Pełnomocnictwo dalsze
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z regulacjami zawartymi w kodeksie cywilnym pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.
REKLAMA
Z uwagi na to kto udziela pełnomocnictwa wyróżnia się:
- pełnomocnictwo główne – udzielone przez mocodawcę;
- pełnomocnictwo dalsze (substytucyjne) – jest ono udzielane przez pełnomocnika w imieniu i ze skutkiem dla mocodawcy.
Zobacz: Pobierz wzór pełnomocnictwa dalszego
Pełnomocnictwo dalsze jest w zasadzie niedopuszczalne z uwagi na fakt, iż klasyczne pełnomocnictwo opiera się przede wszystkim na stosunku zaufania. Ustanowienie osoby substytuta przez dotychczasowego pełnomocnika to zaufanie narusza. Wyjątkowo dopuszczalne jest, aby pełnomocnik posiadał możliwość ustanowienia dla mocodawcy również innych pełnomocników. Występuje to tylko w sytuacji, gdy jest on do tego wyraźnie umocowany. Umocowanie takie może wynikać z:
- treści pełnomocnictwa,
- z ustawy;
- ze stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.
Ustanowienie przez mocodawcę kilku pełnomocników z takim samym zakresem umocowania powoduje, że każdy z nich jest uprawniony do samodzielnego działania. Takie samo rozwiązanie odnosi się do pełnomocników ustanowionych dla mocodawcy przez innego pełnomocnika.
Pełnomocnictwa dalsze również występuje w wielu odmianach:
REKLAMA
1. Pełnomocnictwo ogólne, które swym zakresem obejmuje ono umocowanie do czynności określanych mianem zwykłego zarządu oraz wymaga ono formy pisemnej pod sankcją nieważności. Należy zwrócić uwagę, że dokonanie czynności przekraczających czynności zwykłego zarządu wymaga pełnomocnictwa szczególnego lub rodzajowego.
2. Pełnomocnictwo rodzajowe obejmujące jedynie określoną kategorię czynności prawnych, do dokonania których umocowany będzie pełnomocnik i jest niedopuszczalne w zakresie czynności podlegających pełnomocnictwu szczególnemu.
3. Pełnomocnictwo do poszczególnych czynności dotyczące indywidualnie oznaczonej czynności prawnej np. do sprzedaży nieruchomości.
4. Prokura, czyli pełnomocnictwo udzielane przez przedsiębiorcę.
Wygaśnięcie pełnomocnictwa dalszego następuje na skutek zarówno spełnienia się czynności wskazanych w treści umocowania (np. sprzedaż samochodu, sprzedaż nieruchomości itp.), a także na skutek śmierci pełnomocnika lub mocodawcy, z powodu odwołania pełnomocnictwa, a także utraty zdolności do czynności prawnych przez pełnomocnika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.