REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność urzędników za łamanie prawa wobec przedsiębiorców

Redakcja serwisu Biznes
odpowiedzialność urzędników za łamanie prawa
odpowiedzialność urzędników za łamanie prawa

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa urzędnicy ponoszą odpowiedzialność za złamanie prawa przy wydawaniu decyzji administracyjnych. Jak wielu urzędników poniosło do tej pory odpowiedzialność za łamanie prawa?

Odpowiedzialność urzędników

Z dniem 17 maja 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa (Dz. U. Nr 34, poz. 173). Celem tej ustawy było wypełnienie luki w obszarze naprawiania szkód powstałych przy wykonywaniu władzy publicznej, odnoszącej się do braku obowiązku aktywności w zakresie pociągania do odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych, rzeczywistych sprawców szkód.

REKLAMA

Wskazana ustawa określiła obowiązek podjęcia stosownych kroków i wystąpienia ze stosownym powództwem przeciwko określonemu funkcjonariuszowi publicznemu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Liczba postępowań sądowych wobec urzędników

REKLAMA

Nie jest możliwe wskazanie liczby postępowań sądowych prowadzonych w trybie ustawy z dnia 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa, albowiem gromadzone w Ministerstwie Sprawiedliwości informacje statystyczne nie obejmują tak szczegółowych danych.

Można jednak wskazać, że symbolizacji podlegają obecnie tylko te sprawy, w których to strony dochodzą roszczeń odszkodowawczych za szkody wyrządzone przy wykonywaniu władzy publicznej przez funkcjonariuszy określonych organów Skarbu Państwa. Nie są natomiast symbolizowane sprawy, w których Skarb Państwa dochodzi zwrotu wypłaconego odszkodowania od określonego funkcjonariusza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wezwanie do spełnienia świadczenia

 W związku z powyższym dane dostępne w Ministerstwie Sprawiedliwości dotyczą ewidencji spraw o odszkodowania z tytułu odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez funkcjonariuszy publicznych wybranych resortów, w sądach rejonowych i okręgowych, bez możliwości wyodrębnienia informacji dotyczącej odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za łamanie prawa wobec przedsiębiorców. W roku 2012 wpływ tego typu spraw i ich załatwień, w tym załatwień przez uwzględnienie, przedstawiał się następująco:

1. W sądach rejonowych wpłynęły 3152 sprawy, załatwiono ogółem 3265 spraw, z czego uwzględniono w całości lub w części 214, a w 9 sprawach zawarto ugodę.

2. W sądach okręgowych wpłynęło 3871 spraw, załatwiono ogółem 3699 spraw, z czego uwzględniono w całości lub w części 312, a w 11 sprawach zawarto ugodę.

Jakie są wymogi w sporach gospodarczych?


Ze zgromadzonych danych za lata 2001-2011 wynika, że za przestępstwa nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza ogółem prawomocnie skazano:

   - w roku 2011 - 170 osób,

   - w roku 2010 - 199 osób,

   - w roku 2009 - 196 osób,

   - w roku 2008 - 247 osób,

   - w roku 2007 - 150 osób,

   - w roku 2006 - 212 osób,

   - w roku 2005 - 183 osoby,

   - w roku 2004 - 174 osoby,

   - w roku 2003 - 96 osób,

   - w roku 2002 - 79 osób,

   - w roku 2001 - 70 osób.

Środki prawne w sporach między przedsiębiorcami – cz. I

Ministerstwo Sprawiedliwości nie dysponuje danymi dotyczącymi liczby postępowań sądowych przeciwko oskarżonym o czyny pozostające w związku ze zjawiskiem, którego zapytanie dotyczy, jak również nie prowadziło badań w tym zakresie.

Odnośnie natomiast do zagadnienia dotyczącego ilości toczących się śledztw lub dochodzeń o popełnienie czynów przestępczych wobec przedsiębiorców przez urzędników państwowych uprzejmie informuję, że w związku z rozdzieleniem z dniem 31 marca 2010 r. funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego właściwy do wypowiedzenia się w tej kwestii jest prokurator generalny.

Jak postąpić z nakazem zapłaty?

Opracowane na podstawie odpowiedzi na zapytanie poselskie nr 4353 w sprawie odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za łamanie prawa wobec przedsiębiorców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA