REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakładam firmę – opodatkowanie na zasadach ogólnych

Jarosław Krasnodęmbski
opodatkowanie na zasadach ogólnych
opodatkowanie na zasadach ogólnych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wybór formy opodatkowania to jeden z pierwszych problemów przy zakładaniu działalności gospodarczej. Podstawową formą jest opodatkowanie na zasadach ogólnych. Na czym polega opodatkowanie na zasadach ogólnych?

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Zasady ogólne to podstawowa forma opodatkowania dochodu osoby fizycznej prowadzącej własną działalność gospodarczą. Są one też najczęściej wybierane podczas zakładania firmy.

REKLAMA

Podstawą zastosowania zasady ogólnej jest wyliczenie dochodu. Dochodem nazywamy osiągnięty przychód z prowadzonej działalności gospodarczej pomniejszony o koszt jego uzyskania.

PRZYCHÓD Z DZIAŁALNOŚCI - KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODU = DOCHÓD

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prowadzenie ewidencji

Przy zastosowaniu opodatkowania na zasadach ogólnych obowiązkowe jest prowadzenie ewidencji. W zależności od wybranej formy prowadzonej działalności oraz od formy rozliczeń prowadzą ewidencję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów bądź w księgach rachunkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie zapisów wynikających KPiR lub ksiąg rachunkowych przedsiębiorca będzie ustalał wielkość przychodów i kosztów dotyczących prowadzonej przez siebie działalności.

Z ustalonego dochodu należy wyliczyć podatek według skali podatkowej zgodnie z formą dla rozliczeń na zasadach ogólnych. Minister Finansów ogłasza podstawowe wielkości opodatkowania.

Zakładam firmę - wybór formy prawnej

Skala podatkowa 2014

Podstawa obliczenia

Wysokość podatku

do 85.528 zł

18% minus kwota zmniejszająca podatek 556,02 PLN

Ponad 85.528

14.839,02 PLN plus 32% nadwyżki ponad 85.528

Osiągnięcie dochodu w skali roku, w kwocie niższej bądź równej 85.528 zł powoduje konieczność zapłaty podatku w wysokości 18%.

Nie dotyczy to jednak przypadku osiągnięcia dochodu rocznego nie przekraczającego 3091 zł. Przy takiej wysokości dochodu nie aktywuje się obowiązek zapłaty podatku. Jest to bowiem kwota wolna od podatku.

Kwota wolna od podatku nie zwalnia podatnika z obowiązku złożenia deklaracji rocznej, która jest podstawą dokumentacji związanej z rozliczeniem podatku.

Rejestracja firmy - CEIDG i KRS

Dochód ponad 85.528 zł

Dochody przekraczające 85.528 zł, będą opodatkowane wyższą stawką wynoszącą 32%. Nie oznacza to jednak, że cały dochód będzie objęty tą stawką. Dochód w wysokości 85.528zł będzie oprocentowany 18%, a więc podatek wyniesie 15.395,04 zł. Podatek ten zostaje pomniejszony o kwotę zmniejszającą podatek, która wynosi obecnie 556,02 zł. Dopiero wtedy dodawany jest podatek w wysokości 32% liczony od dochodów, które wykraczają poza kwotę 85.528 zł.

Przykład:

Przedsiębiorca uzyskał dochód 100.000 zł. Jego podatek będzie wyglądał następująco:

14.839,02 zł (18% podatek od 85.528 zł) + 32% podatku od nadwyżki = wysokość podatku

14.839,02 zł + 32% z 14.472 zł (100.000 zł – 85.528 zł) = wysokość podatku

14.839,02 zł + 4.631,04 = 19.470 zł (po zaokrągleniu)

Franczyza pomysłem na własny biznes


Deklaracje w trakcie roku

Przy zasadach ogólnych podatnik nie musi składać w trakcie roku podatkowego deklaracji z wyliczeniem kwot zaliczek na podatek.

Przy tej formie opodatkowania obowiązkowe jest złożenie deklaracji podatkowej za dany rok. Termin na rozliczenie trwa do 30 kwietna następnego roku. Dodatkowo w trakcie roku podatnik, wybierając miesięczny lub kwartalny system opłacania zaliczek podatkowych ma obowiązek obliczać i wpłacać terminowo na konto organu podatkowego zaliczki na podatek dochodowy.

Samozatrudnienie - czy to mi się opłaca?

Opłacanie zaliczek

Opłacanie zaliczek następuje do 20 dnia miesiąca następującego po danym miesiącu. Za grudzień zaliczka płacona jest do 20 stycznia, chyba, że podatnik wcześniej rozliczy się za dany rok podatkowy.

Opłacanie zaliczek odbywa się poprzez przelewy bankowe z firmowego konta przedsiębiorcy.

REKLAMA

Z kwartalnych zaliczek można skorzystać, jeżeli jesteś tzw. małym podatnikiem, a więc jeżeli twoje przychody ze sprzedaży wraz z podatkiem VAT nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym równowartości 1 200 000 euro, albo jeżeli rozpoczynasz działalność.

W przypadku gdy rozpoczynasz prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, powinieneś złożyć zawiadomienie w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Zawiadomienie to dotyczy również następnych lat podatkowych, chyba że złożysz zawiadomienie o rezygnacji z tej metody.

Obowiązek wpłacania zaliczki przy opodatkowaniu według skali podatkowej powstaje dopiero od miesiąca, w którym dochód z działalności, pomniejszony o przysługujące odliczenia (m.in. zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne), przekroczył kwotę określoną w skali podatkowej powodującą obowiązek zapłacenia podatku.

Po zakończeniu roku podatkowego należy złożyć do urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o  wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w terminie do 30 kwietnia roku następnego (PIT-36). W zeznaniu tym należy wykazać i zsumować wszystkie osiągnięte dochody, które są opodatkowane według skali podatkowej.

Rozliczenie kwartalne - czy to się opłaca?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA