| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu

Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu

Przedsiębiorca, który został pozwany i nie zgadza się z wartością przedmiotu sporu, może złożyć do sądu wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu. Co powinno znaleźć się we wniosku o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu?

Kiedy sąd sprawdza sam a kiedy na wniosek pozwanego?

Po złożeniu pozwu do sądu, sąd może na posiedzeniu niejawnym sprawdzić wartość przedmiotu sporu oznaczoną przez powoda i zarządzić w tym celu dochodzenie. Sądy zarządzają tego typu dochodzenie, gdy już po powierzchownym zapoznaniu się ze sprawą, wartość przedmiotu sporu wydaje się dla sądu mało prawdopodobna. Może to być w sytuacji zarówno przeszacowania jak i niedoszacowania wartości przedmiotu sporu. Często jednak, sędzia bez znajomości stanowiska pozwanego nie decyduje się na przeprowadzenie dochodzenia.

Posiedzenie, na którym może być zasądzone dochodzenie w celu zweryfikowania wartości przedmiotu sporu, ma miejsce zanim pozwany otrzyma pozew. Dlatego też, już po doręczeniu pozwu do pozwanego ma on zgłosić zarzut o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu. Może tego dokonać przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Stwierdzenie "przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy" oznacza, że sprawdzenie przez sąd wartości przedmiotu sporu, na zarzut pozwanego, może nastąpić, jeżeli został on postawiony w odpowiedzi na pozew, a gdy pozwany nie złożył odpowiedzi na pozew - na pierwszej rozprawie, chyba że nie wziął on udziału w rozprawie i został przeciwko niemu wydany wyrok zaoczny. W tym wypadku wspomniany zarzut może być skutecznie podniesiony w sprzeciwie od wyroku zaocznego – zobacz postanowienie SN z dnia 4 lipca 1988 r., IV CZ 90/88.

Doliczanie odsetek do wartości przedmiotu sporu

Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu

Nie zgadzając się z wartością przedmiotu sporu pozwany może złożyć do sądu wniosek. Wniosek ten powinien zawierać:

 1. Miejsce i datę jego sporządzenia
 2. Określenie właściwego sądu
 3. Oznaczenie Powoda (osoby, która złożyła pozew)
 4. Oznaczenie Pozwanego
 5. Sygnaturę sprawy (znajdującą się na doręczonym pozwie)
 6. Tytuł: Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu
 7. Treść wniosku
  1. Należy wskazać, że wnosi się o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu w sprawie o sygnaturze ………………. toczącej się przed Sądem …………………………
  2. Uzasadnienie. Powinno się w nim znaleźć krótkie uzasadnienie dlaczego w danej sprawie wartość przedmiotu sporu powinna być inna.
 8. Podpis Wnioskodawcy
 9. Wymienienie listy załączników, o ile takie są. Załącznikami mogą być potwierdzenia zapłaty, faktury i wszelkie dokumenty udowadniające twierdzenia wskazane we wniosku.

Wartość przedmiotu sporu a właściwość sądu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Sypniewska

ekspertka BCC ds. zarządzania kapitałem ludzkim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »