REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Biuro doradztwa prawnego – pomysł na biznes

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Biuro doradztwa prawnego
Biuro doradztwa prawnego

REKLAMA

REKLAMA

Czy istnieje możliwość, by świeżo upieczony absolwent prawa mógł swoją wiedzę teoretyczną przekuć na praktykę i jeszcze na tym zarobić? Załóż własne biuro doradztwa podatkowego. Ekspert podpowiada jak to zrobić.

Biuro doradztwa prawnego, prowadzone sumiennie i rzetelnie, to nadal dobry pomysł na własną firmę. Z każdym rokiem rynek pracy poszerza się o nowych absolwentów prawa. Część spośród nich zasila szeregi korporacji prawniczych, pozostali pracują w różnych dziedzinach gospodarki, gdzie wiedza prawnicza jest w mniejszym lub większym stopniu użyteczna, lub wybierają karierę urzędniczą. Naturalną ścieżką rozwoju młodego prawnika jest świadczenie pomocy prawnej - warto w związku z tym odbyć aplikację prawniczą. Nie trzeba jednak kończyć aplikacji, aby udzielać porad prawnych oraz sporządzać umowy i pisma procesowe.

REKLAMA

Coraz częściej takie osoby zakładają biura doradztwa prawnego. Na ten krok decydują się zarówno absolwenci, jak i ci, którzy zdobyli już doświadczenie w kancelariach i innych firmach lub w urzędach.

REKLAMA

Działalność prawnika nie posiadającego aplikacji napotyka na szereg praktycznych problemów, związanych m.in. z ograniczeniami w zakresie reprezentowania klientów przed sądami, trudnością z uzyskaniem ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, jak również działalnością punktów udzielających darmowych porad prawnych.

Z moich doświadczeń wynika jednak, że istnieje duże zapotrzebowanie na przystępne cenowo usługi prawnicze. Ma to związek z popularyzacją prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółek cywilnych i handlowych, sformalizowanym procesem dochodzenia należności (pozwy i sprzeciwy od nakazów zapłaty na urzędowych formularzach, z których wypełnianiem wiele osób ma trudności) itd. Doradcy prawni mogą być również bardzo użyteczni przy prowadzeniu negocjacji z firmami windykacyjnymi, parabankami udzielającymi szybkich pożyczek na wysoki procent itd. 

Wielu Polaków ma problemy z terminową spłatą pożyczek i kredytów, więc wsparcie takich osób w trudnych kontaktach z wierzycielami może być ciekawą niszą dla młodych prawników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Doradcy prawni prowadzą swoje biura lub doradzają klientom w ich siedzibach. To drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej efektywne ze względu na brak konieczności utrzymywania biura, trudniej jednak uzyskać wiarygodność w oczach potencjalnych klientów. Prawnicy nie posiadający biura ograniczają się zazwyczaj do obsługi klientów biznesowych.

Istotną barierą, która powstrzymuje wielu młodych prawników przed działalnością na własny rachunek, jest brak doświadczenia i wiary we własne siły. Po kilku miesiącach prowadzenia działalności można jednak wypracować odpowiedni model współpracy z klientami. 

Jak założyć własną firmę w Internecie?

Prowadząc kancelarię doradztwa prawnego, nie trzeba znać się na wszystkich dziedzinach prawa. W razie niemożności udzielenia porady lub sporządzenia pisma, należy po prostu skierować klienta do innego prawnika, będącego specjalistą w dziedzinie, w której brakuje nam doświadczenia. Lojalnie potraktowany klient z pewnością skorzysta z naszych usług, kiedy będzie potrzebował pomocy prawnej z dziedziny wchodzącej w zakres naszej działalności. Klienci cenią młodych prawników nie tylko za niższe stawki, ale także za zaangażowanie, którym można nadrobić mniejsze doświadczenie, a także większą dyspozycyjność.

A może franczyza?

Na rynku działa kilka sieci franczyzowych, które oferują możliwość przystąpienia do systemu w zamian za jednorazową opłatę licencyjną i opłatę stałą, wynoszącą ok. 1000 – 1500 zł, w zależności od sieci. Z rozmów, jakie przeprowadziłem z kilkoma franczyzobiorcami wynika, że doceniają oni wsparcie, jakie daje organizator sieci na początkowym etapie działalności. Warto podkreślić jednak, że przy pozyskiwaniu klientów franczyzobiorca jest zdany tylko na siebie. Moim zdaniem wydając kwotę, odpowiadającą opłacie miesięcznej pobieranej przez organizatora sieci (1000 – 1500 zł) na mądrą reklamę internetową, można uzyskać doskonałe rezultaty działając pod własną firmą.

Franchising internetowy

A może połączyć kancelarię z inną działalnością?

Jednym z rozwiązań jest prowadzenie biura doradztwa prawnego niejako obok innej działalności.  I tak np. połączenie doradztwa prawnego z biurem rachunkowym umożliwi prowadzenie kompleksowej obsługi małych firm. Doradztwo prawne można również powiązać z obrotem nieruchomościami lub zarządzaniem nimi. Oczywiście będzie to wymagało uzyskania licencji pośrednika lub zarządcy. Warto jednak zdywersyfikować źródła dochodów, zwłaszcza wobec wysokich kosztów, wiążących się z prowadzeniem działalności gospodarczej (ZUS, czynsz najmu)

A może zaistnieć w Internecie?

REKLAMA

Marketing internetowy stał się niezwykle przydatnym narzędziem, którym posługują się zarówno renomowane kancelarie prawne, jak i młodzi prawnicy, którzy chcą wejść na rynek. Najpowszechniejszym przejawem obecności firm prawniczych w sieci są witryny internetowe kancelarii. Aby jednak strona internetowa była w sieci widoczna, należy ją pozycjonować – czyli uzyskać dla witryny internetowej jak najlepsze miejsca w wyszukiwarkach.

 W Internecie spotkać można również firmy wyspecjalizowane w udzielaniu porad prawnych drogą elektroniczną. Teoretycznie zaistnienie w wirtualnej rzeczywistości powinno być prostsze niż w tradycyjny sposób. Nie jest to jednak oczywiste, przede wszystkim ze względu na istniejącą w Internecie bardzo silną konkurencję. Aby szybko zaistnieć w wyszukiwarkach, trzeba ponosić znaczne nakłady na pozycjonowanie witryny internetowej lub na zakup tzw. linków sponsorowanych. Dużo tańszym, ale czasochłonnym sposobem jest konsekwentne budowanie swojego zaplecza SEO, dzięki któremu witryna będzie bardziej widoczna.

Aby udzielać porad prawnych przez Internet, nie trzeba jednak tworzyć w tym celu swojego serwisu i ponosić nakładów na jego promocje. Istnieje kilka serwisów, które pozwalają prawnikom udzielać – po zarejestrowaniu – porad prawnych internautom. Aktywność w takim serwisie może stanowić przyczółek do podboju sieci.

Czy warto zakładać biuro doradztwa prawnego nie będąc prawnikiem?

Zachęcają do tego organizatorzy sieci franczyzowych. Moim zdaniem zakładanie biura doradztwa prawnego przez osobę nie będącą prawnikiem jest co do zasady nieopłacalne, chyba że wiąże się z wyodrębnieniem ze struktury organizacyjnej firmy jej działu prawnego. Należy się bowiem liczyć z tym, że uzyskanie klientów biznesowych, dzięki którym firma będzie na siebie zarabiać, może zająć wiele miesięcy.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA