REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Użytkowanie prywatnego samochodu w firmie

Jarosław Krasnodęmbski
Prywatny samochód w firmie
Prywatny samochód w firmie

REKLAMA

REKLAMA

Użytkowanie prywatnego samochodu w firmie i wydatki z tym związane mogą stanowić koszty uzyskania przychodu. Aby koszty użytkowania samochodu były jednocześnie kosztami uzyskania przychodu powinna być prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu. W jaki sposób użytkować prywatny samochód w firmie?

Samochód w firmie

Wielu mikro i małych przedsiębiorców wykorzystuje swoje prywatne samochody do prowadzenia swojej działalności. Warto wiedzieć w jaki sposób wydatki związane z użytkowaniem samochodu wrzucić w koszty prowadzenia firmy.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ewidencja przebiegu pojazdu

Ewidencja przebiegu pojazdu służy do określania przez podatnika przebiegu samochodu, który nie jest środkiem trwałym firmy, ale jest użytkowany w działalności gospodarczej.

REKLAMA

W ewidencji przebiegu pojazdu wykazuje się tylko te kilometry, które zostały przejechane przez podatnika w związku z wykonywaniem przez niego działalności gospodarczej. Trzeba w tym miejscu wskazać art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, który stanowi, że wydatki muszą mieć bezpośredni lub pośredni związek ze źródłem przychodów.

Podatnik jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu na koniec każdego miesiąca. Zapisy w ewidencji przebiegu pojazdu są rozliczane rosnącą, jednak zapisy dokonywane są w ewidencji miesięcznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Samochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Jak odliczyć 100% VAT od samochodu osobowego?

Kilometrówka

Wydatki na eksploatację samochodów osobowych są ograniczone i mogą być wliczane do kosztów uzyskania przychodów w określonej wysokości. Wysokość ta jest popularnie nazywana kilometrówką.

Wysokość kilometrówki oblicza się poprzez przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu do celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu określonej w odrębnych przepisach. Kilometrówka może być również określona kwotą miesięcznego ryczałtu pieniężnego.

Limity dla samochodu osobowego uzależnione są od pojemności skokowej silnika samochodowego i wynoszą odpowiednio:

 - przy pojemności skokowej silnika do 900 cm3 - 0,5214 zł,

 - przy pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 - 0,8358 zł.

Zakładam firmę – opodatkowanie na zasadach ogólnych

Jakich samochodów dotyczy obowiązek prowadzenia ewidencji?

Obowiązek prowadzenia ewidencji dotyczy:

 - samochodów osobowych będących prywatną własnością przedsiębiorcy (wspólnika firmy);

 - samochodów osobowych używanych na podstawie umowy użyczenia, najmu czy dzierżawy;

 - samochodów osobowych będących własnością pracowników (jeżeli auta te są używane na potrzeby jazd lokalnych i rozliczenie nie jest ryczałtowe), w tym również w zakresie jazd zamiejscowych odbywanych w ramach podróży służbowej;

 - samochodów osobowych zastępczych.

Rozliczenie kwartalne - czy to się opłaca?

Kiedy prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu nie jest obowiązkowe?

Podatnicy nie muszą prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, gdy:

 - samochód pracownika (prywatny) jest wykorzystywany w działalności gospodarczej podatnika, a koszt eksploatacji tego samochodu jest rozliczany w formie ryczałtu pieniężnego za jazdy lokalne;

 - podatnik używa samochodów osobowych na podstawie umowy uważanej za umowę leasingu w myśl przepisów ustaw o podatku dochodowym;

 - podatnik używa w działalności samochodu ciężarowego.

Składki ZUS pracodawcy i pracownika 2014


W jaki sposób prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?

Nie funkcjonuje wzór ewidencji przebiegu pojazdów. Jednak w ustawie o PIT ustawodawca wskazała elementy, które powinna zawierać omawiana ewidencja. Tymi elementami są:

 - nazwisko i imię osoby używającej pojazdu,

 - jej adres zamieszkania,

 - numer rejestracyjny pojazdu,

 - pojemność silnika,

 - kolejny numer wpisu,

 - datę,

 - cel wyjazdu,

 - opis trasy (skąd–dokąd),

 - liczbę faktycznie przejechanych kilometrów,

 - stawkę za 1 km przebiegu,

 - kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu,

 - podpis podatnika (pracodawcy) i jego dane.

Zobowiązaną do prowadzenia ewidencji jest osoba, która używa danego pojazdu, a na koniec miesiąca pracodawca powinien zawsze potwierdzić przebieg pojazdu wynikający z ewidencji. Samochód użyczony do celów służbowych powinien mieć prowadzoną odrębnie i na bieżąco ewidencję przebiegu.

Przesyłanie wniosku do CEIDG pocztą

Jakie wydatki można odliczyć w ramach limitu kilometrówki?

REKLAMA

W ramach limitu kilometrówki można odliczyć wydatki na zakup paliwa, opłaty parkingowe, składki ubezpieczenia OC, AC, części zamienne, naprawy, przeglądy, usługi serwisowe. Należy jednak pamiętać, że wszelkie wydatki, które podatnik chce odliczyć w ramach limitu kilometrówki, należy odpowiednio udokumentować (np. fakturami).

Każdy pojazd prywatny wykorzystywany w prowadzeniu działalności gospodarczej powinien mieć prowadzoną odrębną ewidencję. Brak ewidencji przebiegu pojazdu pozbawia podatnika prawa do zaliczenia wydatków związanych z jego eksploatacją w koszty.

Gwarancje de minimis dla przedsiębiorców

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA