reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Brak gwarancji zapłaty uniemożliwi prawidłowe wykonanie robót budowlanych

Brak gwarancji zapłaty uniemożliwi prawidłowe wykonanie robót budowlanych

Spośród wielu okoliczności mogących potencjalnie stanowić przeszkodę uniemożliwiają-cą prawidłowe wykonanie robót budowlanych na szczególną uwagę zasługuje gwarancja zapłaty za roboty budowlane. Jak jej brak może wpłynąć na proces budowlany ?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o gwarancji zapłaty za roboty budowlane „jeżeli wykonawca nie uzyska wystarczającej gwarancji zapłaty w odpowiednim, wyznaczonym przez siebie terminie, uprawniony jest do wstrzymania się od wykonywania robót i oddania obiektu zamawiającemu”.

Z kolei zgodnie z art. 651 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, w przypadku wystąpienia przeszkód w prawidłowym wykonaniu robót (tj. np. jeśli dostarczona przez inwestora dokumentacja, teren budowy, maszyny, urządzenia nie nadają się do prawidłowego wykonania robót albo jeżeli zajdą inne okoliczności stanowiące przeszkodę), wykonawca powinien niezwłocznie zawiadomić o tym inwestora.

Z w/w artykułami koreluje bezpośrednio art. 649(4) ust. 1-2 KC, zgodnie z którym jeżeli wykonawca nie uzyska żądanej gwarancji zapłaty w wyznaczonym przez siebie terminie, nie krótszym niż 45 dni, uprawniony jest on do odstąpienia od umowy z winy inwestora ze skutkiem na dzień odstąpienia, zaś sam brak żądanej zapłaty stanowi przeszkodę w wykonaniu robót z przyczyn dotyczących inwestora.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Zatem niedostarczenie przez inwestora gwarancji zapłaty pomimo złożonej deklaracji w zakresie jej dostarczenia, stanowi naruszenie przepisów prawa, stanowiące przeszkodę uniemożliwiającą prawidłowe wykonanie umowy.

Pamiętać bowiem należy, że umowa o roboty budowlane jest szczególnym rodzajem umowy nakładającym na strony procesu budowlanego obowiązek współdziałania. Obowiązkiem takim po stronie inwestora jest m.in. dostarczenie gwarancji zapłaty, zaś brak takiej gwarancji zapłaty stanowi przeszkodę uniemożliwiającą prawidłowe wykonanie przedmiotu umowy, o której mowa w art. 651 KC, co poczytane będzie również jako brak współdziałania inwestora z wykonawcą.

Przeszkody w realizacji robót budowlanych – brak frontu robót

Reasumując, niedostarczenie przez inwestora gwarancji zapłaty za roboty budowlane stanowi przeszkodę uniemożliwiającą prawidłowe wykonanie robót, uprawniającą wykonawcę do wstrzymania robót budowlanych i oddania obiektu zamawiającemu, a także do odstąpienia od umowy z winy inwestora.

Ostatecznie pamiętać należy, aby - z uwagi na złożoność procesu budowlanego, jak również ze względów dowodowych - komunikacja pomiędzy inwestorem a wykonawcą odbywała się na drodze pisemnej korespondencji, a to na wypadek ewentualnego sporu sądowego, o który w polskich realiach nietrudno.

Odstąpienie inwestora od umowy o roboty budowlane

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Irena Kamińska-Radomska

Trener etykiety biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama