reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa - finansowanie > Czym jest weksel własny?

Czym jest weksel własny?

Weksel własny, określany też mianem prostego lub suchego, to taki weksel, w którym sam wystawca przyrzeka bezwarunkową zapłatę oznaczonej sumy pieniężnej na rzecz lub na zlecenie wskazanej osoby (poprzez nazwisko). W przypadku weksla własnego głównym dłużnikiem jest sam wystawca.

W przypadku weksla własnego nie występuje trasat będący osobą, której wystawca poleca wypłatę określonej sumy pieniężnej. Pojawia się natomiast instytucja osoby remitenta. Jest nim odbiorca przekazu zwracający się o zapłatę do wystawcy weksla (bezpośrednio).

Weksel własny zawiera:
1) nazwę "weksel" w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono;
2) przyrzeczenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej;
3) oznaczenie terminu płatności;
4) oznaczenie miejsca płatności;
5) nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana;
6) oznaczenie daty i miejsca wystawienia wekslu;
7) podpis wystawcy wekslu.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Zobacz: Jakie są skutki podpisania weksla?

Należy zwrócić uwagę, że za weksel własny nie jest uznawany dokument, który nie spełni chociażby jednego z wyżej wskazanych wymogów. W takiej sytuacji nawet błędy wynikające z braku podania nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana lub słowa "weksel" w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono, będzie powodem, iż weksel nie powstanie. Ustawa prawo wekslowe przewiduje jednak określone wyjątki, dzięki którym braki nie wywołają przytoczonych wyżej następstw.

Pobierz wzór weksla własnego

Zgodnie z obowiązującymi przepisami weksel własny bez oznaczenia terminu płatności uważa się za płatny za okazaniem. W przypadku braku osobnego oznaczenia, miejsce wystawienia wekslu uważa się za miejsce płatności, a także za miejsce zamieszkania wystawcy. Dodatkowo weksel własny, w którym nie oznaczono miejsca wystawienia, uważa się za wystawiony w miejscu, które zostało podane obok nazwiska wystawcy.

Zobowiązanie wynikające z weksla własnego jest oderwane od przyczyn gospodarczych i ma charakter formalny, związany z podpisem, a konkretnie jego mocą wiążącą.

Od weksla własnego należy odróżnić weksel trasowany. Jest to taki weksel, który stanowi pisemne polecenie zapłaty wystawcy skierowane do trasata, które dotyczy bezwarunkowej zapłaty na rzecz remitenta określonej sumy pieniężnej. W jego przypadku wstępują trzy podmioty. Po pierwsze jest to wystawca weksla. Po drugie - trasat (podmiot któremu wystawca poleca zapłatę wskazanej sumy pieniężnej), a po trzecie oraz remitent.

Odpowiedzialność wystawcy weksla własnego jest taka sama, jak akceptanta weksla trasowanego.

Pobierz inne wzory umów niezbędne w firmie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 12.09.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Należy zwrócić uwagę, że za weksel własny nie jest uznawany dokument, który nie spełni chociażby jednego z nakazanych wymogów.
Należy zwrócić uwagę, że za weksel własny nie jest uznawany dokument, który nie spełni chociażby jednego z nakazanych wymogów.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama