REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy komisant może skorzystać z prawa zastawu?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Kiedy komisant może skorzystać z prawa zastawu?
Kiedy komisant może skorzystać z prawa zastawu?

REKLAMA

REKLAMA

Komisantowi przysługuje ustawowe prawo zastawu, które nie ogranicza się jedynie do roszczeń wynikających z jednej umowy komisu. Jakie roszczenia może zabezpieczyć komisant?

Zgodnie z brzmieniem art. 773 § 1 Kodeksu cywilnego dla zabezpieczenia roszczeń o prowizję oraz roszczeń o zwrot wydatków i zaliczek udzielonych komitentowi, jak również dla zabezpieczenia wszelkich innych należności wynikłych ze zleceń komisowych przysługuje komisantowi ustawowe prawo zastawu na rzeczach stanowiących przedmiot komisu, dopóki rzeczy te znajdują się u niego lub u osoby, która je dzierży w jego imieniu, albo dopóki może nimi rozporządzać za pomocą dokumentów.

REKLAMA

O jakich roszczeniach mowa?

REKLAMA

Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują ustawowe prawo zastawu nie wskazując enumeratywnie, przy jakich konkretnych roszczeniach, skorzystanie przez komisanta z ustawowego prawa zastawu jest możliwe. Przepisy nie zawierają też żadnych wyłączeń w tym zakresie. Wskazane w § 1 art. 773 Kodeksu cywilnego roszczenia mają jedynie charakter przykładowy. Zatem co do zasady komisant będzie miał prawo skorzystać z ustawowego prawa zastawu niezależnie od charakteru roszczenia, ale przede wszystkim może to być związane z roszczeniem o:
- zapłatę prowizji;
- o odszkodowanie z tytułu szkody wyrządzonej przez rzeczy komitenta;
- zwrot wydatków (jeżeli taki zwrot został przewidziany w umowie);
- zwrot zaliczek udzielnych komitentowi.

Warto także podkreślić, że roszczenia te – przysługujące komisantowi wobec określonego komitenta - nie muszą wynikać z jednej tylko umowy, mogą one dotyczyć nieokreślonej liczby zleceń otrzymanych w ramach umów komisu.

Pobierz wzór umowy sprzedaży komisowej

Kiedy prawo zastawu upada?

Ustawowe prawo zastawu komisanta dla zabezpieczenia różnego rodzaju roszczeń wobec komitenta, wynikłych ze zleceń komisowych, przysługuje komisantowi na rzeczach stanowiących przedmiot komisu, dopóki rzeczy te znajdują się u niego lub u osoby, która je dzierży w jego imieniu, albo dopóki może nimi rozporządzać za pomocą dokumentów. Innymi słowy komisant będzie mógł skorzystać z ustawowego prawa zastawu jeżeli:
- rzeczy stanowiące przedmiot komisu znajdują się u niego lub u osoby, która je dzierży w imieniu komisanta, czyli do utraty przez komisanta lub dzierżyciela władztwa nad tymi rzeczami;
- komisant nie utracił możliwość rozporządzania tymi rzeczami za pomocą dokumentów takich jak np. list przewozowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Umowy w firmie

Pan Grzegorz otrzymał zlecenie od pani Weroniki na komisową sprzedaż kolekcji płyt. Pan Grzegorz określił w umowie komisu zawartej z panią Weroniką, że zobowiąże się ona do zwrotu wydatków poniesionych przez pana Grzegorza na ogłoszenia w specjalistycznej prasie. Po sprzedaży kolekcji płyt pani Weronika uznała, że zwrot tych wydatków nie należy się panu Grzegorzowi. Pan Grzegorz uznał, że weźmie w zastaw inne rzeczy, które pani Weronika oddała do sprzedaży komisowej celem zabezpieczenia roszczeń przysługujących mu z tytułu zwrotu wydatków na ogłoszenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA