REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzorce w umowach między przedsiębiorcami

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Treść wzorca należy oceniać z punktu widzenia jego typowego adresata.
Treść wzorca należy oceniać z punktu widzenia jego typowego adresata.

REKLAMA

REKLAMA

Wzorzec umowny to ustawowe określenie jednostronnie przygotowanych przed zawarciem umowy, gotowych klauzul, redagowanych najczęściej w postaci formularzy określających treść umowy wraz z miejscami pustymi w zakresie zmiennych elementów umowy (jak oznaczenie strony, podpisy) do wypełnienia przez strony (wzorce te są przygotowane „z góry”).

Wzorzec umowny jest stosowany przez jedną ze stron, choć niekoniecznie musi być przez nią przygotowany (mógł być już wcześniej stosowany przez kogoś innego). Cechą wzorca umownego jest także to, że jest on przeznaczony do wielokrotnego wykorzystania w umowach zawieranych przez stronę, która się nim posługuje. Wzorce umowne to nie tylko często stosowane wzory umów, czy umowy typowe, ale do wzorców umownych zaliczamy także: ogólne warunki umów, regulamin, taryfy, formularze umów.

REKLAMA

Co odróżnia wzorzec umowny od umowy?

  • umowa zazwyczaj zawierana jest na skutek indywidualnych uzgodnień stron, do których strony doszły negocjując warunki umowy;
  • cechą wzorców umownych jest ich powtarzalność, i zastosowanie ich szablonowego charakteru do stale prowadzonej działalności.

Porównaj: Co należy wiedzieć o umowie agencyjnej?

Jaki należy postępować z wzorcem umownym?

  • o wzorcu umownym należy drugą stronę poinformować (co do zasady więc, wzorzec umowny musi być drugiej stronie doręczony, bowiem wiąże on drugą stronę, jeżeli został jej doręczony przy zawarciu umowy);
  • doręczenie wzorca powinno nastąpić w taki sposób, aby druga strona miała możliwość zapoznać się z jego treścią przed zawarciem umowy;
  • także co do zasady wzorzec powinien być doręczony w całości;
  • treść wzorca powinna być sformułowana w sposób jednoznaczny i zrozumiały, bowiem ryzyko związane z nieścisłych wyrażeń ponosi podmiot, który zastosował wzorzec;
  • jeżeli obie strony posługują się swoimi, różnymi wzorcami, uznaje się, że wiążą strony tylko te postanowienia, które nie są ze sobą sprzeczne;
  • jeżeli posługiwanie się wzorcem jest w stosunkach danego rodzaju zwyczajowo przyjęte, a druga strona mogła z łatwością dowiedzieć się o jego treści, nie jest konieczne doręczenie (nie dotyczy to wzorców stosowanych w relacjach z konsumentami).

Strony zawierając umowę posłużyły się wzorcami umownymi. Przedstawiony przez stronę A wzorzec sporządzony został częściowo w języku angielskim i nie był przez to przez drugą stronę umowy w pełni zrozumiały. Czy niezrozumiałe postanowienia wzorca określone w obcym języku wiążą drugą stronę? Nie, treść wzorca należy oceniać z punktu widzenia jego typowego adresata. Jeżeli dla typowego adresata takiego wzorca, treść wzorca nie jest zrozumiała, uznaje się, że wzorzec nie wiąże drugiej strony umowy. (358 par 2 w zw. z 58)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Mała firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA