reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Obowiązek opłacania składek na FGŚP

Obowiązek opłacania składek na FGŚP

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) funkcjonuje w celu ochrony pracowników przed utratą wynagrodzenia spowodowaną niewypłacalnością pracodawcy. Kto ma obowiązek opłacania składek na FGŚP i za kogo składki te muszą być opłacane?

Kto ma obowiązek opłacania składek na FGŚP?

Obowiązek opłacania składek za FGŚP wynika z ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

Obowiązek opłacania składki za pracowników dotyczy przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przedsiębiorców prowadzący działalność gospodarczą również na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA)-strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym w odniesieniu do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, oddziałów banków zagranicznych, oddziałów instytucji kredytowych, oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń, oddziałów lub przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Składki również od zleceniobiorców

Przedsiębiorca musi opłacać składki na FGŚP nie tylko za pracowników zatrudnionych na umowę o pracę lub na umowę o pracę nakładczą, ale również wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz za wykonujących pracę zarobkową na podstawie innej niż stosunek pracy na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną, spółdzielnią kółek rolniczych lub inną spółdzielnią zajmującą się produkcją rolną, jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Opłacanie składek na Fundusz Pracy

Za kogo nie trzeba płacić składek na FGŚP

Nie za wszystkich pracowników przedsiębiorca ma obowiązek opłacania składek. Składek na FGŚP nie opłaca się za osoby świadczące pracę na podstawie umowy uaktywniającej, o której mowa w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Co więcej zwolnienie obowiązuje również wobec pracowników, którzy osiągnęli wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn.

Składek na FGŚP nie opłaca się również za pracowników, którzy wracają z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy. Początkiem tego okresu jest pierwszy miesiąc po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego.

Kontrola firmy przez ZUS

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama