REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego

Milewski Marcin
Wypowiedzenia pełnomocnictwa dokonać może także adwokat lub radca prawny.
Wypowiedzenia pełnomocnictwa dokonać może także adwokat lub radca prawny.

REKLAMA

REKLAMA

Pełnomocnictwo procesowe podlega możliwości wypowiedzenia. Dotyczy to pełnomocnictwa procesowego ogólnego i szczególnego.

Zgodnie z regulacjami zawartymi w kodeksie cywilnym pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.

REKLAMA

Pełnomocnictwo procesowe pozwala na występowanie danemu podmiotowi przed sądem w imieniu mocodawcy. Może mieć ono charakter ogólny lub szczególny.

Zobacz: Pobierz wzór wypowiedzenia pełnomocnictwa

REKLAMA

Pełnomocnictwo procesowe o charakterze ogólnym umożliwia prowadzenie wszystkich spraw w imieniu danej osoby, a szczególne jedynie do prowadzenia poszczególnych spraw. Możliwe do wystąpienia jest także pełnomocnictwo do dokonania konkretnej czynności procesowej np. złożenia apelacji przez adwokata.

Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego złożone przez mocodawcę wywołuje skutek prawny w stosunku do sądu w momencie zawiadomienia go o tym. W odniesieniu do przeciwnika procesowego i innych uczestników jest skuteczne z chwilą doręczenia im tego zawiadomienia przez sąd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wypowiedzenia pełnomocnictwa dokonać może także adwokat lub radca prawny. Jest on wówczas zobowiązany do działania za stronę jeszcze przez czternaście dni (dwa tygodnie). Mocodawca może zwolnić pełnomocnika od tego obowiązku. Zgodnie z postanowieniami kodeksu postępowania cywilnego każdy inny pełnomocnik powinien, mimo wypowiedzenia, działać za mocodawcę przez ten sam czas, jeżeli jest to konieczne do tego, aby uchronić mocodawcę od niekorzystnych skutków prawnych.

W postępowaniu cywilnym pełnomocnikiem procesowym mogą być nie tylko podmioty profesjonalne takie jak adwokat, czy radca, ale także rodzina powoda (pozwanego), w tym małżonek, rodzice, rodzeństwo, zstępni (jedynie dzieci, również przysposobione), ale nie wnuki, współuczestnik sporu, zarządca majątku lub osoba sprawująca zarząd interesami strony, osoba, która pozostaje ze stroną w stałym stosunku zlecenia, ale tylko wtedy, gdy przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, pracownik (jedynie jako pełnomocnik osoby prawnej lub przedsiębiorcy). Wskazane osoby również podlegają zasadom dotyczącym wypowiadania pełnomocnictwa.

Polecamy serwis Wypowiedzenie

Od wypowiedzenia pełnomocnictwa należy odróżnić jego wygaśnięcie. Wygaśnięcie pełnomocnictwa następuje na skutek zarówno spełnienia się czynności wskazanych w treści umocowania (np. sprzedaż samochodu, sprzedaż nieruchomości itp.), a także na skutek śmierci pełnomocnika lub mocodawcy, z powodu odwołania pełnomocnictwa, a także utraty zdolności do czynności prawnych przez pełnomocnika.

Po wygaśnięciu umocowania pełnomocnik obowiązany jest zwrócić mocodawcy dokument pełnomocnictwa. Może on wystąpić z żądaniem poświadczonego odpisu tego dokumentu. Wygaśnięcie umocowania należy zaznaczyć na odpisie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA