REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co warto wiedzieć o umowie dostawy?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Zgodnie z art. 606 kodeksu cywilnego umowa dostawy powinna być stwierdzona pismem.
Zgodnie z art. 606 kodeksu cywilnego umowa dostawy powinna być stwierdzona pismem.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przez umowę dostawy dostawca zobowiązuje się do wytworzenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku oraz do ich dostarczania częściami albo periodycznie, a odbiorca zobowiązuje się do odebrania tych rzeczy i do zapłacenia ceny.

Kto może zawrzeć umowę dostawy?

Zarówno dostawcą jak i odbiorcą mogą być osoby prawne, jak i fizyczne. Jednak dostawcą nie może być konsument. Nie ma przeszkód, aby odbiorcą był konsument czyli osoba fizyczna, która zamawia i nabywa rzeczy oznaczone tylko co do gatunku w celu niezwiązanym ze swoją działalnością gospodarczą ani zawodową. Jeżeli nabywcą będzie konsument to taka sytuacja objęta będzie reżimem sprzedaży konsumenckiej.

REKLAMA

Forma umowy 

Zgodnie z art. 606 kodeksu cywilnego umowa dostawy powinna być stwierdzona pismem. Nie oznacza to, że brak pisemnej umowy dostawy oznacza nieważność umowy. Jeżeli strony nie sporządzą umowy na piśmie w przypadku sporu sądowego sąd nie dopuści dowodu ze świadków ani dowodu z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności, chyba że obie strony wyrażą na to zgodę, lub zażąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą albo jeżeli fakt dokonania czynności prawnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma.

Porównaj: Jak sprawdzić kontrahenta?

Obowiązki dostawcy:

  • Strony mogą się umówić, że surowce lub materiały niezbędne do wykonania przedmiotu dostawy zostaną dostarczane przez odbiorcę. Jeżeli okaże się, że materiały lub surowce jakie dostarczył odbiorca są nieprzydatne do prawidłowego wykonania przedmiotu dostawy, wówczas dostawca ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić o tym odbiorcę.
  • Strony mogą także umówić się, że wytworzenie zamówionych rzeczy nastąpi z surowców określonego gatunku lub pochodzenia. W takim przypadku dostawca powinien zawiadomić odbiorcę o przygotowaniu surowców do produkcji i jest obowiązany zezwolić odbiorcy na sprawdzenie ich jakości. 
  • Podobnie w przypadku zastrzeżenia w umowie, że wytworzenie zamówionych rzeczy nastąpi w określony sposób, dostawca jest obowiązany zezwolić odbiorcy na sprawdzenie procesu produkcji.

Jakie prawa ma odbiorca?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • W przypadku, gdy dostawca opóźnia się z rozpoczęciem wytwarzania przedmiotu dostawy lub poszczególnych jego części tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je dostarczyć w czasie umówionym, odbiorca może nie wyznaczając terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do dostarczenia przedmiotu dostawy.
  • W przypadku, gdy w toku wytwarzania przedmiotu dostawy okaże się, że dostawca wykonuje ten przedmiot w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, odbiorca może wezwać dostawcę do zmiany sposobu wykonania wyznaczając dostawcy w tym celu odpowiedni termin, a po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu od umowy odstąpić.

Polecamy wzory najważniejszych umów!

Za co odpowiada dostawca

Dostawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady fizyczne dostarczonych rzeczy także w tym wypadku, gdy wytworzenie rzeczy nastąpiło w sposób określony przez odbiorcę lub według dostarczonej przez niego dokumentacji technologicznej. Dostawca będzie mógł uchylić się od odpowiedzialności z tytułu rękojmi gdy:

  • mimo zachowania należytej staranności, nie mógł wykryć wadliwości sposobu produkcji lub dokumentacji technologicznej albo
  • odbiorca wziął na siebie ryzyko niewłaściwych rezultatów produkcji tj. gdy mimo zwrócenia przez dostawcę uwagi na wadliwość sposobu produkcji lub dokumentacji, obstawał przy podanym przez siebie sposobie produkcji lub dokumentacji technologicznej.

Strony zawarły umowę zgodnie, z którą nabywca zobowiązuje się do sprzedaży towarów na określonym przez producenta rynku zbytu. Czy do takiej umowy mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego regulujące umowę dostawy? Nie. Zgodnie z art. 605 kodeksu cywilnego za umowę dostawy uznaje się taką umowę, gdzie dostawca zobowiązuje się do wytworzenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku oraz do ich dostarczania częściami albo periodycznie, a odbiorca zobowiązuje się do odebrania tych rzeczy i do zapłacenia ceny. Sama sprzedaż towarów na określonym przez producenta rynku zbytu mogłaby być uznana za nienazwaną w kodeksie cywilnym umową dealerską.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA