reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Faktury zbiorcze od 2014 roku mogą obejmować dwa miesiące

Faktury zbiorcze od 2014 roku mogą obejmować dwa miesiące

Od 2013 roku podatnicy mają możliwość wystawiania faktur zbiorczych. Przy czym regulacje ujęte w rozporządzeniu fakturowym, obowiązującym do końca grudnia 2013 roku, nie pozwalały podatnikom na dokumentowanie nimi transakcje z kilku okresów rozliczeniowych. Jaki okres mogą obejmować faktury zbiorcze w 2014 roku?

Faktury zbiorcze w 2014 roku

Możliwość ta została uwzględniona w par. 9 ust. 3 rozporządzenia z dnia 28.03.2011 r. Zgodnie z jego treścią faktura może dokumentować kilka odrębnych dostaw towarów lub usług dokonanych w trakcie miesiąca, jeżeli zostanie wystawiona nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym wydano towar lub wykonano usługę. Nie zezwala ona na dokumentowanie sprzedaży obejmującej dwa okresy rozliczeniowe.

Zmiany w tym zakresie przyniosła nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku. Od tego momentu wszelkie przepisy w kwestii fakturowania znajdują się bezpośrednio w ustawie. Znikły co prawda przepisy mówiące wprost o możliwości wystawiania faktur zbiorczych, jednak nie oznacza to, że podatnik w ogóle nie może zbiorczo dokumentować swojej sprzedaży na rzecz jednego kontrahenta.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Art. 106i ust. 1 znowelizowanej ustawy określa ogólny termin wystawiania faktur - należy wystawiać je nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.

Ten ogólny przepis daje podatnikom prawo do wystawiania faktur zbiorczych. Co ważne, nowe przepisy w żaden sposób nie ograniczają tego, by dokument taki mógł dotyczyć transakcji dokonanych tylko w danym miesiącu.

Wybór formy opodatkowania małej firmy

Podatnicy VAT mogą zatem wystawiać jedną fakturę do 15 dnia miesiąca, która będzie obejmowała sprzedaż zarówno z poprzedniego miesiąca, jak i miesiąca bieżącego, w którym wystawiana jest faktura (oczywiście dokonaną do 15 dnia miesiąca).

Przedsiębiorcy, mimo ujmowania sprzedaży z dwóch okresów na jednej fakturze, powinni pamiętać o  prawidłowym ujęciu zdarzeń gospodarczych w księdze przychodów i rozchodów oraz rejestrze VAT. W tym celu zobowiązani są rozróżnić poszczególne momenty powstania obowiązku podatkowego. Pojedyncze transakcje, pomimo że są ujęte na jednej fakturze, mogą rodzić obowiązek podatkowy w rożnych okresach.

Czy warto być płatnikiem VAT?

Autor:  Andrzej Lazarowicz

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Faktura zbiorcza 2014
Faktura zbiorcza 2014

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama