Palarnie w zakładach pracy nie muszą już spełniać wymagań bhp
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zabrania palenia tytoniu w pomieszczeniach zakładów pracy, z wyjątkiem wydzielonych palarni. Od wejścia w życie tej ustawy, tj. od 15 listopada 2010 r., pracodawca nie ma już obowiązku tworzenia palarni dla pracowników. Nie dotyczy to jednak takich zakładów pracy, jak np. szkoły, szpitale czy uczelnie, gdzie obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu.
WAŻNE!
Od 15 listopada 2010 r. pracodawcy samodzielnie decydują o tym, czy utworzą w firmie palarnię.
Mimo zniesienia obowiązku tworzenia palarni w zakładzie pracy, pracodawcy, którzy zdecydowali się wydzielić takie pomieszczenie w miejscu pracy, nadal musieli spełniać surowe wymagania bhp dotyczące palarni, określone w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepisy nowelizujące to rozporządzenie usunęły zapis dotyczący wymagań dla palarni.
Dzięki nowelizacji przepisów, od 6 września 2011 r. pracodawcy, którzy utworzą na terenie zakładu pracy palarnie, nie będą musieli już przeznaczać na nie minimum 4 m2 powierzchni, zapewniać dostatecznej liczby popielniczek i 10-krotnej wymiany powietrza w ciągu godziny.
Tym samym nie będą musieli spełniać wymagań określonych w rozdziale 7 „Palarnie” załącznika nr 3 do rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pomieszczenie przeznaczone na palarnię nadal jednak będzie musiało być wyposażone w nawiewno-wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny.
Podstawa prawna:
• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 4 sierpnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 173, poz. 1034),
• rozdział VII załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm.),
• art. 1 pkt 2, art. 4 ustawy z 8 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. Nr 81, poz. 529),
• art. 2 pkt 9 ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55 ze zm.).
Ewa Łukasik
specjalista w zakresie prawa pracy
REKLAMA
REKLAMA