REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jeżeli nic nie wynika z umowy wtedy odpowiedzi co do właściwego prawa należy szukać w przepisach ustawy Prawo prywatne międzynarodowe.
Jeżeli nic nie wynika z umowy wtedy odpowiedzi co do właściwego prawa należy szukać w przepisach ustawy Prawo prywatne międzynarodowe.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej mamy coraz częściej do czynienia z transakcjami międzynarodowymi. Przy dochodzeniu roszczeń z umów między podmiotami z różnych państw powstaje problem prawo, którego z państw należy stosować. Strony mogą rozwiązać ten problem stosując odpowiednie klauzule umowne.

Zgodnie z przepisami polskiego prawa strony mogą w umowie zadecydować prawo jakiego państwa będzie się stosować do zawartej przez nich umowy. Strony nie mają jednak zupełnej dowolności przy wyborze prawa jakie będzie miało zastosowanie.

REKLAMA

Zgodnie z art. 25 ustawy Prawo prywatne międzynarodowe strony mają możliwość wyboru prawa ale tylko pod warunkiem, że ma ono związek z daną umową

Zobacz: Kto odpowiada za wady w procesie budowlanym - projektant czy wykonawca

Spółka J. z siedzibą w Wielkiej Brytanii zawarła umowę z Polakiem Janem Z. przedsiębiorcą mieszkającym na stałe w Polsce umowę o wykonanie prac remontowych w oddziale spółki znajdującym się w Genewie w Szwajcarii.

REKLAMA

W niniejszym przypadku strony będą miały do wyboru prawo brytyjskie (prawo spółki J.), prawo polskie (prawo właściwe ze względu na obywatelstwo i zamieszkanie Jana Z.) oraz prawo szwajcarskie (właściwe ze względu na miejsce wykonywania umowy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jest również inne poważne ograniczenie przy wyborze prawa. Strony nie mogą bowiem wybrać prawa gdy przedmiotem umowy jest nieruchomość. Wtedy bezwzględnie właściwe jest prawo państwa gdzie położona jest nieruchomość.

Gdy nic nie wynika z umowy?

Jeżeli nic nie wynika z umowy wtedy odpowiedzi co do właściwego prawa należy szukać w przepisach ustawy Prawo prywatne międzynarodowe. Tam ustawodawca wymienia wiele sytuacji z jakimi możemy mieć do czynienia.

Gdy strony umowy mają siedzibę bądź miejsce zamieszkania w jednym i tym samym państwie, wtedy umowa podlega reżimowi prawnemu tego państwa. Wyłączone z pod tej regulacji są jednak umowy, których przedmiotem jest nieruchomość. Te ostatnie zawsze będą podlegać prawu państwa, w którym nieruchomość jest położona.

Zobacz: Czy sprzedaż komisowa jest ryzykowna?

Jeżeli strony umowy nie mają miejsca zamieszkania w tym samym kraju i nie dokonały wyboru prawa wtedy zastosowanie mają przepisy szczególne określone w art. 27 ppm. Artykuł ten dzieli umowy przedmiotowo, a następnie określa jakie prawo należy do nich stosować.

Na przykład do umowy sprzedaży należy stosować prawo państwa, w którym w chwili zawarcia umowy ma siedzibę lub miejsce zamieszkania sprzedawca.

Co w sytuacji gdy nie możemy zastosować art. 27 ppm , nie można ustalić miejsca zamieszkania (siedziby) strony umowy. Wtedy należy stosować prawo państwa w którym umowę zawarto. Dlatego też warto obok daty podpisania umowy umieścić miejsce jej zawarcia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA