REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić, gdy weksel zaginie?

Milewski Marcin
Postępowanie o umorzenie weksla nie wyklucza możliwości prowadzenia poszukiwania zwrotnego skierowanego przeciwko wystawcy weksla oraz indosantom.
Postępowanie o umorzenie weksla nie wyklucza możliwości prowadzenia poszukiwania zwrotnego skierowanego przeciwko wystawcy weksla oraz indosantom.

REKLAMA

REKLAMA

Zaginięcie weksla powoduje, iż prawie niemożliwe staje się wykonywanie z nim związanych. Powstające w związku z takimi zdarzeniami problemy pozwala rozwiązać instytucja umarzania utraconych dokumentów.

Umorzenie weksla możliwe jest na podstawie regulacji prawa wekslowego. Zgodnie z nim, w przypadku zaginięcia weksla możliwe jest wystąpienie do sądu miejsca jego płatności o
uznanie go za umorzony. Wniosek taki powinien zawierać:
- istotną treść weksla;
- uprawdopodobnienie jego utraty;
- interes prawny, który uzasadnia żądanie umorzenia.

REKLAMA

Wpłynięcie wniosku do sądu warunkuje jego działanie polegające na wezwaniu za pośrednictwem ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym posiadacza zaginionego weksla do zgłoszenia się do sądu. Termin do okazania weksla sądowi został określony w tym przypadku na okres 60 dni.

Polecamy: Wybór sądu

REKLAMA

Bieg terminu rozpoczyna się od dnia płatności weksla, a w przypadku, w którym wniosek zgłoszono po upływie terminu płatności lub gdy termin płatności weksla nie był oznaczony, od dnia ogłoszenia. Ostatni dzień terminu powinien zostać oznaczony w ogłoszeniu poprzez wskazanie daty kalendarzowej.

W sytuacji, w której w ciągu wskazanego terminu weksel nie zostanie okazany, sąd zobowiązany jest do wydania orzeczenia uznającego weksel za umorzony. Jeżeli jednak posiadacz weksla dokona zgłoszenia przed wydaniem orzeczenia, to wówczas sąd, po przeprowadzeniu przesłuchania zainteresowanych i po okazaniu weksla występującemu z żądaniem, umarza dalsze postępowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarówno trasat, jak i wszyscy dłużnicy wekslowi wskazani przez żądającego umorzenia weksla, są zawiadamiani przez sąd o wszczęciu postępowania oraz jego wyniku.

W przypadku wszczęcia postępowania dłużnik wekslowy oraz trasat maja możliwość złożenia sumy wekslowej do depozytu sądowego i w związku z tym zwolnienia się od zobowiązania. Jeżeli po otrzymaniu zawiadomienia o wszczęciu postępowania zapłacą weksel, to zgodnie z prawem wekslowym, czynią to na własne ryzyko.

REKLAMA

Podmiotowi, który wystąpił z żądaniem umorzenia weksla przysługuje również uprawnienie do domagania się od akceptanta złożenia sumy wekslowej do depozytu sądowego albo zapłaty za zabezpieczeniem. Może to nastąpić dopiero jednak po ogłoszeniu wezwania o okazanie weksla i po terminie jego płatności.

Postępowanie o umorzenie weksla nie wyklucza możliwości prowadzenia poszukiwania zwrotnego skierowanego przeciwko wystawcy weksla oraz indosantom. Dopuszczalność podejmowania wskazanych działań jest uwarunkowana zachowaniem akceptanta, a w przypadku braku przyjęcia weksla, trasata, którzy powinni po wezwaniu złożyć sumę wekslową do depozytu sądowego lub dokonać zapłaty za zabezpieczeniem.

Polecamy: serwis Umowy

Wydane przez sąd orzeczenie uznające weksel za umorzony pozwala na wykonywanie
wszystkich prawa z niego przysługujących.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA