REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeszkody w realizacji robót budowlanych – brak frontu robót

umowa o roboty budowlane
umowa o roboty budowlane
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsięwzięcie budowlane jest procesem na tyle skomplikowanym, że do jego unormowania ustawodawca wprowadził specjalny typ umowy nazwanej – umowy o roboty budowlane, uregulowanej w rozdziale XVI (art. 647 - art. 658) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.), w którym to nałożone zostały zarówno na wykonawcę budowlanego, jak również na inwestora szczególne prawa i obowiązki. Jednym z nich jest obowiązek wykonawcy do informowania inwestora o przeszkodach uniemożliwiających prawidłowe wykonywanie robót.

Zgodnie z definicją kodeksu cywilnego zawartą w art. 647  przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowanie robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

REKLAMA

Należy w tym miejscu podkreślić, iż z uwagi na wielowątkowość procesu budowlanego, do istotnych obowiązków ustawowych przy wykonywaniu robót w oparciu o umowę o roboty budowlane, należy obowiązek współdziałania inwestora w wykonaniu obiektu, co należy traktować ściśle.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz newsletter!

REKLAMA

Artykuł 651 kodeksu cywilnego stanowi, iż jeżeli dostarczona przez inwestora dokumentacja, teren budowy, maszyny lub urządzenia nie nadają się do prawidłowego wykonania robót albo jeżeli zajdą inne okoliczności, które mogą przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu robót, wykonawca powinien niezwłocznie zawiadomić o tym inwestora.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z powyższego wynika więc nałożony na wykonawcę robót budowlanych obowiązek niezwłocznego informowania inwestora o każdym zdarzeniu i okoliczności mającej wpływ na prawidłowość wykonania robót. Obowiązek taki nie jest przypadkowy, albowiem proces budowlany, w szczególności w odniesieniu do dużych inwestycji budowlanych, jest  skomplikowany, zaś każde odstępstwo od przyjętych rozwiązań projektowych czy harmonogramów może wpłynąć na prawidłowość wykonania robót.

Z przytoczonego wyżej artykułu wynika wprost, iż w razie wystąpienia okoliczności – przeszkód mogących powodować nieprawidłowe wykonanie robót, wykonawca ma obowiązek powiadomienia inwestora. Termin nieprawidłowe wykonanie jest pojęciem znacznie szerszym niż wskazywałoby na to jego literalne brzmienie i należy go traktować w kategoriach largo, gdyż może obejmować również nieterminowość wykonania na skutek okoliczności niezawinionych przez wykonawcę, co wydaje się oderwane od samej prawidłowości wykonania robót z perspektywy sztuki budowlanej.

Odpowiedzialność urzędników za łamanie prawa wobec przedsiębiorców


REKLAMA

Jedną z takich przeszkód może być właśnie brak frontu robót, na skutek czego wykonawca nie może wykonywać określonych robót budowlanych, a tym samym ponosi ryzyko nieterminowego wykonania zamówienia. W sytuacji takiej wykonawca pozostaje w sytuacji, w której spełnienie jego świadczenia w danym momencie jest niemożliwe, za co nie może ponosić odpowiedzialności.  Należy podkreślić, iż wykonawca robót budowlanych nie może ponosić negatywnych konsekwencji za ewentualne opóźnienie w przedmiocie wykonania umowy o roboty budowlane na skutek opóźnienia w przekazaniu bądź braku frontu robót.

W sytuacji zaistnienia braku frontu robót należy niezwłocznie zawiadomić inwestora o wystąpieniu przeszkód w prawidłowym wykonaniu umowy wraz z wnioskiem o zmianę terminu realizacji umowy o czas niemożliwości wykonywania robót. Warto jednak pamiętać, iż nie zawsze okres, w którym występowały przeszkody będzie tożsamy z okresem potrzebnym na wykonaniu opóźnionych prac, co wynikać może m.in. z przyczyn technologicznych, logistycznych, kadrowych etc. Zatem wnioskując o przedłużenie terminu warto uwzględnić czas realny niezbędny do prawidłowego wykonania zamówienia.

Wykonawca powinien zatem bezwzględnie pamiętać, aby każdorazowo i niezwłocznie informować inwestora o wszelkich przeszkodach mogących zagrozić prawidłowemu wykonaniu robót. Jest to nie tyle prawo, co obowiązek nałożony ustawowo, a zatem z daleko posuniętej ostrożności, ze względu na złożoność procesu budowlanego, wykonawca powinien zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę.

Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA