reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-pełnomocnictwo > Pełnomocnictwo dalsze

Pełnomocnictwo dalsze

Pełnomocnictwo dalsze, zwane tez substytucyjnym, ma charakter taki sam jak pełnomocnictwo bezpośrednie. Co do zasady jest jednak zabronione.

Zgodnie z regulacjami zawartymi w kodeksie cywilnym pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.

Z uwagi na to kto udziela pełnomocnictwa wyróżnia się:

  • pełnomocnictwo główne – udzielone przez mocodawcę;
  • pełnomocnictwo dalsze (substytucyjne) – jest ono udzielane przez pełnomocnika w imieniu i ze skutkiem dla mocodawcy.

Zobacz: Pobierz wzór pełnomocnictwa dalszego

Pełnomocnictwo dalsze jest w zasadzie niedopuszczalne z uwagi na fakt, iż klasyczne pełnomocnictwo opiera się przede wszystkim na stosunku zaufania. Ustanowienie osoby substytuta przez dotychczasowego pełnomocnika to zaufanie narusza. Wyjątkowo dopuszczalne jest, aby pełnomocnik posiadał możliwość ustanowienia dla mocodawcy również innych pełnomocników. Występuje to tylko w sytuacji, gdy jest on do tego wyraźnie umocowany. Umocowanie takie może wynikać z:

  • treści pełnomocnictwa,
  • z ustawy;
  • ze stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

Ustanowienie przez mocodawcę kilku pełnomocników z takim samym zakresem umocowania powoduje, że każdy z nich jest uprawniony do samodzielnego działania. Takie samo rozwiązanie odnosi się do pełnomocników ustanowionych dla mocodawcy przez innego pełnomocnika.

Pełnomocnictwa dalsze również występuje w wielu odmianach:

1. Pełnomocnictwo ogólne, które swym zakresem obejmuje ono umocowanie do czynności określanych mianem zwykłego zarządu oraz wymaga ono formy pisemnej pod sankcją nieważności. Należy zwrócić uwagę, że dokonanie czynności przekraczających czynności zwykłego zarządu wymaga pełnomocnictwa szczególnego lub rodzajowego.
2. Pełnomocnictwo rodzajowe obejmujące jedynie określoną kategorię czynności prawnych, do dokonania których umocowany będzie pełnomocnik i jest niedopuszczalne w zakresie czynności podlegających pełnomocnictwu szczególnemu.
3. Pełnomocnictwo do poszczególnych czynności dotyczące indywidualnie oznaczonej czynności prawnej np. do sprzedaży nieruchomości.
4. Prokura, czyli pełnomocnictwo udzielane przez przedsiębiorcę.

Wygaśnięcie pełnomocnictwa dalszego następuje na skutek zarówno spełnienia się czynności wskazanych w treści umocowania (np. sprzedaż samochodu, sprzedaż nieruchomości itp.), a także na skutek śmierci pełnomocnika lub mocodawcy, z powodu odwołania pełnomocnictwa, a także utraty zdolności do czynności prawnych przez pełnomocnika.

Zobacz: Zapoznaj się z wszystkimi rodzajami pełnomocnictw

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pełnomocnictwo dalsze jest w zasadzie niedopuszczalne z uwagi na fakt, iż klasyczne pełnomocnictwo opiera się przede wszystkim na stosunku zaufania.
Pełnomocnictwo dalsze jest w zasadzie niedopuszczalne z uwagi na fakt, iż klasyczne pełnomocnictwo opiera się przede wszystkim na stosunku zaufania.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama