reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Odmowa odbioru robót budowlanych

Odmowa odbioru robót budowlanych

W umowie o roboty budowlane regulowanej przez kodeks cywilny, wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, a inwestor do przygotowania robót, odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. Zdarza się jednak, że inwestor odmawia odebrania robót budowlanych. Czy ma do tego prawo?

Zgodnie z art. 647 kodeksu cywilnego, wykonawca spełnia swoje zobowiązanie oddając inwestorowi obiekt wykonany zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej. Na inwestorze natomiast spoczywa obowiązek dokonania czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu. Z chwilą  odebrania obiektu, inwestor powinien uiścić wynagrodzenie, dlatego tak istotne jest ustalenie, czy prawo zezwala inwestorowi na odmowę odbioru.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Wady obiektu

W doktrynie nie ma zgodności co do tego, czy odbiór obiektu stanowi bezwzględny obowiązek inwestora. Wątpliwości dotyczą głównie sytuacji, w których oddawany obiekt przejawia jakieś wady.

Prawo odstąpienia inwestora od umowy o roboty budowlane

Kodeks nie precyzuje problematyki oddania i odbioru obiektu. Nie wskazuje formy, jaką czynności te powinny przybrać. Zwykle odbiór robót potwierdzony jest protokołem odbioru, w którym zamieszczone są między innymi data sporządzenia protokołu, uczestnicy odbioru, przedmiot odbioru oraz ustalenia co do jakości wykonanych robót.

W orzecznictwie przyjęto, że jeżeli wykonawca zgłosił zakończenie robót budowlanych, to inwestor, co do zasady, zobowiązany jest dokonać ich odbioru. W przypadku stwierdzenia wad obiektu, należy je wykazać w protokole wad wraz z ewentualnymi terminami ich usunięcia lub oświadczeniem inwestora o wyborze innego uprawnienia przysługującego mu z tytułu odpowiedzialności wykonawcy za wady ujawnione przy odbiorze (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 kwietnia 1998 r., II CKN 673/97).

Zabezpieczenie interesów przedsiębiorcy – kary umowne

Odmowa odbioru będzie dopuszczalna tylko wtedy, gdy zostanie stwierdzone, że przedmiot zamówienia wykonano niezgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej lub że wady będą na tyle istotne, że obiekt nie będzie się nadawał do użytkowania (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 lutego 2006 sygn. II CNP 70/06). Wady, które obniżają wartość obiektu, czy utrudniają korzystanie z niego, są, w tym kontekście, nieistotne. Inwestor może jednak dochodzić swoich roszczeń za wady obiektu już po odbiorze.

Przyjęcie robót budowlanych może także zostać dokonane w formie dorozumianej, jeśli, na przykład, inwestor zacznie korzystać z obiektu bez podpisania protokołu.

Odmowa odbioru z innych przyczyn

Odstąpienie od umowy o roboty budowlane - brak klauzuli odstąpienia

Jeżeli inwestor odmawia przyjęcia zamówionego obiektu z przyczyn leżących po jego stronie, zgodnie z linią orzeczniczą, zachowanie takie nie wpływa na roszczenie wykonawcy o zapłatę wynagrodzenie. Roszczenie to staje się wówczas wymagalne z chwilą, gdy odbiór powinien nastąpić (wyrok SA w Katowicach, z dnia 17.02.2000r., I A Ca 1027/99).

Aby zabezpieczyć swoje interesy, warto starannie skonstruować umowę i uściślić w niej kwestie, które budzą wątpliwości.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama