Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy sąd sprawdza sam a kiedy na wniosek pozwanego?
Po złożeniu pozwu do sądu, sąd może na posiedzeniu niejawnym sprawdzić wartość przedmiotu sporu oznaczoną przez powoda i zarządzić w tym celu dochodzenie. Sądy zarządzają tego typu dochodzenie, gdy już po powierzchownym zapoznaniu się ze sprawą, wartość przedmiotu sporu wydaje się dla sądu mało prawdopodobna. Może to być w sytuacji zarówno przeszacowania jak i niedoszacowania wartości przedmiotu sporu. Często jednak, sędzia bez znajomości stanowiska pozwanego nie decyduje się na przeprowadzenie dochodzenia.
REKLAMA
Posiedzenie, na którym może być zasądzone dochodzenie w celu zweryfikowania wartości przedmiotu sporu, ma miejsce zanim pozwany otrzyma pozew. Dlatego też, już po doręczeniu pozwu do pozwanego ma on zgłosić zarzut o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu. Może tego dokonać przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Stwierdzenie "przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy" oznacza, że sprawdzenie przez sąd wartości przedmiotu sporu, na zarzut pozwanego, może nastąpić, jeżeli został on postawiony w odpowiedzi na pozew, a gdy pozwany nie złożył odpowiedzi na pozew - na pierwszej rozprawie, chyba że nie wziął on udziału w rozprawie i został przeciwko niemu wydany wyrok zaoczny. W tym wypadku wspomniany zarzut może być skutecznie podniesiony w sprzeciwie od wyroku zaocznego – zobacz postanowienie SN z dnia 4 lipca 1988 r., IV CZ 90/88.
Doliczanie odsetek do wartości przedmiotu sporu
Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu
Nie zgadzając się z wartością przedmiotu sporu pozwany może złożyć do sądu wniosek. Wniosek ten powinien zawierać:
- Miejsce i datę jego sporządzenia
- Określenie właściwego sądu
- Oznaczenie Powoda (osoby, która złożyła pozew)
- Oznaczenie Pozwanego
- Sygnaturę sprawy (znajdującą się na doręczonym pozwie)
- Tytuł: Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu
- Treść wniosku
- Należy wskazać, że wnosi się o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu w sprawie o sygnaturze ………………. toczącej się przed Sądem …………………………
- Uzasadnienie. Powinno się w nim znaleźć krótkie uzasadnienie dlaczego w danej sprawie wartość przedmiotu sporu powinna być inna.
- Podpis Wnioskodawcy
- Wymienienie listy załączników, o ile takie są. Załącznikami mogą być potwierdzenia zapłaty, faktury i wszelkie dokumenty udowadniające twierdzenia wskazane we wniosku.
Wartość przedmiotu sporu a właściwość sądu
Zmiana właściwości sądu
Zmiana przez sąd wartości przedmiotu sporu, na skutek wniesienia wniosku, może doprowadzić do zmiany rzeczowej właściwości sądu. Skutkiem jest przekazanie sprawy sądowi właściwemu. W razie przekazania sprawy przez sąd okręgowy sądowi rejonowemu postanowienie będzie zaskarżalne zażaleniem. Z kolei postanowienie sądu rejonowego o przekazaniu sprawy sądowi okręgowemu nie wiąże sądu okręgowego, który może uznać się za niewłaściwy i przekazać sprawę sądowi rejonowemu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.