REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wezwanie do spełnienia świadczenia

Redakcja serwisu Biznes
wezwanie do spełnienia świadczenia
wezwanie do spełnienia świadczenia

REKLAMA

REKLAMA

Wezwanie dłużnika do spełnienia świadczenia jest jednostronnym oświadczeniem woli. Składane jest dłużnikowi w celu wyegzekwowania od niego należnego świadczenia. Jak sformułować wezwanie do spełniania świadczenia?

Wezwanie do spełniania świadczenia

Wezwanie do spełnienia świadczenia ma zastosowanie przede wszystkim w przypadku zawarcia umowy bez określenia konkretnego terminu świadczenia. W takiej sytuacji dłużnik powinien wypełnić swój obowiązek niezwłocznie po wezwaniu przez wierzyciela. Po wezwaniu zobowiązanie terminowe przekształca się w terminowe. Termin zostaje określony w wezwaniu do spełnienia świadczenia.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Często spotykaną umową bezterminową jest umowa pożyczki. Dłużnik będzie zobowiązany do zwrotu pożyczonej kwoty dopiero, gdy wierzyciel go do tego wezwie.

Jak wezwać do spełniania świadczenia?

REKLAMA

Przepisy nie przewidują obowiązku zachowania żadnej szczególnej formy wezwania do spełnienia świadczenia. Może być to zatem dokonane ustnie lub pisemnie, telefonicznie, a nawet telegraficznie. Możliwe jest też złożenie takiego oświadczenia w sposób dorozumiany. Wystarczy jedynie, aby w sposób wyraźny przedstawił swoją wolę. Jednak ze względów dowodowych najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie wezwania na piśmie.

W praktyce sądów przyjmuje się, że wysłana do dłużnika faktura pełni funkcję wezwania do spełnienia świadczenia. Musi ona jednak zawierać precyzyjne informację dotyczące daty i sposobu jej zapłaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu

Co napisać w wezwaniu?

W wezwaniu do spełnienia świadczenia należy zawrzeć następujące elementy:

 1. miejsce i datę sporządzenia wezwania
 2. dokładne dane wzywającego – imię, nazwisko, adres (lub nazwę i adres firmy)
 3. dokładne dane wzywanego – imię, nazwisko, adres (lub nazwa i adres firmy)
 4. tytuł: Wezwanie do spełnienia świadczenia
 5. treść wezwania
  1. w treści należy zawrzeć podstawę dochodzenia spełnienia świadczenia, a więc dane związane z umową (data zawarcia umowy, przedmiot świadczenia dłużnika np. zapłata określonej sumy pieniędzy)
  2. żądanie niezwłocznego spełnienia świadczenia
  3. informacja o skierowaniu sprawy na drogę sądową w wypadku, nie dopełnienia przez dłużnika obowiązku
 6. podpis wzywającego

Kiedy należy wysłać wezwanie do zapłaty?


Obowiązki dłużnika po otrzymaniu wezwania

Po otrzymaniu wezwania dłużnik ma obowiązek niezwłocznego spełnienia świadczenia wynikającego z zawartej umowy. Świadczenie powinno zostać spełnione bez zbędnej zwłoki, a więc bez nieusprawiedliwionego odkładania w czasie.

Określony w wezwaniu termin, powinien umożliwiać właściwe przygotowanie przedmiotu świadczenia. Czas konieczny do spełnienia określonego świadczenia powinien być określany indywidualnie, biorąc pod uwagę wszelkie okoliczności np. miejsce, rodzaj, rozmiar świadczenia czy też czynności, które musi podjąć dłużnik.

Dobrowolne poddanie się egzekucji przez dłużnika

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA