| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Jak należy podpisywać weksel?

Jak należy podpisywać weksel?

Ważność weksla zależy od tego, czy zawiera podpis jego wystawcy. W przypadku braku podpisu nie powstanie zobowiązanie wekslowe. W jaki sposób zatem podpisywać weksel?

Zgodnie z orzecznictwem weksel, na którym nie ma podpisu wystawcy, jest nieważny. Jeżeli podpis wystawcy zostanie skreślony spowoduje to również nieważność weksla chyba, że na wekslu umieszczone są jeszcze podpisy innych osób jako wystawców. Wówczas tylko te osoby będą ponosić odpowiedzialność za zobowiązanie wekslowe. Należy także pamiętać, że podpis musi znajdować się na pierwszej stronie weksla i obejmować całą treść weksla. Najczęściej weksel podpisuje się na dole, z prawej strony. To oznacza, że podpisanie weksla w poprzek lub na odwrocie dokumentu powoduje jego unieważnienie.

W orzecznictwie wskazuje się także, że weksel może być podpisany przez tą samą osobę kilkakrotnie i nie spowoduje to jego nieważności. Często zdarza się również sytuacja, w której wystawca obok swojego nieczytelnego podpisu zamieszcza czytelnie swoje imię i nazwisko co powoduje, że identyfikacja wystawcy jest łatwiejsza.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czy weksel in blanco jest zawsze skuteczny?

Weksel musi być podpisany własnoręcznie przez wystawcę i musi zawierać co najmniej jego nazwisko. Imię wystawcy nie stanowi koniecznego elementu podpisu. Można zatem je pominąć, napisać w skrócie lub podać tylko pierwszą literę imienia. Powyższa dowolność nie dotyczy nazwiska – nie można zatem ograniczyć się w podpisie do podania imienia i pierwszej litery nazwiska lub nie podać nazwiska wcale. Również umieszczenie parafy czyli znaku graficznego złożonego z inicjałów lub innego znaku graficznego, który nie jest podpisem unieważnia weksel. Można natomiast podpisać weksel w ten sposób, iż niektóre litery nazwiska będą pominięte, zwłaszcza końcówka nazwiska, jeżeli ten sposób podpisywania się jest charakterystyczny dla wystawcy. Podpis wówczas nie musi być czytelny. Wystarczy, by można było stwierdzić, iż podpis wykazuje cechy powtarzalności – tzn., że dana osoba ma zwyczaj w ten sposób się podpisywać co umożliwia jej identyfikację.

Również zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego 7 sędziów z dnia 30 grudnia 1993 r.(sygn. akt III CZP 146/93) podpis wystawcy weksla musi obejmować co najmniej nazwisko. Prawo wekslowe nie wymaga dla ważności weksla, aby podpis był czytelny. Podpis nieczytelny powinien jednak być złożony w formie zwykle używanej przez wystawę.

Jednakże dla pewności obrotu wekslowego i zapobieżeniu powstania wątpliwości oczywiście najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest gdy wystawca weksla będący osobą fizyczną, podpisze się czytelnie lub obok nieczytelnego podpisu napisze czytelnie swoje nazwisko.

Dochodzenie roszczeń z weksla w postępowaniu sądowym

Autor: Syuzanna Musfi – Aplikant radcowski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »