REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Miejsce spełnienia świadczenia

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Dłużnik, jeżeli nie zna miejsca zamieszkania lub siedziby wierzyciela, jest zobowiązany je ustalić. Wynika to z oddawczego charakteru długu pieniężnego.
Dłużnik, jeżeli nie zna miejsca zamieszkania lub siedziby wierzyciela, jest zobowiązany je ustalić. Wynika to z oddawczego charakteru długu pieniężnego.

REKLAMA

REKLAMA

Częstym problemem na jaki natrafiają przedsiębiorcy jest nieznajomość przepisów dotyczących miejsca spełnienia umownego świadczenia. Takich nieporozumień można uniknąć, wystarczy tylko znać podstawy prawne określone w kodeksie cywilnym. Ekspert podpowiada również, jak może być oznaczone miejsce spełnienia świadczenia.

Miejsce spełnienia świadczenia wynikać może z treści zobowiązania łączącego strony. Można je oznaczyć m.in. przez czynność prawną. Zawierając umowę, warto więc określić, w którym miejscu świadczenie ma zostać spełnione.  Często zdarza się także, że miejsce spełnienia świadczenia wynika z właściwości zobowiązania. Jeżeli np. przedmiotem zobowiązania jest wycięcie drzew, musi być ono spełnione w miejscu, w którym drzewa te rosną.

REKLAMA

Co na to kodeks cywilny?

Omawiany problem porusza przepis z art. 454 kodeksu cywilnego. Przewidziane w nim rozwiązania znajdują jednak zastosowanie  tylko wówczas, jeżeli miejsce spełnienia świadczenia nie jest oznaczone ani nie wynika z właściwości zobowiązania. Sposób działania art. 454 kodeksu ilustruje Orzeczenie Głównej Komisji Arbitrażowej z dnia 8 kwietnia 1983 r., gdzie stwierdzono, że  jeżeli strony w umowie sprzedaży towaru według ceny umownej nie ustalą miejsca spełnienia świadczenia i nie określą, kto (sprzedawca czy kupujący) winien ponieść koszty przewozu towaru z magazynu sprzedawcy do kupującego, to dla określenia miejsca spełnienia świadczenia i sposobu rozliczeń kosztów przewozu należy stosować zasadę wynikającą z art. 547 kc w zw. z art. 454 kc. Dyspozytywny charakter omawianego przepisu został potwierdzony również w Wyroku Zespołu Arbitrów - Urzędu Zamówień Publicznych z dnia 16 października 2007 r. UZP/ZO/0-1223/07. Powiedziano wówczas, że (…) przepis art. 454 kc o miejscu spełnienia świadczenia nie sprzeciwia się możliwości umownego ułożenia stosunków pomiędzy stronami w tym zakresie.

Zobacz: Odpowiedzialność deliktowa a odpowiedzialność kontraktowa

Miejsce spełnienia świadczenia

REKLAMA

W takim wypadku  świadczenie powinno być spełnione w miejscu, gdzie w chwili powstania zobowiązania dłużnik miał zamieszkanie lub siedzibę. Jednakże świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania lub w siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia.

W doktrynie prawa cywilnego przyjmuje się, że miejsce zamieszkania w rozumieniu art. 454 kodeksu należy ujmować w sposób węższy niż miejsce zamieszkania w rozumieniu art. 25 i 26 kodeksu. Zgodnie bowiem z art. 25  miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dalsze przepisy zawarte w rozdz. II działu I kc wprowadzają m.in. szczegółowe rozwiązania dotyczące miejsca zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską.

Natomiast przez miejsce zamieszkania w rozumieniu 454 kc należy rozumieć konkretny lokal mieszkalny czy też dokładny adres. Warto podkreślić, że można to odpowiednio odnieść do siedziby osoby prawnej. Z kolei, gdy nieznany jest adres miejsca zamieszkania dłużnika lub wierzyciela, wówczas należy brać pod uwagę jego miejsce pobytu. 

Gdy miejsce spełnienia świadczenia jest nieznane

Dłużnik, jeżeli nie zna miejsca zamieszkania lub siedziby wierzyciela, jest zobowiązany je ustalić. Wynika to z oddawczego charakteru długu pieniężnego.

REKLAMA

Sąd Najwyższy w wyroku z  dnia 5 stycznia 2001r. (V CKN 185/2000) stwierdził, że skoro przedmiotem świadczenia jest dług pieniężny, to stosownie do treści art. 454 § 1 kc spełnienie świadczenia winno nastąpić w miejscu zamieszkania lub siedzibie przedsiębiorstwa wierzyciela. Oddawczy charakter długu pieniężnego sprawia mianowicie, iż dłużnik obowiązany jest świadczyć z uwzględnieniem zmiany miejsca zamieszkania bądź siedziby wierzyciela.

W konsekwencji obciąża takiego dłużnika obowiązek ustalenia aktualnego miejsca zamieszkania wierzyciela lub nowej siedziby jego przedsiębiorstwa. Spełnienie świadczenia z zaniechaniem aktów staranności, o których mowa, oznacza niewłaściwe wykonanie zobowiązania.

Zmiana miejsca zamieszkania przez wierzyciela

 Jeżeli jednak wierzyciel przy zobowiązaniu pieniężnym zmienił miejsce zamieszkania  lub siedzibę po powstaniu zobowiązania, ponosi spowodowaną przez tę zmianę nadwyżkę kosztów przesłania. Warto również zwrócić uwagę na Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna i Administracyjna z dnia 13 września 1985 r. (sygn. akt IV CR 225/85). Sąd Najwyższy orzekł, że skutki podania przez wierzyciela (pokrzywdzonego) niewłaściwego adresu lub zaniechania informowania dłużnika (PZU) o zmianie miejsca zamieszkania w trakcie załatwiania wniosku o przyznanie (wypłatę) należnych świadczeń (ubezpieczeniowych) obciążają wierzyciela, a nie dłużnika.

Polecane: Kiedy umowa jest nieważna?

Świadczenie mające związek z przedsiębiorstwem

Zgodnie z § 2 art. 454 kodeksu, jeżeli zobowiązanie ma związek z przedsiębiorstwem dłużnika lub wierzyciela, o miejscu spełnienia świadczenia rozstrzyga siedziba przedsiębiorstwa. 

Miejsce świadczenia przy rozliczeniach bezgotówkowych

W praktyce obrotu gospodarczego coraz większe znaczenie uzyskuje obrót bezgotówkowy. Ten stan rzeczy wynika nie tylko z okoliczności, że jest to najwygodniejszy sposób dokonywania płatności, ale także z obowiązków wynikających z przepisów.

Chodzi mianowicie o art. 22 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przepis ten przywrócił obowiązek dokonywania bezgotówkowych rozliczeń pieniężnych, zniesiony po 1989 r. w przypadkach w nim wymienionych. 

Polecane: Świadczenia pieniężne w transakcjach handlowych

Dotyczy to sytuacji, gdy:

 1. stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz 
 2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Zagadnienie miejsca spełnienia świadczenia przy rozliczeniach bezgotówkowych było przedmiotem rozważań Sądu Apelacyjnego w Lublinie, który w Wyroku z dnia 28 lutego 1991 r. (sygn. I ACr 20/91) stwierdził, że przy rozliczeniach bezgotówkowych miejscem świadczenia jest rachunek bankowy wierzyciela.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberzagrożenia w 2024: pięć prognoz na następny rok

  Czy sztuczna inteligencja to większe zagrożenie cyberatakami? Czego powinny obawiać się firmy w nadchodzącym roku? Oto pięć prognoz dotyczących zagrożeń w sektorze cyberbezpieczeństwa na rok 2024 z firmy Nestkope.

  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  REKLAMA

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  REKLAMA

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  REKLAMA