REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktury zbiorcze od 2014 roku mogą obejmować dwa miesiące

Faktura zbiorcza 2014
Faktura zbiorcza 2014
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 2013 roku podatnicy mają możliwość wystawiania faktur zbiorczych. Przy czym regulacje ujęte w rozporządzeniu fakturowym, obowiązującym do końca grudnia 2013 roku, nie pozwalały podatnikom na dokumentowanie nimi transakcje z kilku okresów rozliczeniowych. Jaki okres mogą obejmować faktury zbiorcze w 2014 roku?

Faktury zbiorcze w 2014 roku

Możliwość ta została uwzględniona w par. 9 ust. 3 rozporządzenia z dnia 28.03.2011 r. Zgodnie z jego treścią faktura może dokumentować kilka odrębnych dostaw towarów lub usług dokonanych w trakcie miesiąca, jeżeli zostanie wystawiona nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym wydano towar lub wykonano usługę. Nie zezwala ona na dokumentowanie sprzedaży obejmującej dwa okresy rozliczeniowe.

REKLAMA

Zmiany w tym zakresie przyniosła nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku. Od tego momentu wszelkie przepisy w kwestii fakturowania znajdują się bezpośrednio w ustawie. Znikły co prawda przepisy mówiące wprost o możliwości wystawiania faktur zbiorczych, jednak nie oznacza to, że podatnik w ogóle nie może zbiorczo dokumentować swojej sprzedaży na rzecz jednego kontrahenta.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Art. 106i ust. 1 znowelizowanej ustawy określa ogólny termin wystawiania faktur - należy wystawiać je nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.

Ten ogólny przepis daje podatnikom prawo do wystawiania faktur zbiorczych. Co ważne, nowe przepisy w żaden sposób nie ograniczają tego, by dokument taki mógł dotyczyć transakcji dokonanych tylko w danym miesiącu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybór formy opodatkowania małej firmy

REKLAMA

Podatnicy VAT mogą zatem wystawiać jedną fakturę do 15 dnia miesiąca, która będzie obejmowała sprzedaż zarówno z poprzedniego miesiąca, jak i miesiąca bieżącego, w którym wystawiana jest faktura (oczywiście dokonaną do 15 dnia miesiąca).

Przedsiębiorcy, mimo ujmowania sprzedaży z dwóch okresów na jednej fakturze, powinni pamiętać o  prawidłowym ujęciu zdarzeń gospodarczych w księdze przychodów i rozchodów oraz rejestrze VAT. W tym celu zobowiązani są rozróżnić poszczególne momenty powstania obowiązku podatkowego. Pojedyncze transakcje, pomimo że są ujęte na jednej fakturze, mogą rodzić obowiązek podatkowy w rożnych okresach.

Czy warto być płatnikiem VAT?

Autor:  Andrzej Lazarowicz

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA