reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Jakie są wymogi w sporach gospodarczych?

Jakie są wymogi w sporach gospodarczych?

W sporach gospodarczych bardzo istotną kwestię stanowi prekuluzja dowodowa, obowiązek polubowego rozwiązania sporu czy kwestie związane z brakami formalnymi oraz ograniczona możliwość zmian przedmiotowych. W postępowaniu w sprawach gospodarczych brak jest również możliwości tzw. podmiotowego przekształcenia powództwa. Należy jednocześnie pamiętać że wniesienie pozwu łączy się z kosztami, a orzeczenie sądu pierwszej instancji jest tytułem zabezpieczającym.

Prekluzja dowodowa

Przy składaniu pozwu (odpowiedzi na pozew, sprzeciwu od wyroku zaocznego, zarzutów od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym) konieczne jest przedstawienie wszystkich twierdzeń dotyczących żądania oraz dowodów na ich poparcie. Późniejsze ich powołanie nie będzie możliwe, chyba że powód wykaże, że nie mógł ich powołać lub potrzeba powołania pojawiła się później.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Obowiązek próby polubownego rozwiązania sporu

Powód powinien dołączyć do pozwu odpis reklamacji lub wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania wraz z dowodem doręczenia albo wysłania go pozwanemu przesyłką poleconą oraz odpisy pism świadczących o próbie wyjaśnienia spornych kwestii w drodze rokowań. Konsekwencją niedołączenia reklamacji lub wezwania do spełnienia świadczenia będzie zwrot pisma oraz obciążenie powoda kosztami procesu.

Jakie są koszty arbitrażu w postępowaniu sądowym?

Krótsze terminy

W sprawach, w których sąd nie wydał nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym lub upominawczym, pozwany jest obowiązany do wniesienia odpowiedzi na pozew w terminie 2 tygodni od dnia otrzymania pozwu. Odpowiedź na pozew wniesiona po terminie podlega zwrotowi i może doprowadzić do wydania przez sąd wyroku zaocznego.

Sąd umarza postępowanie zawieszone, jeżeli wniosek o podjęcie postępowania nie został zgłoszony w ciągu 6 miesięcy od daty postanowienia o zawieszeniu.

Po upływie 2 lat od uprawomocnienia się wyroku nie można żądać wznowienia postępowania, chyba że strona była pozbawiona możliwości działania lub nie była należycie reprezentowana. 

Większe rygory przy brakach formalnych

Strona reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika (adwokata, radcy prawnego) powinna doręczyć odpisy pism procesowych bezpośrednio stronie przeciwnej, dołączając do odpisów pism wnoszonych do sądu dowód doręczenia. Nie dotyczy to jednak, sprzeciwu od wyroku zaocznego, zarzutów od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, sprzeciwu od nakazu zapłaty, wniosku o zabezpieczenie. Pisma złożone przez profesjonalnego pełnomocnika bez dowodu doręczenia stronie przeciwnej,  podlegają zwrotowi bez wezwania do usunięcia tego braku.

Jeżeli pismo nie może być uwzględnione z uwagi na braki formalne, zwracane jest stronie ze wskazaniem braków pisma i pouczeniem o możliwości jego ponownego wniesienia w terminie tygodniowym ze skutkiem od daty pierwszego wniesienia. Gdy pismo zawierające braki wnosi pełnomocnik (adwokat, radca prawny), zwraca się je bez możliwości jego ponownego wniesienia ze skutkiem od daty pierwszego wniesienia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama