REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega obowiązek pieczy nad mieniem komisowym?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Obowiązek ubezpieczenia rzeczy stanowiących mienie komisowe może wynikać z zawartej z komitentem umowy komisu.
Obowiązek ubezpieczenia rzeczy stanowiących mienie komisowe może wynikać z zawartej z komitentem umowy komisu.

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z obowiązków jakie nakłada Kodeks cywilny na przedsiębiorcę prowadzącego komis jest sprawowanie należytej pieczy nad mieniem zostawionym przez komitenta. Jeżeli rzecz narażona jest na zepsucie, komisant ma prawo ją sprzedać, musi jednak zachować przy tym należytą staranność.

Zgodnie z art. 769 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli rzecz jest narażona na zepsucie, a nie można czekać na zarządzenie komitenta, komisant jest uprawniony, a gdy tego interes komitenta wymaga, zobowiązany sprzedać rzecz z zachowaniem należytej staranności. O dokonaniu sprzedaży obowiązany jest zawiadomić niezwłocznie komitenta.

REKLAMA

Co z rzeczą oddaną w komis?

Co do zasady o kwestiach związanych z obowiązkami komisanta dotyczącymi mienia komisowego rozstrzygać powinna umowa komisu. Jeżeli jednak w umowie nie zostały zawarte odpowiednie postanowienia w tej kwestii, wówczas należy przyjąć, że komisanta obciąża obowiązek odpowiedniej pieczy nad mieniem komitenta. Szczególnym obowiązkiem związanym z pieczą nad mieniem komisowym jest dbałość komisanta o zachowania rzeczy w stanie niepogorszonym.

Zobacz: Jak pośrednik w obrocie nieruchomościami może zabezpieczyć się przed nieuczciwym klientem?

Czy komisant ma obowiązek ubezpieczyć rzeczy oddanych w komis?

Obowiązek ubezpieczenia rzeczy stanowiących mienie komisowe może wynikać z zawartej z komitentem umowy komisu. Komitent będzie mógł w umowie zastrzec, że obowiązkiem komisanta będzie ubezpieczenie tej rzeczy. Jeżeli umowa nie zawiera w tej kwestii żadnych postanowień, sytuacja będzie się przedstawiać w następujący sposób:
- w przypadku komisu sprzedaży komitent pozostaje właścicielem rzeczy aż do czasu wykonania zleconej czynności, dlatego ryzyko związane z utratą czy uszkodzeniem rzeczy ponosi komitent. Jednak należy pamiętać, że komisant jako podmiot profesjonalny powinien dołożyć należytej staranności wymaganej przy uwzględnieniu zawodowego charakteru wykonywanych przez niego czynności, wobec czego przy mieniu znacznej wartości powinien zadbać o ubezpieczenie;
- w przypadku komisu zakupu komisant będzie odpowiadał za zaniechanie ubezpieczenia, jeżeli nie zrobił tego mimo polecenia komitenta.

Pobierz wzór umowy sprzedaży komisowej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy konieczna jest sprzedaż nagła?

W przypadku, gdy rzecz narażona jest na zepsucie, a komisant nie można czekać na zarządzenie komitenta będzie on musiał sprzedać rzecz na warunkach najbardziej korzystnych dla komitenta.

Pan Grzegorz otrzymał zlecenie sprzedaży pamiątkowego gramofonu w prowadzonym przez siebie komisie. Komitent, który dał zlecenie sprzedaży gramofonu wyjechał na zagraniczne wakacje jednocześnie podkreślając, że chciałby wiedzieć o każdej pojawiającej się ofercie, bowiem komitentowi zależało, aby rodzinna pamiątka trafiła w dobre ręce. Pan Grzegorz dostał numer telefoniczny do kontaktu a także adres mailowy do komitenta. W ocenie pana Grzegorza oddany sprzęt szybko traci na wartości, dlatego należało go sprzedać bez zbędnej zwłoki, co też uczynił przy pierwszej okazji. Nadto w ocenie pana Grzegorza dalsze czekanie ze sprzedażą naraziłoby komitenta na szkodę. Czy zachowanie pana Grzegorza było uzasadnione?
Nie. W niniejszym przypadku pan Grzegorz popełnił dwa błędy. Przede wszystkim sam błędnie ocenił sytuacje i doszedł do błędnego wniosku, że pamiątkowy gramofon zacznie szybko tracić na wartości, co jest tożsame z narażeniem rzeczy na zepsucie. Z drugiej strony pan Grzegorz uznając, że zachodzi potrzeba nagłej sprzedaży z uwagi na zepsucie powinien był skontaktować się z komitentem i poczekać na jego zarządzenia, co również pozwoliłoby mu na uniknięcie błędu.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA