Jak wykazało drugie badanie nastrojów gospodarczych wśród mikro- i małych firm, przedsiębiorcy w ciągu ostatnich 6 miesięcy zmagali się z wieloma trudnościami w otaczającym ich środowisku biznesowym. Choć cechuje ich nieustający optymizm, obawiają się oni, że sytuacja ich firm może się pogorszyć ze względu na czynniki zewnętrzne, na które nie mają wpływu.
Wzrost podatków i brak klientów – to największe obawy w 2014 r.
reklama
reklama
Największe obawy przedsiębiorców na bieżący rok związane są przede wszystkim z trudną sytuacją finansową wielu firm, która wynika z obniżenia popytu i konieczności walki o klienta ceną w 2013 roku. Z tego powodu najwięcej małych przedsiębiorców najbardziej obawia się: rosnących kosztów prowadzenia działalności (55,19 proc.), braku klientów i zamówień (48,44 proc.) oraz złej kondycji gospodarki krajowej, która może negatywnie wpłynąć na sytuację ich firm (32,85 proc.).
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Do innych najczęściej wymienianych obaw należą: utrata płynności finansowej (19,9 proc.), rosnąca konkurencja (18,01 proc.), zmiany w przepisach prawnych (13,05 proc.), brak wykwalifikowanych pracowników (8,29 proc.), rosnące koszty pozyskania kredytu (4,86 proc.), niedostosowanie się do innowacji branżowych (2,03 proc.), a także nieudane inwestycje w rozwój (1,39 proc.).
Wniosek o refundację składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców
Obawy to wynik negatywnych doświadczeń z 2013 roku
Stosunkowo liczne obawy przedsiębiorców dotyczące czynników zewnętrznych wyraźnie wynikają z ich doświadczeń z 2013 roku. Pokazują to odpowiedzi firm na pytanie, w jaki sposób czynniki zewnętrzne wpłynęły na prowadzoną przez nich działalność w minionym roku. Aż 47,76 proc. respondentów odpowiedziało, że negatywnie. Nieznacznie mniejszy odsetek przedsiębiorców nie odczuł wpływu zewnętrznych zmian i wydarzeń na funkcjonowanie ich firm (42,07 proc.).
Stosunkowo nieliczna była natomiast grupa przedsiębiorstw, których potencjał umożliwia realizację celów biznesowych nawet w zmiennym i burzliwym otoczeniu gospodarczym (9,94 proc.). Przedsiębiorcy z tej grupy widzą swoją przewagę konkurencyjną i szanse na rozwój m.in. we wzroście zainteresowania klientów zakupami online, dostępie do środków pomocowych z UE, docenianiem przez klientów wysokiej jakości usług i produktów.
Zakładam firmę – opodatkowanie na zasadach ogólnych