Odpowiedzialność urzędników za łamanie prawa wobec przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedzialność urzędników
Z dniem 17 maja 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa (Dz. U. Nr 34, poz. 173). Celem tej ustawy było wypełnienie luki w obszarze naprawiania szkód powstałych przy wykonywaniu władzy publicznej, odnoszącej się do braku obowiązku aktywności w zakresie pociągania do odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych, rzeczywistych sprawców szkód.
REKLAMA
Wskazana ustawa określiła obowiązek podjęcia stosownych kroków i wystąpienia ze stosownym powództwem przeciwko określonemu funkcjonariuszowi publicznemu.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Liczba postępowań sądowych wobec urzędników
REKLAMA
Nie jest możliwe wskazanie liczby postępowań sądowych prowadzonych w trybie ustawy z dnia 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa, albowiem gromadzone w Ministerstwie Sprawiedliwości informacje statystyczne nie obejmują tak szczegółowych danych.
Można jednak wskazać, że symbolizacji podlegają obecnie tylko te sprawy, w których to strony dochodzą roszczeń odszkodowawczych za szkody wyrządzone przy wykonywaniu władzy publicznej przez funkcjonariuszy określonych organów Skarbu Państwa. Nie są natomiast symbolizowane sprawy, w których Skarb Państwa dochodzi zwrotu wypłaconego odszkodowania od określonego funkcjonariusza.
Wezwanie do spełnienia świadczenia
W związku z powyższym dane dostępne w Ministerstwie Sprawiedliwości dotyczą ewidencji spraw o odszkodowania z tytułu odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez funkcjonariuszy publicznych wybranych resortów, w sądach rejonowych i okręgowych, bez możliwości wyodrębnienia informacji dotyczącej odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za łamanie prawa wobec przedsiębiorców. W roku 2012 wpływ tego typu spraw i ich załatwień, w tym załatwień przez uwzględnienie, przedstawiał się następująco:
1. W sądach rejonowych wpłynęły 3152 sprawy, załatwiono ogółem 3265 spraw, z czego uwzględniono w całości lub w części 214, a w 9 sprawach zawarto ugodę.
2. W sądach okręgowych wpłynęło 3871 spraw, załatwiono ogółem 3699 spraw, z czego uwzględniono w całości lub w części 312, a w 11 sprawach zawarto ugodę.
Jakie są wymogi w sporach gospodarczych?
Ze zgromadzonych danych za lata 2001-2011 wynika, że za przestępstwa nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza ogółem prawomocnie skazano:
- w roku 2011 - 170 osób,
- w roku 2010 - 199 osób,
- w roku 2009 - 196 osób,
- w roku 2008 - 247 osób,
- w roku 2007 - 150 osób,
- w roku 2006 - 212 osób,
- w roku 2005 - 183 osoby,
- w roku 2004 - 174 osoby,
- w roku 2003 - 96 osób,
- w roku 2002 - 79 osób,
- w roku 2001 - 70 osób.
Środki prawne w sporach między przedsiębiorcami – cz. I
Ministerstwo Sprawiedliwości nie dysponuje danymi dotyczącymi liczby postępowań sądowych przeciwko oskarżonym o czyny pozostające w związku ze zjawiskiem, którego zapytanie dotyczy, jak również nie prowadziło badań w tym zakresie.
Odnośnie natomiast do zagadnienia dotyczącego ilości toczących się śledztw lub dochodzeń o popełnienie czynów przestępczych wobec przedsiębiorców przez urzędników państwowych uprzejmie informuję, że w związku z rozdzieleniem z dniem 31 marca 2010 r. funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego właściwy do wypowiedzenia się w tej kwestii jest prokurator generalny.
Jak postąpić z nakazem zapłaty?
Opracowane na podstawie odpowiedzi na zapytanie poselskie nr 4353 w sprawie odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za łamanie prawa wobec przedsiębiorców.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.