| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Biuro doradztwa prawnego > Biuro doradztwa prawnego – pomysł na biznes

Biuro doradztwa prawnego – pomysł na biznes

Czy istnieje możliwość, by świeżo upieczony absolwent prawa mógł swoją wiedzę teoretyczną przekuć na praktykę i jeszcze na tym zarobić? Załóż własne biuro doradztwa podatkowego. Ekspert podpowiada jak to zrobić.

Biuro doradztwa prawnego, prowadzone sumiennie i rzetelnie, to nadal dobry pomysł na własną firmę. Z każdym rokiem rynek pracy poszerza się o nowych absolwentów prawa. Część spośród nich zasila szeregi korporacji prawniczych, pozostali pracują w różnych dziedzinach gospodarki, gdzie wiedza prawnicza jest w mniejszym lub większym stopniu użyteczna, lub wybierają karierę urzędniczą. Naturalną ścieżką rozwoju młodego prawnika jest świadczenie pomocy prawnej - warto w związku z tym odbyć aplikację prawniczą. Nie trzeba jednak kończyć aplikacji, aby udzielać porad prawnych oraz sporządzać umowy i pisma procesowe.

Coraz częściej takie osoby zakładają biura doradztwa prawnego. Na ten krok decydują się zarówno absolwenci, jak i ci, którzy zdobyli już doświadczenie w kancelariach i innych firmach lub w urzędach.

Działalność prawnika nie posiadającego aplikacji napotyka na szereg praktycznych problemów, związanych m.in. z ograniczeniami w zakresie reprezentowania klientów przed sądami, trudnością z uzyskaniem ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, jak również działalnością punktów udzielających darmowych porad prawnych.

Z moich doświadczeń wynika jednak, że istnieje duże zapotrzebowanie na przystępne cenowo usługi prawnicze. Ma to związek z popularyzacją prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółek cywilnych i handlowych, sformalizowanym procesem dochodzenia należności (pozwy i sprzeciwy od nakazów zapłaty na urzędowych formularzach, z których wypełnianiem wiele osób ma trudności) itd. Doradcy prawni mogą być również bardzo użyteczni przy prowadzeniu negocjacji z firmami windykacyjnymi, parabankami udzielającymi szybkich pożyczek na wysoki procent itd. 

Wielu Polaków ma problemy z terminową spłatą pożyczek i kredytów, więc wsparcie takich osób w trudnych kontaktach z wierzycielami może być ciekawą niszą dla młodych prawników.

Doradcy prawni prowadzą swoje biura lub doradzają klientom w ich siedzibach. To drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej efektywne ze względu na brak konieczności utrzymywania biura, trudniej jednak uzyskać wiarygodność w oczach potencjalnych klientów. Prawnicy nie posiadający biura ograniczają się zazwyczaj do obsługi klientów biznesowych.

Istotną barierą, która powstrzymuje wielu młodych prawników przed działalnością na własny rachunek, jest brak doświadczenia i wiary we własne siły. Po kilku miesiącach prowadzenia działalności można jednak wypracować odpowiedni model współpracy z klientami. 

Jak założyć własną firmę w Internecie?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »