REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co powinno być zawarte w umowie o podwykonawstwo robót budowlanych?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Umowa wykonawcy z podwykonawcą powinna byś sporządzona pod rygorem nieważności na piśmie.
Umowa wykonawcy z podwykonawcą powinna byś sporządzona pod rygorem nieważności na piśmie.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego w umowie o roboty budowlane zawartej miedzy inwestorem a wykonawcą, strony powinny ustalić zakres robót, które wykonawca będzie wykonywał osobiście lub za pomocą podwykonawców. Generalny wykonawca powinien także zawrzeć umowę z podwykonawcą. Jaki charakter ma taka umowa?

Kiedy wykonawca może zlecić wykonanie robót budowlanych podwykonawcy?

  • Konieczna jest zgoda inwestora. Nie ma przeszkód, aby wykonawca (generalny wykonawca), zwarł umowę z podwykonawcą. Jednak do zawarcia przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą jest wymagana zgoda inwestora. Zgoda może być udzielona:

- przed zawarciem umowy generalnego wykonawcy z podwykonawcą;
- po zawarciu umowy generalnego wykonawcy z podwykonawcą (odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego określają, jakie zachowanie inwestora można uznać za wyrażenie przez niego zgody na zawarcie takiej umowy. Otóż, jeżeli inwestor, w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy. Zatem inwestor ma 14 dni od dnia otrzymania umowy lub jej projektu na zgłoszenie na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń. Jeżeli w ciągu 14 dni inwestor nie przedstawi pisemnego sprzeciwu lub zastrzeżeń uznaje się, że wyraził on zgodę na umowę wykonawcy z podwykonawcą. Zgoda inwestora w tym przypadku ma moc wsteczną);

REKLAMA

  • Umowa wykonawcy z podwykonawcą powinna byś sporządzona pod rygorem nieważności na piśmie.

Zapoznaj się również: Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane?

Dopuszczalność dalszych umów o podwykonawstwo

Podwykonawca również może zawrzeć umowę z dalszym podwykonawcą, jednak należy pamiętać, że w takim przypadku potrzebna jest zgoda zarówno inwestora jak i wykonawcy. Inwestor i wykonawca mają 14 dni na wyrażenie takiej zgody, a brak reakcji (pisemnego sprzeciwu lub zastrzeżeń do umowy lub jej projektu) z ich strony traktowany jest jako udzielenie zgody. Również umowy z podwykonawcami powinny być zawarte w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Dotyczy to również umów zawieranych przez podwykonawcę z dalszym podwykonawcami. Brak formy pisemnej powoduje ich nieważność, a strony nie mogą zastrzec w umowie innego skutku.

Polecamy najważniejsze wzory umów!

Warto pamiętać, że niezawarcie umowy o roboty budowlane na piśmie nie powoduje jej nieważności. Nieco inaczej jest w przypadku wyżej opisanych umów o podwykonawstwo i dalsze podwykonawstwo. Przepisy w tym przypadku są znacznie ostrzejsze, przewidują bowiem rygor nieważności tych umów, jeżeli nie zostaną one sporządzone na piśmie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA