| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Wniosek o refundację składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców

Wniosek o refundację składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców

Osoby niepełnosprawne mogą starać się o refundację opłacanych przez siebie składek ZUS. W tym celu należy złożyć wniosek o refundację. W jaki sposób starać się o refundację składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców?

Refundacja składek ZUS

Składki ZUS mogą być zrefundowane przedsiębiorcom, którzy spełniają warunki określone w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z tą ustawą Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych refunduje składki ZUS:

1) osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składki, której podstawą wymiaru jest kwota określona w art. 18 ust. 8 oraz w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dalej ustawy systemowej,

2) niepełnosprawnemu rolnikowi lub rolnikowi zobowiązanemu do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika, składki na ubezpieczenia społeczne rolników takie jak: wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe.

Bardzo ważne jest również terminowe opłacania składek w całości. Brak terminowości uniemożliwia refundację składek ZUS przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Składki ZUS 2014

Wniosek o refundację składek ZUS

Przedsiębiorca może przekazać wniosek o refundację składek ZUS w formie dokumentu elektronicznego przez teletransmisję danych, jak również w formie dokumentu pisemnego.

Wniosek taki można nieodpłatnie sporządzić w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, na podstawie danych zgromadzonych w systemie informatycznym zakładu.

W terminie 14 dni od dnia otrzymania kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o wypłatę refundacji Fundusz przekazuje na rachunek bankowy wnioskodawcy kwotę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne oraz informuje wnioskodawcę o sposobie jej ustalenia, jeżeli kwota ta różni się od kwoty wskazanej we wniosku.

Wniosek Wn-U-G – składany jest przez osoby niepełnosprawne wykonujące działalność gospodarczą,

Wniosek Wn-U-A – składany jest przez niepełnosprawnego rolnika lub rolnika zobowiązanego do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika.

Składka zdrowotna 2014

Nowe druki i kody do dokumentów przekazywanych przez firmy do ZUS

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

Kancelaria Prawno-Patentowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »