Jakie są prawa i obowiązki stron umowy o roboty budowlane?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 647 kodeksu cywilnego przez zawarcie umowy o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.
REKLAMA
Stronami umowy o roboty budowlane są zatem inwestor i wykonawca. Inwestorem będzie podmiot, który posiada odpowiednie środki finansowe na realizację inwestycji, a także podmiot podejmujący się zastępczo czynności inwestora, czyli tzw. inwestor zastępczy, developer. Inwestorem nie zawsze musi być przedsiębiorca, przykładowo przy budowie domu mieszkalnego może to być podmiot nieprofesjonalny.
Zobacz: Jakie warunki decydują o ważności umowy przedwstępnej?
Jakie obowiązki ma inwestor?
- Inwestor obowiązany jest do dokonania wymaganych przez przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, do których zaliczyć można: dostarczenie wykonawcy dokumentacji projektowej, opracowań geodezyjno-kartograficznych.
- Rozpoczęcie inwestycji wiąże się także z podjęciem szeregu innych czynności technicznych, które są niezbędne do rozpoczęcia robót, z pewnością obowiązkiem inwestora będzie także uzyskanie zezwolenia na budowę, zapewnienie nadzoru inwestorskiego i autorskiego oraz przekazanie wykonawcy terenu budowy.
- Na inwestorze ciąży także obowiązek odebrania obiektu budowy (w braku odmiennego postanowienia umowy inwestor obowiązany jest na żądanie wykonawcy przyjmować wykonane roboty częściowo, w miarę ich ukończenia, za zapłatą odpowiedniej części wynagrodzenia).
- Inwestor obowiązany jest zapłacić wynagrodzenie.
Obowiązki wykonawcy to:
- Najważniejszym obowiązkiem wykonawcy jest wykonanie obiektu na podstawie i zgodnie z dokumentacją projektową oraz zasadami wiedzy technicznej i obowiązującymi przepisami prawa.
- Wykonawca ma także obowiązek sprawdzenia przedstawionej mu dokumentacji projektowej, (jeżeli dostarczona przez inwestora dokumentacja, teren budowy, maszyny lub urządzenia nie nadają się do prawidłowego wykonania robót albo jeżeli zajdą inne okoliczności, które mogą przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu robót, wykonawca powinien niezwłocznie zawiadomić o tym inwestora).
- Wykonawca ma obowiązek dokonać zabezpieczenia terenu budowy i oddać obiekt do użytku.
- Wykonawca nie jest zobligowany do samodzielnego wykonywania prac, może posłużyć się podwykonawcami, niemniej w celu tym powinien zawrzeć z podwykonawcami osobne umowy, ustalając zakres robót, które wykonawca będzie wykonywał osobiście lub za pomocą podwykonawców. Jest to konieczne bowiem w umowie o roboty budowlane strony zobowiązane są określić zakres robót, który wykonawca powinien wykonać osobiście, oraz tych robót, które powierzy wykonawcom.
Zobacz serwis: ABC umów
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.