REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy komisant może skorzystać z prawa zastawu?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska

REKLAMA

REKLAMA

Komisantowi przysługuje ustawowe prawo zastawu, które nie ogranicza się jedynie do roszczeń wynikających z jednej umowy komisu. Jakie roszczenia może zabezpieczyć komisant?

Zgodnie z brzmieniem art. 773 § 1 Kodeksu cywilnego dla zabezpieczenia roszczeń o prowizję oraz roszczeń o zwrot wydatków i zaliczek udzielonych komitentowi, jak również dla zabezpieczenia wszelkich innych należności wynikłych ze zleceń komisowych przysługuje komisantowi ustawowe prawo zastawu na rzeczach stanowiących przedmiot komisu, dopóki rzeczy te znajdują się u niego lub u osoby, która je dzierży w jego imieniu, albo dopóki może nimi rozporządzać za pomocą dokumentów.

REKLAMA

O jakich roszczeniach mowa?

REKLAMA

Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują ustawowe prawo zastawu nie wskazując enumeratywnie, przy jakich konkretnych roszczeniach, skorzystanie przez komisanta z ustawowego prawa zastawu jest możliwe. Przepisy nie zawierają też żadnych wyłączeń w tym zakresie. Wskazane w § 1 art. 773 Kodeksu cywilnego roszczenia mają jedynie charakter przykładowy. Zatem co do zasady komisant będzie miał prawo skorzystać z ustawowego prawa zastawu niezależnie od charakteru roszczenia, ale przede wszystkim może to być związane z roszczeniem o:
- zapłatę prowizji;
- o odszkodowanie z tytułu szkody wyrządzonej przez rzeczy komitenta;
- zwrot wydatków (jeżeli taki zwrot został przewidziany w umowie);
- zwrot zaliczek udzielnych komitentowi.

Warto także podkreślić, że roszczenia te – przysługujące komisantowi wobec określonego komitenta - nie muszą wynikać z jednej tylko umowy, mogą one dotyczyć nieokreślonej liczby zleceń otrzymanych w ramach umów komisu.

Pobierz wzór umowy sprzedaży komisowej

Kiedy prawo zastawu upada?

Ustawowe prawo zastawu komisanta dla zabezpieczenia różnego rodzaju roszczeń wobec komitenta, wynikłych ze zleceń komisowych, przysługuje komisantowi na rzeczach stanowiących przedmiot komisu, dopóki rzeczy te znajdują się u niego lub u osoby, która je dzierży w jego imieniu, albo dopóki może nimi rozporządzać za pomocą dokumentów. Innymi słowy komisant będzie mógł skorzystać z ustawowego prawa zastawu jeżeli:
- rzeczy stanowiące przedmiot komisu znajdują się u niego lub u osoby, która je dzierży w imieniu komisanta, czyli do utraty przez komisanta lub dzierżyciela władztwa nad tymi rzeczami;
- komisant nie utracił możliwość rozporządzania tymi rzeczami za pomocą dokumentów takich jak np. list przewozowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Umowy w firmie

Pan Grzegorz otrzymał zlecenie od pani Weroniki na komisową sprzedaż kolekcji płyt. Pan Grzegorz określił w umowie komisu zawartej z panią Weroniką, że zobowiąże się ona do zwrotu wydatków poniesionych przez pana Grzegorza na ogłoszenia w specjalistycznej prasie. Po sprzedaży kolekcji płyt pani Weronika uznała, że zwrot tych wydatków nie należy się panu Grzegorzowi. Pan Grzegorz uznał, że weźmie w zastaw inne rzeczy, które pani Weronika oddała do sprzedaży komisowej celem zabezpieczenia roszczeń przysługujących mu z tytułu zwrotu wydatków na ogłoszenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak na Black Friday mogą skorzystać inwestorzy?

  Black Friday, prawdziwe zakupowe święto, mocno zakorzeniło się w naszym kraju. Szaleństwo wyprzedaży dotyczy u nas zarówno sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. I choć wielu konsumentów przygotowuje się do przedświątecznych wyprzedaży, śledząc nadchodzące okazje, to z Black Friday mogą skorzystać również inwestorzy. Zakupowe święto może być bowiem impulsem do wzrostów dla spółek w wielu sektorach, a szczególnie e-commerce. 

  Wrzesień uratował sezon letni na Pomorzu Zachodnim

  Trudno nie zgodzić się z faktem, że tak gorącego września nie było w Polsce od lat. W wiele dni temperatura sięgała nawet 30 stopni Celsjusza, co powodowało, że turyści zdecydowali się na wyjazdy nad morze lub nawet spontaniczne, dłuższe wypady.

  Nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej wchodzą już za chwilę. Zmiany dotkną wielu branż

  Dyrektywa EED wymusi na operatorach centrów danych raportowanie emisji CO2 oraz zużycia wody i energii. Ale to nie wszystko. Wpływ na środowisko będzie musiał być określony w planowanych inwestycjach. Nowe przepisy wchodzą w życie już 10 października.

  Czy obietnice wyborcze odbiją się na cenach w sklepach?

  Chociaż dynamika wzrostu cen spada to eksperci nie są zgodni co do tego czy ten trend się utrzyma. Zbyt wiele jest czynników, które utrudniają prognozy. Co mają do tego obietnice wyborcze? 

  REKLAMA

  SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

  Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

  Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

  Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

  Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

  Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

  Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

  REKLAMA

  Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

  Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

  Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

  REKLAMA