reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Co powinno być zawarte w umowie o podwykonawstwo robót budowlanych?

Co powinno być zawarte w umowie o podwykonawstwo robót budowlanych?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego w umowie o roboty budowlane zawartej miedzy inwestorem a wykonawcą, strony powinny ustalić zakres robót, które wykonawca będzie wykonywał osobiście lub za pomocą podwykonawców. Generalny wykonawca powinien także zawrzeć umowę z podwykonawcą. Jaki charakter ma taka umowa?

Kiedy wykonawca może zlecić wykonanie robót budowlanych podwykonawcy?

  • Konieczna jest zgoda inwestora. Nie ma przeszkód, aby wykonawca (generalny wykonawca), zwarł umowę z podwykonawcą. Jednak do zawarcia przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą jest wymagana zgoda inwestora. Zgoda może być udzielona:

- przed zawarciem umowy generalnego wykonawcy z podwykonawcą;
- po zawarciu umowy generalnego wykonawcy z podwykonawcą (odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego określają, jakie zachowanie inwestora można uznać za wyrażenie przez niego zgody na zawarcie takiej umowy. Otóż, jeżeli inwestor, w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy. Zatem inwestor ma 14 dni od dnia otrzymania umowy lub jej projektu na zgłoszenie na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń. Jeżeli w ciągu 14 dni inwestor nie przedstawi pisemnego sprzeciwu lub zastrzeżeń uznaje się, że wyraził on zgodę na umowę wykonawcy z podwykonawcą. Zgoda inwestora w tym przypadku ma moc wsteczną);

  • Umowa wykonawcy z podwykonawcą powinna byś sporządzona pod rygorem nieważności na piśmie.

Zapoznaj się również: Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane?

Dopuszczalność dalszych umów o podwykonawstwo

Podwykonawca również może zawrzeć umowę z dalszym podwykonawcą, jednak należy pamiętać, że w takim przypadku potrzebna jest zgoda zarówno inwestora jak i wykonawcy. Inwestor i wykonawca mają 14 dni na wyrażenie takiej zgody, a brak reakcji (pisemnego sprzeciwu lub zastrzeżeń do umowy lub jej projektu) z ich strony traktowany jest jako udzielenie zgody. Również umowy z podwykonawcami powinny być zawarte w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Dotyczy to również umów zawieranych przez podwykonawcę z dalszym podwykonawcami. Brak formy pisemnej powoduje ich nieważność, a strony nie mogą zastrzec w umowie innego skutku.

Polecamy najważniejsze wzory umów!

Warto pamiętać, że niezawarcie umowy o roboty budowlane na piśmie nie powoduje jej nieważności. Nieco inaczej jest w przypadku wyżej opisanych umów o podwykonawstwo i dalsze podwykonawstwo. Przepisy w tym przypadku są znacznie ostrzejsze, przewidują bowiem rygor nieważności tych umów, jeżeli nie zostaną one sporządzone na piśmie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa wykonawcy z podwykonawcą powinna byś sporządzona pod rygorem nieważności na piśmie.
Umowa wykonawcy z podwykonawcą powinna byś sporządzona pod rygorem nieważności na piśmie.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją + nowe kody w JPK_VAT59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama