REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakładam firmę – opodatkowanie na zasadach ogólnych

Jarosław Krasnodęmbski
opodatkowanie na zasadach ogólnych
opodatkowanie na zasadach ogólnych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wybór formy opodatkowania to jeden z pierwszych problemów przy zakładaniu działalności gospodarczej. Podstawową formą jest opodatkowanie na zasadach ogólnych. Na czym polega opodatkowanie na zasadach ogólnych?

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Zasady ogólne to podstawowa forma opodatkowania dochodu osoby fizycznej prowadzącej własną działalność gospodarczą. Są one też najczęściej wybierane podczas zakładania firmy.

REKLAMA

Podstawą zastosowania zasady ogólnej jest wyliczenie dochodu. Dochodem nazywamy osiągnięty przychód z prowadzonej działalności gospodarczej pomniejszony o koszt jego uzyskania.

PRZYCHÓD Z DZIAŁALNOŚCI - KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODU = DOCHÓD

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prowadzenie ewidencji

Przy zastosowaniu opodatkowania na zasadach ogólnych obowiązkowe jest prowadzenie ewidencji. W zależności od wybranej formy prowadzonej działalności oraz od formy rozliczeń prowadzą ewidencję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów bądź w księgach rachunkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie zapisów wynikających KPiR lub ksiąg rachunkowych przedsiębiorca będzie ustalał wielkość przychodów i kosztów dotyczących prowadzonej przez siebie działalności.

Z ustalonego dochodu należy wyliczyć podatek według skali podatkowej zgodnie z formą dla rozliczeń na zasadach ogólnych. Minister Finansów ogłasza podstawowe wielkości opodatkowania.

Zakładam firmę - wybór formy prawnej

Skala podatkowa 2014

Podstawa obliczenia

Wysokość podatku

do 85.528 zł

18% minus kwota zmniejszająca podatek 556,02 PLN

Ponad 85.528

14.839,02 PLN plus 32% nadwyżki ponad 85.528

Osiągnięcie dochodu w skali roku, w kwocie niższej bądź równej 85.528 zł powoduje konieczność zapłaty podatku w wysokości 18%.

Nie dotyczy to jednak przypadku osiągnięcia dochodu rocznego nie przekraczającego 3091 zł. Przy takiej wysokości dochodu nie aktywuje się obowiązek zapłaty podatku. Jest to bowiem kwota wolna od podatku.

Kwota wolna od podatku nie zwalnia podatnika z obowiązku złożenia deklaracji rocznej, która jest podstawą dokumentacji związanej z rozliczeniem podatku.

Rejestracja firmy - CEIDG i KRS

Dochód ponad 85.528 zł

Dochody przekraczające 85.528 zł, będą opodatkowane wyższą stawką wynoszącą 32%. Nie oznacza to jednak, że cały dochód będzie objęty tą stawką. Dochód w wysokości 85.528zł będzie oprocentowany 18%, a więc podatek wyniesie 15.395,04 zł. Podatek ten zostaje pomniejszony o kwotę zmniejszającą podatek, która wynosi obecnie 556,02 zł. Dopiero wtedy dodawany jest podatek w wysokości 32% liczony od dochodów, które wykraczają poza kwotę 85.528 zł.

Przykład:

Przedsiębiorca uzyskał dochód 100.000 zł. Jego podatek będzie wyglądał następująco:

14.839,02 zł (18% podatek od 85.528 zł) + 32% podatku od nadwyżki = wysokość podatku

14.839,02 zł + 32% z 14.472 zł (100.000 zł – 85.528 zł) = wysokość podatku

14.839,02 zł + 4.631,04 = 19.470 zł (po zaokrągleniu)

Franczyza pomysłem na własny biznes


Deklaracje w trakcie roku

Przy zasadach ogólnych podatnik nie musi składać w trakcie roku podatkowego deklaracji z wyliczeniem kwot zaliczek na podatek.

Przy tej formie opodatkowania obowiązkowe jest złożenie deklaracji podatkowej za dany rok. Termin na rozliczenie trwa do 30 kwietna następnego roku. Dodatkowo w trakcie roku podatnik, wybierając miesięczny lub kwartalny system opłacania zaliczek podatkowych ma obowiązek obliczać i wpłacać terminowo na konto organu podatkowego zaliczki na podatek dochodowy.

Samozatrudnienie - czy to mi się opłaca?

Opłacanie zaliczek

Opłacanie zaliczek następuje do 20 dnia miesiąca następującego po danym miesiącu. Za grudzień zaliczka płacona jest do 20 stycznia, chyba, że podatnik wcześniej rozliczy się za dany rok podatkowy.

Opłacanie zaliczek odbywa się poprzez przelewy bankowe z firmowego konta przedsiębiorcy.

REKLAMA

Z kwartalnych zaliczek można skorzystać, jeżeli jesteś tzw. małym podatnikiem, a więc jeżeli twoje przychody ze sprzedaży wraz z podatkiem VAT nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym równowartości 1 200 000 euro, albo jeżeli rozpoczynasz działalność.

W przypadku gdy rozpoczynasz prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, powinieneś złożyć zawiadomienie w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Zawiadomienie to dotyczy również następnych lat podatkowych, chyba że złożysz zawiadomienie o rezygnacji z tej metody.

Obowiązek wpłacania zaliczki przy opodatkowaniu według skali podatkowej powstaje dopiero od miesiąca, w którym dochód z działalności, pomniejszony o przysługujące odliczenia (m.in. zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne), przekroczył kwotę określoną w skali podatkowej powodującą obowiązek zapłacenia podatku.

Po zakończeniu roku podatkowego należy złożyć do urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o  wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w terminie do 30 kwietnia roku następnego (PIT-36). W zeznaniu tym należy wykazać i zsumować wszystkie osiągnięte dochody, które są opodatkowane według skali podatkowej.

Rozliczenie kwartalne - czy to się opłaca?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA