reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Przeszkody w realizacji robót budowlanych – brak frontu robót

Przeszkody w realizacji robót budowlanych – brak frontu robót

Przedsięwzięcie budowlane jest procesem na tyle skomplikowanym, że do jego unormowania ustawodawca wprowadził specjalny typ umowy nazwanej – umowy o roboty budowlane, uregulowanej w rozdziale XVI (art. 647 - art. 658) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.), w którym to nałożone zostały zarówno na wykonawcę budowlanego, jak również na inwestora szczególne prawa i obowiązki. Jednym z nich jest obowiązek wykonawcy do informowania inwestora o przeszkodach uniemożliwiających prawidłowe wykonywanie robót.

Zgodnie z definicją kodeksu cywilnego zawartą w art. 647  przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowanie robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Należy w tym miejscu podkreślić, iż z uwagi na wielowątkowość procesu budowlanego, do istotnych obowiązków ustawowych przy wykonywaniu robót w oparciu o umowę o roboty budowlane, należy obowiązek współdziałania inwestora w wykonaniu obiektu, co należy traktować ściśle.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz newsletter!

Artykuł 651 kodeksu cywilnego stanowi, iż jeżeli dostarczona przez inwestora dokumentacja, teren budowy, maszyny lub urządzenia nie nadają się do prawidłowego wykonania robót albo jeżeli zajdą inne okoliczności, które mogą przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu robót, wykonawca powinien niezwłocznie zawiadomić o tym inwestora.

Z powyższego wynika więc nałożony na wykonawcę robót budowlanych obowiązek niezwłocznego informowania inwestora o każdym zdarzeniu i okoliczności mającej wpływ na prawidłowość wykonania robót. Obowiązek taki nie jest przypadkowy, albowiem proces budowlany, w szczególności w odniesieniu do dużych inwestycji budowlanych, jest  skomplikowany, zaś każde odstępstwo od przyjętych rozwiązań projektowych czy harmonogramów może wpłynąć na prawidłowość wykonania robót.

Z przytoczonego wyżej artykułu wynika wprost, iż w razie wystąpienia okoliczności – przeszkód mogących powodować nieprawidłowe wykonanie robót, wykonawca ma obowiązek powiadomienia inwestora. Termin nieprawidłowe wykonanie jest pojęciem znacznie szerszym niż wskazywałoby na to jego literalne brzmienie i należy go traktować w kategoriach largo, gdyż może obejmować również nieterminowość wykonania na skutek okoliczności niezawinionych przez wykonawcę, co wydaje się oderwane od samej prawidłowości wykonania robót z perspektywy sztuki budowlanej.

Odpowiedzialność urzędników za łamanie prawa wobec przedsiębiorców

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama