Przeszkody w realizacji robót budowlanych – brak frontu robót
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z definicją kodeksu cywilnego zawartą w art. 647 przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowanie robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.
REKLAMA
Należy w tym miejscu podkreślić, iż z uwagi na wielowątkowość procesu budowlanego, do istotnych obowiązków ustawowych przy wykonywaniu robót w oparciu o umowę o roboty budowlane, należy obowiązek współdziałania inwestora w wykonaniu obiektu, co należy traktować ściśle.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Zapisz się na nasz newsletter!
REKLAMA
Artykuł 651 kodeksu cywilnego stanowi, iż jeżeli dostarczona przez inwestora dokumentacja, teren budowy, maszyny lub urządzenia nie nadają się do prawidłowego wykonania robót albo jeżeli zajdą inne okoliczności, które mogą przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu robót, wykonawca powinien niezwłocznie zawiadomić o tym inwestora.
Z powyższego wynika więc nałożony na wykonawcę robót budowlanych obowiązek niezwłocznego informowania inwestora o każdym zdarzeniu i okoliczności mającej wpływ na prawidłowość wykonania robót. Obowiązek taki nie jest przypadkowy, albowiem proces budowlany, w szczególności w odniesieniu do dużych inwestycji budowlanych, jest skomplikowany, zaś każde odstępstwo od przyjętych rozwiązań projektowych czy harmonogramów może wpłynąć na prawidłowość wykonania robót.
Z przytoczonego wyżej artykułu wynika wprost, iż w razie wystąpienia okoliczności – przeszkód mogących powodować nieprawidłowe wykonanie robót, wykonawca ma obowiązek powiadomienia inwestora. Termin nieprawidłowe wykonanie jest pojęciem znacznie szerszym niż wskazywałoby na to jego literalne brzmienie i należy go traktować w kategoriach largo, gdyż może obejmować również nieterminowość wykonania na skutek okoliczności niezawinionych przez wykonawcę, co wydaje się oderwane od samej prawidłowości wykonania robót z perspektywy sztuki budowlanej.
Odpowiedzialność urzędników za łamanie prawa wobec przedsiębiorców
REKLAMA
Jedną z takich przeszkód może być właśnie brak frontu robót, na skutek czego wykonawca nie może wykonywać określonych robót budowlanych, a tym samym ponosi ryzyko nieterminowego wykonania zamówienia. W sytuacji takiej wykonawca pozostaje w sytuacji, w której spełnienie jego świadczenia w danym momencie jest niemożliwe, za co nie może ponosić odpowiedzialności. Należy podkreślić, iż wykonawca robót budowlanych nie może ponosić negatywnych konsekwencji za ewentualne opóźnienie w przedmiocie wykonania umowy o roboty budowlane na skutek opóźnienia w przekazaniu bądź braku frontu robót.
W sytuacji zaistnienia braku frontu robót należy niezwłocznie zawiadomić inwestora o wystąpieniu przeszkód w prawidłowym wykonaniu umowy wraz z wnioskiem o zmianę terminu realizacji umowy o czas niemożliwości wykonywania robót. Warto jednak pamiętać, iż nie zawsze okres, w którym występowały przeszkody będzie tożsamy z okresem potrzebnym na wykonaniu opóźnionych prac, co wynikać może m.in. z przyczyn technologicznych, logistycznych, kadrowych etc. Zatem wnioskując o przedłużenie terminu warto uwzględnić czas realny niezbędny do prawidłowego wykonania zamówienia.
Wykonawca powinien zatem bezwzględnie pamiętać, aby każdorazowo i niezwłocznie informować inwestora o wszelkich przeszkodach mogących zagrozić prawidłowemu wykonaniu robót. Jest to nie tyle prawo, co obowiązek nałożony ustawowo, a zatem z daleko posuniętej ostrożności, ze względu na złożoność procesu budowlanego, wykonawca powinien zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.