REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystanie z weksla w działalności gospodarczej

Marta Mizerska
Weksel/ Fot. Fotolia
Weksel/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Weksel jest to jedna z najefektywniejszych form zabezpieczenia wierzytelności i ochrony przed nieuczciwymi transakcjami. Wykorzystanie weksla w działalności pozwala na szybkie i relatywnie niedrogie zaspokojenie roszczenia przez wydanie nakazu zapłaty.

Cechy i funkcje weksla

Weksel jest to dokument, który posiada określone cechy, takie jak abstrakcyjność, czyli oderwanie od istnienia jego podstawy zobowiązaniowej, bezwarunkowość  czy pieniężny charakter. Ma on także bardzo sformalizowaną formę, określona przez ustawę z 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe.

REKLAMA

W obrocie gospodarczym może pełnić szereg funkcji. Przede wszystkim stanowi zabezpieczenie różnych operacji gospodarczych, powoduje wydłużenie terminu płatności, prowadzi do przeniesienia związanych z nim praw, a także sprawuje tzw. funkcję refinansową, która oznacza, że samą kwotę weksla pomniejszoną o odsetki dyskontowe można uzyskać przed terminem jego płatności.

Weksel jako zabezpieczenie kontraktu

Sprawdź: Korekta faktur - Raport INFOR - PDF

Podział dokumentów

Prawo wekslowe w treści ustawy wymienia weksel trasowany i własny(suchy, prosty). W tym pierwszym przypadku istotą jest polecenie osobie trzeciej przez dłużnika (trasatowi) zapłaty w oznaczonym terminie sumy pieniężnej na rzecz remitenta (wierzyciela). Remitent może do dnia płatności udać się do trasata i zażądać zaakceptowania weksla, jeśli ten odmówi wierzyciel może dochodzić zapłaty od wystawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisz się na nasz Newsletter!

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Weksel własny natomiast, to dokument, w którym jako dłużnik oznaczony jest sam wystawca, tym samym zobowiązując się wobec posiadacza do dokonania zapłaty. Służy on przede wszystkim jako zabezpieczenie udzielonego kredytu przy sprzedaży na raty, kredycie bankowym, umowie leasingu. Weksel własny staje się skuteczny dopiero po zawarciu w nim wszystkich, wymienionych w przepisie art. 101 ustawy Prawo wekslowe,  elementów:

  • nazwę „weksel”, w samym tekście dokumentu, w języku w jakim go wystawiono;
  • przyrzeczenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej;
  • oznaczenie terminu płatności;
  • oznaczenie miejsca płatności;
  • nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana;
  • oznaczenie daty i miejsca wystawienia weksla;
  • podpis wystawcy weksla.

Przy wystawianiu weksla własnego in blanco trzeba pamiętać o prawidłowym wystawieniu daty i określeniu jej jako daty jego uzupełnienia, przy czym powinna być to data, w której dłużnik podpisał weksel niezupełny z zamiarem zaciągnięcia zobowiązania i wydał go dłużnikowi. Istotnym błędem powodującym nieważność dokumentu będzie weksel in blanco uzupełniony niezgodnie z zawartym porozumieniem.

Jak wykazać w księgach weksel własny i weksel in blanco

Postępowanie nakazowe

Dzięki zabezpieczeniu spłaty zobowiązania wekslem można skorzystać z dochodzenia roszczeń w postępowaniu nakazowym. Jest to o tyle korzystne, że nie trzeba wykazywać źródła roszczenia i jego wysokości. Nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla jest tytułem zabezpieczenia oraz staje się natychmiast wykonalny, bez nadawania klauzuli natychmiastowej wykonalności. (art. 492 par. 3 k.p.c.) Zgodnie z przepisami o właściwości miejscowej, powództwo wytacza się przed sąd miejsca płatności. Do pozwu dołącza się oryginał weksla, dowód zawiadomienia dłużnika o jego wypełnieniu, jak również wezwanie do zapłaty. Sąd wydając nakaz zapłaty, orzeka, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty.

Weksel jako dowód przed sądem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA