reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Zwolnienie od kosztów sądowych

Zwolnienie od kosztów sądowych

Postępowanie sądowe jest co do zasady odpłatne, a sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata. Od powyższej zasady istnieją wyjątki, w postaci zwolnień od kosztów sądowych.

Zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym reguluje ustawa z dnia 28 lipca 2005 r.  – o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (dalej jako ustawa) w artykułach od 94 do 118.

Koszty sądowe obejmują opłaty i wydatki. Opłata pobierana jest od pisma wnoszonego przez stronę do sądu (opłata "za wniesienie"), rodzajem opłaty jest również opłata kancelaryjna, którą uiszcza się od wniosku o wydanie stronie z akt różnego rodzaju odpisów, wypisów, kopii, wyciągów oraz innych dokumentów (opłata "za wydanie"). Natomiast wydatki stanowią koszty, które powstają na skutek uwzględnienia wniosków zawartych we wniesionym piśmie.

Przepis art. 100 ustawy wprowadza możliwość całkowitego zwolnienia z kosztów sądowych stronę, który wynika z ustawy lub z orzeczenia sądu (zwolnienie ustawowe i zwolnienie sądowe).

Kiedy sąd może zarządzić rozprawę oddzielną?

Całkowite zwolnienie od kosztów sądowych oznacza, że strona nie ponosi opłat sądowych (w tym również opłaty kancelaryjnej) oraz wydatków, które obciążają tymczasowo Skarb Państwa. Zwolnienie od kosztów rozciąga się także na postępowanie egzekucyjne oraz obejmuje postępowanie z powództwa wzajemnego.

W sytuacji gdy strona może ponieść tylko część kosztów sądowych, sąd może ją zwolnić od ponoszenia kosztów w części. Strona częściowo zwolniona od kosztów sądowych obowiązana jest uiścić opłaty oraz ponieść wydatki w takiej wysokości, jaka nie jest objęta zwolnieniem przyznanym przez sąd.

Częściowe zwolnienie od kosztów sądowych może polegać na zwolnieniu od poniesienia albo ułamkowej lub procentowej ich części, albo określonej ich kwoty, albo niektórych opłat lub wydatków. Może też polegać na przyznaniu zwolnienia co do pewnej części roszczenia lub co do niektórych roszczeń dochodzonych łącznie; roszczenia te lub ich części sąd oznacza w postanowieniu o przyznaniu częściowego zwolnienia od kosztów sądowych. Wydatki pokrywa tymczasowo Skarb Państwa

Zwolnienie sądowe niezależnie czy przyznane całkowicie czy częściowo nie ma mocy wstecznej i działa od chwili złożenia wniosku o jego uzyskanie. Sąd może udzielić częściowego zwolnienia, nawet gdy strona domagała się zwolnienia całkowitego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama