Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z regulacjami zawartymi w kodeksie cywilnym pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.
REKLAMA
Pełnomocnictwo procesowe pozwala na występowanie danemu podmiotowi przed sądem w imieniu mocodawcy. Może mieć ono charakter ogólny lub szczególny.
Zobacz: Pobierz wzór wypowiedzenia pełnomocnictwa
REKLAMA
Pełnomocnictwo procesowe o charakterze ogólnym umożliwia prowadzenie wszystkich spraw w imieniu danej osoby, a szczególne jedynie do prowadzenia poszczególnych spraw. Możliwe do wystąpienia jest także pełnomocnictwo do dokonania konkretnej czynności procesowej np. złożenia apelacji przez adwokata.
Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego złożone przez mocodawcę wywołuje skutek prawny w stosunku do sądu w momencie zawiadomienia go o tym. W odniesieniu do przeciwnika procesowego i innych uczestników jest skuteczne z chwilą doręczenia im tego zawiadomienia przez sąd.
REKLAMA
Wypowiedzenia pełnomocnictwa dokonać może także adwokat lub radca prawny. Jest on wówczas zobowiązany do działania za stronę jeszcze przez czternaście dni (dwa tygodnie). Mocodawca może zwolnić pełnomocnika od tego obowiązku. Zgodnie z postanowieniami kodeksu postępowania cywilnego każdy inny pełnomocnik powinien, mimo wypowiedzenia, działać za mocodawcę przez ten sam czas, jeżeli jest to konieczne do tego, aby uchronić mocodawcę od niekorzystnych skutków prawnych.
W postępowaniu cywilnym pełnomocnikiem procesowym mogą być nie tylko podmioty profesjonalne takie jak adwokat, czy radca, ale także rodzina powoda (pozwanego), w tym małżonek, rodzice, rodzeństwo, zstępni (jedynie dzieci, również przysposobione), ale nie wnuki, współuczestnik sporu, zarządca majątku lub osoba sprawująca zarząd interesami strony, osoba, która pozostaje ze stroną w stałym stosunku zlecenia, ale tylko wtedy, gdy przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, pracownik (jedynie jako pełnomocnik osoby prawnej lub przedsiębiorcy). Wskazane osoby również podlegają zasadom dotyczącym wypowiadania pełnomocnictwa.
Polecamy serwis Wypowiedzenie
Od wypowiedzenia pełnomocnictwa należy odróżnić jego wygaśnięcie. Wygaśnięcie pełnomocnictwa następuje na skutek zarówno spełnienia się czynności wskazanych w treści umocowania (np. sprzedaż samochodu, sprzedaż nieruchomości itp.), a także na skutek śmierci pełnomocnika lub mocodawcy, z powodu odwołania pełnomocnictwa, a także utraty zdolności do czynności prawnych przez pełnomocnika.
Po wygaśnięciu umocowania pełnomocnik obowiązany jest zwrócić mocodawcy dokument pełnomocnictwa. Może on wystąpić z żądaniem poświadczonego odpisu tego dokumentu. Wygaśnięcie umocowania należy zaznaczyć na odpisie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.