REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Ustalenie właściwości rzeczowej sprowadza się do odpowiedzi na pytanie czy sprawę w pierwszej instancji rozpatruje sąd rejonowy czy okręgowy.
Ustalenie właściwości rzeczowej sprowadza się do odpowiedzi na pytanie czy sprawę w pierwszej instancji rozpatruje sąd rejonowy czy okręgowy.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Strony mogą w drodze umowy wybrać sąd, który będzie rozpatrywał ich sprawy. Nie mają jednak w tym względzie zupełnej dowolności. Pewne ograniczenia wprowadza bowiem kodeks postępowania cywilnego.

O tym, który sąd rozpatruje dany rodzaj spraw decydują przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Mówimy w takiej sytuacji o właściwości sądu. Kodeks rozróżnia właściwość miejscową i rzeczową oraz właściwość ogólną, przemienną i wyłączną.

REKLAMA

Więcej na temat właściwości sądu można przeczytać na stronie www.www.infor.pl/prawo/pozwy

Właściwość miejscowa i rzeczowa

Ustalenie właściwości rzeczowej sprowadza się do odpowiedzi na pytanie czy sprawę w pierwszej instancji rozpatruje sąd rejonowy czy okręgowy. Zgodnie z przewidzianą w k.p.c. zasadą większość spraw w pierwszej instancji rozpatruje sąd rejonowy.

Ustalenie właściwości miejscowej natomiast polega na zbadaniu gdzie położony sąd będzie rozpatrywał sprawę. Czy będzie to sąd położony w Warszawie, Krakowie a może w Siedlcach.

Zobacz: Co powinno być zawarte w umowie o podwykonawstwo robót budowlanych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściwość ogólna, przemienna i wyłączna

Ten podział odnosi się jedynie do właściwości miejscowej. Przepisy kodeksu tworzą pewne reguły, które pozwalają określić gdzie położony sąd będzie rozpatrywał daną sprawę.

W większości spraw zastosowanie będzie miała właściwość ogólna. Zgodnie z nią sądem właściwym do rozpatrzenia danego sporu jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego.

Z właściwością przemienną mamy do czynienia w sytuacji gdy kodeks wymienia dwa lub więcej sądów, do których można wnieść dany pozew. To znaczy, że powód może wystąpić do sądy określonego wedle właściwości ogólnej lub do tego wskazanego w przepisach szczególnych Kodeksu postępowania cywilnego

Przykładem właściwości wyłącznej mogą być sprawy o alimenty albo czyny niedozwolone.

Właściwość wyłączna to przypadek gdy roszczenia rozpatruje sąd wskazany przez kodeks i żaden inny sąd nie może orzekać w takiej sprawie. Mówiąc jeszcze prościej oznacza to, że powód nie może kierować się w takich sprawach właściwością ogólną a pozew może wnieść jedynie do sądu określonego w przepisach prawa.

Dla przykładu sprawy dotyczące nieruchomości rozpatruje tylko i wyłącznie sąd miejsca położenia nieruchomości.

Zobacz: Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane?

Umowa prorogacyjna

Umowa prorogacyjna to prawnicze określenie umowy, w której strony postanawiają, że spory między nimi rozpatrywać będzie wybrany przez nie sąd.

Zgodnie z art. 46 k.p.c. strony mogą się umówić na piśmie poddanie sądowi pierwszej instancji, który według ustawy nie jest miejscowo właściwy, sporu już wynikłego lub sporu mogącego w przyszłości wyniknąć z oznaczonego stosunku prawnego.

Co wynik z przepisów kpc

Zgodnie z zapisami kodeksu postępowania cywilnego strony w drodze umowy mogą wybrać sąd który rozpatrzy spór między nimi. Tak więc strony muszą zawrzeć stosowną umowę w tym względzie.

Umowa musi być zawarta na piśmie. Oznacza to, że strony nie mogą umówić się ustnie co do tego jaki sąd będzie właściwy.

Umowa może dotyczyć tylko spraw rozstrzyganych w postępowaniu procesowym. Uczestnicy postępowania nieprocesowego nie mogą w drodze umowy zmieniać właściwości sądu.

Umownie można zmodyfikować jedynie właściwość miejscową. Nie można natomiast zmieniać właściwości rzeczowej. Nie można zatem umówić się, ze sprawę między stronami będzie rozpatrywał sąd okręgowy a nie rejonowy.

W drodze umowy nie można również zmieniać właściwości wyłącznej określonej w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego

Ustalona w drodze umowy właściwość miejscowa jest właściwością wyłączna. Tak więc gdy wybrano już sąd w drodze umowy wtedy nie można powoływać się na właściwość ogólną wynikającą z przepisów prawa.

Zobacz: Jakie są prawa i obowiązki stron umowy o roboty budowlane?

Klauzula wyboru sądu

Klauzulę wyboru sądu umieszcza się najczęściej w końcowej części umowy. Może ona mieć następujące brzmienie: „Spory wynikające z niniejszej umowy rozpatrywać będzie sąd w …………”. Warto zwrócić uwagę na taki zapis w umowie gdyż może on rodzić pewne niekorzystne dla strony umowy konsekwencje (konieczność dalekich wyjazdów na rozprawy).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA