reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Dochodzenie roszczeń z weksla w postępowaniu sądowym

Dochodzenie roszczeń z weksla w postępowaniu sądowym

Weksel stanowi skuteczny sposób zabezpieczania wierzytelności, który pozwala na szybsze dochodzenie roszczeń pieniężnych w postępowaniu sądowym. Okres przedawnienia należności z weksla wynosi trzy lata od dnia wymaganej płatności.

Weksel to nic innego, jak papier wartościowy wystawiany na zlecenie wierzyciela, przykładowo osoby udzielającej pożyczki. W praktyce osoba, która go podpisała, jest zobowiązana do bezwarunkowej zapłaty kwoty na nim oznaczonej. Musi to zrobić we wskazanym terminie i miejscu. Przy najczęściej spotykanym wekslu in blanco (wekslu niezupełnym) termin zapłaty wynika z deklaracji wekslowej (porozumienia wekslowego).

Opłata od wniesienia pozwu

Z uwagi na charakter omawianego papieru wartościowego dług wynikający z weksla jest dużo groźniejszy niż ten np. umowy pożyczki. Zobowiązanie wekslowe, co do zasady, jest bowiem abstrakcyjne. Oznacza to, że jest ono niezależne od czynności prawnej, która stanowiła podstawę dla jego wystawienia. Dodatkowo zaś weksel może być przedmiotem obrotu. Przykładowo zatem jeżeli dłużnik będzie zwlekał z zapłatą, posiadacz weksla może go sprzedać. Weksle najczęściej skupowane są przez firmy windykacyjne.

Niezależnie od tego posiadacz weksla może liczyć na pewne profity w sądzie. Przede wszystkim może dochodzić roszczeń w postępowaniu nakazowym. Jest to prostsza i tańsza forma uzyskania tytułu wykonawczego niż tradycyjny spór sądowy. W przeciwieństwie do spraw, których przedmiotem są wierzytelności wynikające tylko z samej umowy pożyczki, przy zobowiązaniu wekslowym nie trzeba wykazywać źródła roszczenia i jego wysokości. Do uzyskania nakazu zapłaty wystarczy załączenie do pozwu weksla. Dodatkowo opłata od pozwu w postępowaniu nakazowym wynosi 25 proc. normalnej opłaty. Pozostałe 75 proc. musi zapłacić pozwany, jeżeli zamierza wnieść zarzuty od nakazu zapłaty. Przy roszczeniach pieniężnych opłata sądowa to 5 proc. wartości sporu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wydany na podstawie weksla nakaz zapłaty jest tytułem zabezpieczenia oraz staje się natychmiast wykonalny po upływie wskazanego przez sąd terminu zaspokojenia roszczenia. Daje to możliwość zajęcia majątku dłużnika jeszcze przed formalnym uprawomocnieniem się tytułu wykonawczego, co niewątpliwie jest korzystne dla wierzyciela.

Postępowanie sądowe

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego powództwo przeciwko zobowiązanemu z weksla można wytoczyć przed sąd miejsca jego płatności. W przypadku gdy jest kilku zobowiązanych z weksla, można ich łącznie pozwać przed sąd miejsca płatności lub sąd właściwości ogólnej dla akceptanta albo wystawcy weksla własnego.

Zobacz również: Czy weksel in blanco jest zawsze skuteczny?

Cały artykuł przeczytasz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź!

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dochodzenie roszczeń z weksla w postępowaniu sądowym. /fot. Fotolia
Dochodzenie roszczeń z weksla w postępowaniu sądowym. /fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama