REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu

Redakcja serwisu Biznes
wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu
wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, który został pozwany i nie zgadza się z wartością przedmiotu sporu, może złożyć do sądu wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu. Co powinno znaleźć się we wniosku o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu?

Kiedy sąd sprawdza sam a kiedy na wniosek pozwanego?

Po złożeniu pozwu do sądu, sąd może na posiedzeniu niejawnym sprawdzić wartość przedmiotu sporu oznaczoną przez powoda i zarządzić w tym celu dochodzenie. Sądy zarządzają tego typu dochodzenie, gdy już po powierzchownym zapoznaniu się ze sprawą, wartość przedmiotu sporu wydaje się dla sądu mało prawdopodobna. Może to być w sytuacji zarówno przeszacowania jak i niedoszacowania wartości przedmiotu sporu. Często jednak, sędzia bez znajomości stanowiska pozwanego nie decyduje się na przeprowadzenie dochodzenia.

REKLAMA

Posiedzenie, na którym może być zasądzone dochodzenie w celu zweryfikowania wartości przedmiotu sporu, ma miejsce zanim pozwany otrzyma pozew. Dlatego też, już po doręczeniu pozwu do pozwanego ma on zgłosić zarzut o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu. Może tego dokonać przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Stwierdzenie "przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy" oznacza, że sprawdzenie przez sąd wartości przedmiotu sporu, na zarzut pozwanego, może nastąpić, jeżeli został on postawiony w odpowiedzi na pozew, a gdy pozwany nie złożył odpowiedzi na pozew - na pierwszej rozprawie, chyba że nie wziął on udziału w rozprawie i został przeciwko niemu wydany wyrok zaoczny. W tym wypadku wspomniany zarzut może być skutecznie podniesiony w sprzeciwie od wyroku zaocznego – zobacz postanowienie SN z dnia 4 lipca 1988 r., IV CZ 90/88.

Doliczanie odsetek do wartości przedmiotu sporu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu

Nie zgadzając się z wartością przedmiotu sporu pozwany może złożyć do sądu wniosek. Wniosek ten powinien zawierać:

 1. Miejsce i datę jego sporządzenia
 2. Określenie właściwego sądu
 3. Oznaczenie Powoda (osoby, która złożyła pozew)
 4. Oznaczenie Pozwanego
 5. Sygnaturę sprawy (znajdującą się na doręczonym pozwie)
 6. Tytuł: Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu
 7. Treść wniosku
  1. Należy wskazać, że wnosi się o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu w sprawie o sygnaturze ………………. toczącej się przed Sądem …………………………
  2. Uzasadnienie. Powinno się w nim znaleźć krótkie uzasadnienie dlaczego w danej sprawie wartość przedmiotu sporu powinna być inna.
 8. Podpis Wnioskodawcy
 9. Wymienienie listy załączników, o ile takie są. Załącznikami mogą być potwierdzenia zapłaty, faktury i wszelkie dokumenty udowadniające twierdzenia wskazane we wniosku.

Wartość przedmiotu sporu a właściwość sądu


Zmiana właściwości sądu

Zmiana przez sąd wartości przedmiotu sporu, na skutek wniesienia wniosku, może doprowadzić do zmiany rzeczowej właściwości sądu. Skutkiem jest przekazanie sprawy sądowi właściwemu. W razie przekazania sprawy przez sąd okręgowy sądowi rejonowemu postanowienie będzie zaskarżalne zażaleniem. Z kolei postanowienie sądu rejonowego o przekazaniu sprawy sądowi okręgowemu nie wiąże sądu okręgowego, który może uznać się za niewłaściwy i przekazać sprawę sądowi rejonowemu.

Kiedy odsetki można doliczyć do wartości przedmiotu sporu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA