reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Miejsce spełnienia świadczenia

Miejsce spełnienia świadczenia

Częstym problemem na jaki natrafiają przedsiębiorcy jest nieznajomość przepisów dotyczących miejsca spełnienia umownego świadczenia. Takich nieporozumień można uniknąć, wystarczy tylko znać podstawy prawne określone w kodeksie cywilnym. Ekspert podpowiada również, jak może być oznaczone miejsce spełnienia świadczenia.

Miejsce spełnienia świadczenia wynikać może z treści zobowiązania łączącego strony. Można je oznaczyć m.in. przez czynność prawną. Zawierając umowę, warto więc określić, w którym miejscu świadczenie ma zostać spełnione.  Często zdarza się także, że miejsce spełnienia świadczenia wynika z właściwości zobowiązania. Jeżeli np. przedmiotem zobowiązania jest wycięcie drzew, musi być ono spełnione w miejscu, w którym drzewa te rosną.

Co na to kodeks cywilny?

Omawiany problem porusza przepis z art. 454 kodeksu cywilnego. Przewidziane w nim rozwiązania znajdują jednak zastosowanie  tylko wówczas, jeżeli miejsce spełnienia świadczenia nie jest oznaczone ani nie wynika z właściwości zobowiązania. Sposób działania art. 454 kodeksu ilustruje Orzeczenie Głównej Komisji Arbitrażowej z dnia 8 kwietnia 1983 r., gdzie stwierdzono, że  jeżeli strony w umowie sprzedaży towaru według ceny umownej nie ustalą miejsca spełnienia świadczenia i nie określą, kto (sprzedawca czy kupujący) winien ponieść koszty przewozu towaru z magazynu sprzedawcy do kupującego, to dla określenia miejsca spełnienia świadczenia i sposobu rozliczeń kosztów przewozu należy stosować zasadę wynikającą z art. 547 kc w zw. z art. 454 kc. Dyspozytywny charakter omawianego przepisu został potwierdzony również w Wyroku Zespołu Arbitrów - Urzędu Zamówień Publicznych z dnia 16 października 2007 r. UZP/ZO/0-1223/07. Powiedziano wówczas, że (…) przepis art. 454 kc o miejscu spełnienia świadczenia nie sprzeciwia się możliwości umownego ułożenia stosunków pomiędzy stronami w tym zakresie.

Zobacz: Odpowiedzialność deliktowa a odpowiedzialność kontraktowa

Miejsce spełnienia świadczenia

W takim wypadku  świadczenie powinno być spełnione w miejscu, gdzie w chwili powstania zobowiązania dłużnik miał zamieszkanie lub siedzibę. Jednakże świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania lub w siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia.

W doktrynie prawa cywilnego przyjmuje się, że miejsce zamieszkania w rozumieniu art. 454 kodeksu należy ujmować w sposób węższy niż miejsce zamieszkania w rozumieniu art. 25 i 26 kodeksu. Zgodnie bowiem z art. 25  miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Dalsze przepisy zawarte w rozdz. II działu I kc wprowadzają m.in. szczegółowe rozwiązania dotyczące miejsca zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Grzegorz Mikos

Prawnik

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dłużnik, jeżeli nie zna miejsca zamieszkania lub siedziby wierzyciela, jest zobowiązany je ustalić. Wynika to z oddawczego charakteru długu pieniężnego.
Dłużnik, jeżeli nie zna miejsca zamieszkania lub siedziby wierzyciela, jest zobowiązany je ustalić. Wynika to z oddawczego charakteru długu pieniężnego.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama