REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie kwartalne - czy to się opłaca?

rozliczanie kwartalne
rozliczanie kwartalne
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczenie kwartalne to drugi z najpopularniejszych sposobów regulowania PIT i VAT przez przedsiębiorców. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą dłużej obracać firmową gotówką. Z drugiej strony dłużej poczekają na ewentualny zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym

Czy zaliczki kwartalne są opłacalne?

Czytelnik zastanawia się nad kwartalnym opodatkowaniem dochodu z działalności gospodarczej. Czy taka metoda będzie dla niego bardziej korzystna niż miesięczna?

REKLAMA

TAK

Kwartalne rozliczenie PIT jest korzystne, ponieważ przedsiębiorca może dłużej obracać firmowymi pieniędzmi – zamiast co miesiąc odprowadzać je na konto urzędu, może np. inwestować czy zarabiać na odsetkach bankowych. Kwartalny sposób opłacania zaliczek daje też korzyści w przypadku, gdy kontrahenci spóźniają się z płatnościami i w skali miesiąca do firmy nie wpływa tyle pieniędzy, ile powinno. Trzeba jednak pamiętać, że zaliczka płacona raz na trzy miesiące jest wyższa niż regulowana co miesiąc. Taki sposób uiszczania danin wymaga dyscypliny i dobrej organizacji, aby po zakończeniu każdego kwartału w kasie firmy nie brakowało środków na uregulowanie zobowiązań wobec fiskusa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podstawa prawna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 44 ust. 3, ust. 3g ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

Czy każdy może rozliczać VAT kwartalnie?

Czytelnik zajmuje się handlem olejem opałowym na sporą skalę. Czy może odprowadzać VAT raz na trzy miesiące?

NIE

REKLAMA

Nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z tej metody rozliczania podatku od towarów i usług. Pozbawieni tego prawa są ci podatnicy, którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go czterech kwartałach dokonali dostawy towarów wrażliwych. Są one wymienione w załączniku nr 13 do ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Chodzi np. o wyroby stalowe, takie jak rury, płyty, pręty, żeliwa oraz paliwa i oleje opałowe czy złoto. W katalogu tym nie ma wraków przeznaczonych do złomowania.

Przepisy przewidują jednak pod pewnymi warunkami możliwość rozliczania się kwartalnego także przez podatników zajmujących się obrotem towarami wrażliwymi. Chodzi o sytuację, gdy łączna wartość zrealizowanych przez nich dostaw bez kwoty podatku nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z ww. okresów (w bieżącym kwartale lub w poprzedzających go czterech kwartałach), kwoty 50 tys. zł lub jeśli nie przekroczyła kwoty odpowiadającej 1 proc. wartości ich sprzedaży bez podatku.

Samozatrudnienie - czy to mi się opłaca?

Podstawa prawna

Art. 99 ust. 1–3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).

Czy trzeba złożyć oświadczenie?

Właściciel firmy zdecydował, że chce w 2014 r. odprowadzać zaliczki na PIT raz na kwartał i w ten sam sposób rozliczać VAT. Czy musi w tym celu powiadomić urząd skarbowy?

Więcej przeczytasz w internetowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

    Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

    Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

    Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

    Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

    Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

    Najlepszy sposób na oszczędności 2023: złoto. Ile trzeba mieć, by ulokować, jak kupować sztabki i monety

    Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

    REKLAMA

    Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

    Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

    Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

    W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

    Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

    Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

    Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

    Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

    REKLAMA

    Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

    Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

    Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

    Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

    REKLAMA