prośbą o wykorzystanie urlopu później, z podaniem powodu.

Warto tutaj zaznaczyć, że nie ma możliwości wypłacenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, nawet za obopólną zgodą pracownika i pracodawcy. Przepisy jednoznacznie stwierdzają, że ekwiwalent można wypłacić tylko i wyłącznie w przypadku rozwiązania i wygaśnięcia stosunku pracy - mówi Małgorzata Siwek.

Przedsiębiorca musi także dopilnować, aby nie przekroczyć limitu godzin nadliczbowych w danym roku. Maksymalna ilość godzin nadliczbowych związana jest z długością urlopu, który przysługuje pracownikowi.

Przy 20-dniowym urlopie wymiar godzin nadliczbowych nie może przekroczyć 384, a w przypadku 26-dniowego urlopu - 376 godzin w ciągu roku.

Należy jednak pamiętać, że praca w godzinach nadliczbowych jest uzasadniona, z punktu widzenia prawa, w przypadku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej oraz ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy. Nie można nakazać pracownikowi wykonywania standardowych, planowych działań poza wyznaczonymi godzinami pracy. Trzeba też pamiętać, że za pracę w godzinach nadliczbowych, pracownikowi należy się dodatkowe wynagrodzenie lub czas wolny - podkreśla Małgorzata Siwek.

Przedsiębiorca powinien też pamiętać o obowiązkach związanych z rozliczeniami PIT-R4 oraz PIT-11, opisanych wyżej.

Polecamy serwis Kadry

Co ze sprzedażą

Z aspektem sprzedażowym prowadzonej działalności gospodarczej, wiążą się również określone obowiązki wynikające z okresu końca roku.

Przedsiębiorcy, którzy w ramach działalności gospodarczej prowadzą sprzedaż dóbr, muszą do dnia 31 grudnia sporządzić remanenty końcowe ze stanu magazynowego. Jeżeli prowadzili sprzedaż napojów alkoholowych, muszą do 31-go stycznia złożyć oświadczenie o wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim. Oświadczenie to musi zawierać wielkość sprzedaży z rozróżnieniem na wszystkie rodzaje napojów alkoholowych, będących w sprzedaży. Stanowi to podstawę do naliczenia opłaty za korzystanie z zezwoleń, którą ustala się procentowo w zależności od wielkości sprzedaży w roku poprzednim.

Należy także pamiętać o ustaleniu struktury sprzedaży po zakończeniu danego roku podatkowego, na podstawie rzeczywistych obrotów. W związku ze zmieniającymi się od nowego roku stawkami podatku VAT, trzeba również pamiętać o wprowadzeniu aktualizacji w kasach fiskalnych i programach do wystawiania faktur.

Przeczytaj koniecznie Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną

Źródło: Wellton Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA