REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapis na sąd polubowny

Łukasz Matys
W zapisie na sąd polubowny należy wskazać przedmiot sporu lub stosunek prawny z którego spór wynika lub może wyniknąć.
W zapisie na sąd polubowny należy wskazać przedmiot sporu lub stosunek prawny z którego spór wynika lub może wyniknąć.

REKLAMA

REKLAMA

Co raz częściej przedsiębiorcy odchodzą od tradycyjnych form rozwiązywania sporów. Popularne są alternatywne sposoby takie jak mediacja, arbitraż gospodarczy. Aby strony mogły jednak skorzystać z podanych wyżej dróg rozstrzygania sporów muszą się najpierw umówić na to.

Zapis na sąd polubowny może znaleźć się zarówno w umowie jak i stanowić samodzielną umowę. Praktyka obrotu gospodarczego pokazuje jednak, że strony najchętniej zamieszczają klauzulę w postanowieniach końcowych umowy. Rzadziej natomiast zawierają oddzielną umowę, w której umawiają się, że ich roszczenia będzie rozstrzygał sąd polubowny.

REKLAMA

Terminologia

Warto na wstępie wyjaśnić parę kwestii. Otóż sąd polubowny i sąd arbitrażowy to zwroty których można używać zamiennie. Dlatego też można mówić o zapisie na sąd polubowny albo o poddaniu sprawy pod rozstrzygnięcie sądu arbitrażowego. Obydwoma zwrotami posługują się przepisy prawa.

Zobacz: Czy komisant może skorzystać z prawa zastawu?

Przepisy prawa

Kwestię zapisów na sąd polubowny reguluje kodeks postępowania cywilnego. Ogólnie rzecz biorąc sądownictwu polubownemu (arbitrażowi) poświęcona jest cała jedna część kodeksu. Natomiast sam zapis na sąd polubowny jest uregulowany w art. 1161-1168 k.p.c..

Umowa

REKLAMA

W zapisie na sąd polubowny należy wskazać przedmiot sporu lub stosunek prawny z którego spór wynika lub może wyniknąć. Poddanie spraw pod rozstrzygnięcie sądu arbitrażowego następuje zawsze w formie umowy, a więc zgodnego oświadczenia woli stron. Nie może zatem nigdy zapis na sąd polubowny wynikać z jednostronnego oświadczenia woli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapis na sąd polubowny musi mieć postać pisemną. Obowiązek ten wynika z ustawy, dlatego też postanowienia zawarte w innej formie (np. ustnie) są nieważne. Zapis na sąd polubowny może znaleźć się również w statucie spółki prawa handlowego.

Przez pełnomocnika

Co do zasady zapisu na sąd polubowny można dokonać przez pełnomocnika. Co więcej domniemuje się, że pełnomocnictwo udzielone przez przedsiębiorcę obejmuje również umocowanie do sporządzenia zapisu na sąd polubowny.

Zobacz: Na czym polega obowiązek pieczy nad mieniem komisowym?

Wniesienie sprawy do sądu

Jeżeli jedna ze stron wniosła pozew do sądu powszechnego a wiązał strony zapis na sąd polubowny wtedy sąd odrzuci tak wniesiony pozew. Aby jednak tak się stało pozwany musi wnieść zarzut zapisu na sąd polubowny. Oczywiście pozwany musi wnieść ten zarzut przed wdaniem się w spór.

Podsumowanie

Należy zauważyć, że rozstrzyganie spraw w drodze arbitrażu staje się coraz popularniejsze. W Polsce działają stałe sądy arbitrażowe. Procedury przed sądami arbitrażowymi są mniej formalne niż te przewidziane przed sądem powszechnym. Dlatego też warto stosować te zapisy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA