REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić, gdy weksel zaginie?

Milewski Marcin
Postępowanie o umorzenie weksla nie wyklucza możliwości prowadzenia poszukiwania zwrotnego skierowanego przeciwko wystawcy weksla oraz indosantom.
Postępowanie o umorzenie weksla nie wyklucza możliwości prowadzenia poszukiwania zwrotnego skierowanego przeciwko wystawcy weksla oraz indosantom.

REKLAMA

REKLAMA

Zaginięcie weksla powoduje, iż prawie niemożliwe staje się wykonywanie z nim związanych. Powstające w związku z takimi zdarzeniami problemy pozwala rozwiązać instytucja umarzania utraconych dokumentów.

Umorzenie weksla możliwe jest na podstawie regulacji prawa wekslowego. Zgodnie z nim, w przypadku zaginięcia weksla możliwe jest wystąpienie do sądu miejsca jego płatności o
uznanie go za umorzony. Wniosek taki powinien zawierać:
- istotną treść weksla;
- uprawdopodobnienie jego utraty;
- interes prawny, który uzasadnia żądanie umorzenia.

REKLAMA

Wpłynięcie wniosku do sądu warunkuje jego działanie polegające na wezwaniu za pośrednictwem ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym posiadacza zaginionego weksla do zgłoszenia się do sądu. Termin do okazania weksla sądowi został określony w tym przypadku na okres 60 dni.

Polecamy: Wybór sądu

REKLAMA

Bieg terminu rozpoczyna się od dnia płatności weksla, a w przypadku, w którym wniosek zgłoszono po upływie terminu płatności lub gdy termin płatności weksla nie był oznaczony, od dnia ogłoszenia. Ostatni dzień terminu powinien zostać oznaczony w ogłoszeniu poprzez wskazanie daty kalendarzowej.

W sytuacji, w której w ciągu wskazanego terminu weksel nie zostanie okazany, sąd zobowiązany jest do wydania orzeczenia uznającego weksel za umorzony. Jeżeli jednak posiadacz weksla dokona zgłoszenia przed wydaniem orzeczenia, to wówczas sąd, po przeprowadzeniu przesłuchania zainteresowanych i po okazaniu weksla występującemu z żądaniem, umarza dalsze postępowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarówno trasat, jak i wszyscy dłużnicy wekslowi wskazani przez żądającego umorzenia weksla, są zawiadamiani przez sąd o wszczęciu postępowania oraz jego wyniku.

W przypadku wszczęcia postępowania dłużnik wekslowy oraz trasat maja możliwość złożenia sumy wekslowej do depozytu sądowego i w związku z tym zwolnienia się od zobowiązania. Jeżeli po otrzymaniu zawiadomienia o wszczęciu postępowania zapłacą weksel, to zgodnie z prawem wekslowym, czynią to na własne ryzyko.

REKLAMA

Podmiotowi, który wystąpił z żądaniem umorzenia weksla przysługuje również uprawnienie do domagania się od akceptanta złożenia sumy wekslowej do depozytu sądowego albo zapłaty za zabezpieczeniem. Może to nastąpić dopiero jednak po ogłoszeniu wezwania o okazanie weksla i po terminie jego płatności.

Postępowanie o umorzenie weksla nie wyklucza możliwości prowadzenia poszukiwania zwrotnego skierowanego przeciwko wystawcy weksla oraz indosantom. Dopuszczalność podejmowania wskazanych działań jest uwarunkowana zachowaniem akceptanta, a w przypadku braku przyjęcia weksla, trasata, którzy powinni po wezwaniu złożyć sumę wekslową do depozytu sądowego lub dokonać zapłaty za zabezpieczeniem.

Polecamy: serwis Umowy

Wydane przez sąd orzeczenie uznające weksel za umorzony pozwala na wykonywanie
wszystkich prawa z niego przysługujących.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA