| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Palarnia w firmie – warunki BHP dla palarni

Palarnia w firmie – warunki BHP dla palarni

Pracodawcy nie mają obowiązku tworzenia dla swoich pracowników palarni. Stworzenie specjalnego pomieszczenia dla palaczy zależy wyłącznie od woli pracodawcy. Jakie warunki BHP musi spełniać pomieszczenie przeznaczone na palarnię?

Miejsce do palenia papierosów

Palarnia może być wydzielona w pomieszczeniu przez jego właściciela lub zarządcę budynku. Jeżeli właściciel firmy jest jednocześnie właścicielem budynku, w którym się ona zajmuje, to decyzja o powstaniu palarni należy tylko do niego. Jeżeli jednak działalność jest prowadzona w pomieszczeniach wynajętych – na utworzenie w nich palarni musi wyrazić zgodę właściciel lub zarządca budynku.

Warunki BHP

Zgodnie z ustawą z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych palarnia ma być wyodrębniona konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych, odpowiednio oznaczona i służyć wyłącznie do palenia wyrobów tytoniowych. Firma musi zaopatrzyć takie pomieszczenie w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny w taki sposób, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP podczas zimy

Poinformowanie pracowników

Jeśli pracodawca wydzieli w miejscu pracy pomieszczenie, w którym można palić, powinien poinformować o tym pracowników. W informacji powinien on m.in. wskazać takie pomieszczenie.

Poinformowanie załogi może zostać zrealizowane poprzez zawarcie odpowiedniej informacji w regulaminie pracy. Trzeba również wskazać, że oprócz wymogów określonych w ustawie antytytoniowej, utworzona przez pracodawcę palarnia może spełniać dodatkowe standardy wprowadzone decyzją pracodawcy.

Palarnie w zakładach pracy nie muszą już spełniać wymagań bhp

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »