REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak umorzyć zgubiony czek?

Milewski Marcin
Zgłoszenie się posiadacza czeku przed wydaniem orzeczenia powoduje, że sąd umarza dalsze postępowanie po przesłuchaniu zainteresowanych i po dokonaniu okazania czeku podmiotowi zadającemu umorzenia.
Zgłoszenie się posiadacza czeku przed wydaniem orzeczenia powoduje, że sąd umarza dalsze postępowanie po przesłuchaniu zainteresowanych i po dokonaniu okazania czeku podmiotowi zadającemu umorzenia.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Utrata czeku praktycznie uniemożliwia wykonywanie praw z nim związanych. Rozwiązanie tego problemu możliwe jest dzięki zastosowaniu instytucji umorzenia utraconego czeku przewidzianej przepisami prawa wekslowego.

Zaginięcie czeku powoduje powstanie po stronie zainteresowanego podmiotu prawa do wnioskowania o jego umorzenie. Z żądaniem takim występuje się do sądu rejonowego właściwego z uwagi na miejsce płatności czeku.

REKLAMA

Wniosek o umorzenie czeku powinien zawierać poniższe elementy:
- wskazanie istotnej treści czeku;
- uprawdopodobnienie utraty czeku;
- określenie interesu prawnego uzasadniającego żądanie umorzenia.

Polecamy: Jak przechowywać dokumenty firmowe?

REKLAMA

Po wystąpieniu z żądaniem zainteresowanego podmiotu właściwy sąd ogłasza w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wezwanie posiadacza zaginionego czeku do zgłoszenia się w terminie 60 dni i do okazania czeku sądowi. Bieg terminu rozpoczyna się od dnia ogłoszenia, a jego ostatni dzień powinien być oznaczony w ogłoszeniu w drodze wskazania daty kalendarzowej. Upływ terminu bez zgłoszenia się posiadacza czeku, skutkuje wydaniem przez sąd orzeczenia uznającego czek za umorzony.

Zgłoszenie się posiadacza czeku przed wydaniem orzeczenia powoduje, że sąd umarza dalsze postępowanie po przesłuchaniu zainteresowanych i po dokonaniu okazania czeku podmiotowi zadającemu umorzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z regulacjami zawartymi w prawie czekowym sąd prowadzący postępowanie ma obowiązek zawiadomienia trasata oraz wszystkich dłużników czekowych, wskazanych przez żądającego umorzenia czeku, o wszczęciu postępowania, a także o jego wyniku. Jeżeli dłużnik czekowy lub trasat, po otrzymaniu tego zawiadomienia, zapłaci czek, to zgodnie z prawem czekowym czyni to na własne ryzyko. Warto jednak zauważyć, że jednocześnie przysługuje mu prawo do złożenia sumy czekowej do depozytu sądowego i zwolnić się tym samym z ciążącego na nim zobowiązania.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

REKLAMA

Podmiotowi żądającemu umorzenia przysługuje prawo do zgłoszenia się do trasata po ogłoszeniu wezwania z roszczeniem o zapłatę. Trasatowi będzie w takim przypadku przysługiwało prawo złożenia sumy czekowej do depozytu sądowego lub zapłaty żądającemu umorzenia za zabezpieczeniem. W sytuacji, gdy trasat odmówi zapłaty albo dokonania złożenia podmiot, który wystąpił z żądaniem, może na podstawie odpisu czeku dokonać protestu lub równoznacznego stwierdzenia. W następstwie umożliwi mu to przeprowadzenie poszukiwania zwrotnego.

Wydanie przez właściwy sąd orzeczenia, które w swej treści uznaje czek będący przedmiotem żądania za umorzony powoduje, że możliwe jest wykonywanie wszystkich praw z niego wynikających.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA