REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie kwartalne - czy to się opłaca?

rozliczanie kwartalne
rozliczanie kwartalne
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczenie kwartalne to drugi z najpopularniejszych sposobów regulowania PIT i VAT przez przedsiębiorców. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą dłużej obracać firmową gotówką. Z drugiej strony dłużej poczekają na ewentualny zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym

Czy zaliczki kwartalne są opłacalne?

Czytelnik zastanawia się nad kwartalnym opodatkowaniem dochodu z działalności gospodarczej. Czy taka metoda będzie dla niego bardziej korzystna niż miesięczna?

REKLAMA

TAK

Kwartalne rozliczenie PIT jest korzystne, ponieważ przedsiębiorca może dłużej obracać firmowymi pieniędzmi – zamiast co miesiąc odprowadzać je na konto urzędu, może np. inwestować czy zarabiać na odsetkach bankowych. Kwartalny sposób opłacania zaliczek daje też korzyści w przypadku, gdy kontrahenci spóźniają się z płatnościami i w skali miesiąca do firmy nie wpływa tyle pieniędzy, ile powinno. Trzeba jednak pamiętać, że zaliczka płacona raz na trzy miesiące jest wyższa niż regulowana co miesiąc. Taki sposób uiszczania danin wymaga dyscypliny i dobrej organizacji, aby po zakończeniu każdego kwartału w kasie firmy nie brakowało środków na uregulowanie zobowiązań wobec fiskusa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podstawa prawna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 44 ust. 3, ust. 3g ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

Czy każdy może rozliczać VAT kwartalnie?

Czytelnik zajmuje się handlem olejem opałowym na sporą skalę. Czy może odprowadzać VAT raz na trzy miesiące?

NIE

REKLAMA

Nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z tej metody rozliczania podatku od towarów i usług. Pozbawieni tego prawa są ci podatnicy, którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go czterech kwartałach dokonali dostawy towarów wrażliwych. Są one wymienione w załączniku nr 13 do ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Chodzi np. o wyroby stalowe, takie jak rury, płyty, pręty, żeliwa oraz paliwa i oleje opałowe czy złoto. W katalogu tym nie ma wraków przeznaczonych do złomowania.

Przepisy przewidują jednak pod pewnymi warunkami możliwość rozliczania się kwartalnego także przez podatników zajmujących się obrotem towarami wrażliwymi. Chodzi o sytuację, gdy łączna wartość zrealizowanych przez nich dostaw bez kwoty podatku nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z ww. okresów (w bieżącym kwartale lub w poprzedzających go czterech kwartałach), kwoty 50 tys. zł lub jeśli nie przekroczyła kwoty odpowiadającej 1 proc. wartości ich sprzedaży bez podatku.

Samozatrudnienie - czy to mi się opłaca?

Podstawa prawna

Art. 99 ust. 1–3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).

Czy trzeba złożyć oświadczenie?

Właściciel firmy zdecydował, że chce w 2014 r. odprowadzać zaliczki na PIT raz na kwartał i w ten sam sposób rozliczać VAT. Czy musi w tym celu powiadomić urząd skarbowy?

Więcej przeczytasz w internetowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA