REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nocleg pracownika w hotelu może być kosztem?

Delegacja a koszty
Delegacja a koszty
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca zatrudniający pracowników ma prawo uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu różnego rodzaju wydatki związane z podwładnymi. Zalicza się do nich przykładowo wypłacane wynagrodzenia w kwocie brutto, jak i opłacone składki ZUS naliczane po stronie pracodawcy (płatnika). Koszt stanowią również zwrócone pracownikowi kwoty za wydatki poniesione w trakcie podróży służbowej, w tym np. diety czy koszty noclegu.

Koszty uzyskania przychodu

Określenie, co dokładnie stanowi koszt podatkowy przedsiębiorcy jest ważne, ponieważ poniesione wydatki mają wpływ na podstawę opodatkowania, a przez to również na wysokość daniny odprowadzonej do urzędu skarbowego. W art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określona została definicja kosztów uzyskania przychodu. Zgodnie z nią, za koszty uzyskania przychodu uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem tych, które zostały wymienione w art. 23.

REKLAMA

REKLAMA

Oznacza to, iż jeżeli przedsiębiorca wykaże bezpośredni lub pośredni związek między poniesionym wydatkiem a własną działalnością, a co za tym idzie - powstaniem lub zwiększeniem przychodu - będzie mógł o jego wartość pomniejszyć swoje zobowiązanie podatkowe.

Innym ważnym warunkiem pozwalającym na zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest jego właściwe udokumentowanie (np. poprzez fakturę lub rachunek). Przesłankę tę muszą spełniać również wydatki poniesione na rzecz pracowników.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Koszty zatrudnienia pracownika

Jak zostało wspomniane na początku - przedsiębiorca do kosztów uzyskania przychodu może zaliczyć wydatki związane z wypłaconymi wynagrodzeniami (kol. 12 KPiR) czy odprowadzanymi za niego składkami ZUS (kol. 13 KPiR). Dokumentem właściwym dla tego typu wydatków jest lista płac, na której pracownicy potwierdzają podpisem kwotę otrzymanych świadczeń zarówno w gotówce, jak i naturze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaliczeniu do kosztów podatkowych pracodawcy podlegają również wypłacone z tytułu podróży służbowej diety oraz zwroty poniesionych przez pracownika wydatków. Dokumentami niezbędnymi są w tym wypadku polecenie wyjazdu służbowego oraz faktury/rachunki i inne potwierdzające poniesienie przez pracownika określonych wydatków, np. kosztów zakwaterowania (kol. 13 KPiR).

Gwarancje de minimis dla przedsiębiorców

Koszty firmowego noclegu

REKLAMA

Jeżeli jako potwierdzenie poniesienia wydatku na zakwaterowanie w związku z wyjazdem służbowym pracownik przedstawi właściwy dowód, wówczas jego zwrot pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jednak, jak wskazuje Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 18 września 2013 roku (sygn. IPTPB3/423-240/13-2/GG), dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Przedsiębiorca zwracający pracownikowi koszty związane z noclegiem w hotelu musi zatem wykazać, iż świadczona przez podwładnego praca była wykonywana w celu osiągnięcia przychodów. Spełnienie tego warunku upoważnia właściciela firmy do obniżenia podstawy opodatkowania o równowartość zwracanych pracownikowi kosztów zakwaterowania.

Należy przy tym zaznaczyć, iż nawet wówczas, gdy na potwierdzenie poniesienia danego wydatku pracownik przedstawi fakturę, pracodawca będący czynnym podatnikiem VAT nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego. Do kosztów uzyskania przychodu trafi zatem kwota brutto za zakwaterowanie. Jest to konsekwencja zapisów ustawy o podatku od towarów i usług, a dokładnie jej art. 88 ust. 1 pkt 4, zgodnie z którym ustawodawca nie zezwala na odliczenie podatku naliczonego od usług hotelowych i gastronomicznych.

Zwolnienie z podatku od dowozu do zakładu pracy na koszt pracodawcy

Autor: Ewa Kozak

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA