REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych

Źródło: forum.prawnikow.pl
Brakiem formalnym jest również brak opłaty od pozwu. Osoby działające same, bez adwokata lub radcy prawnego zazwyczaj nie wiedzą jaką powinny uiścić opłatę od pozwu lub pisma.
Brakiem formalnym jest również brak opłaty od pozwu. Osoby działające same, bez adwokata lub radcy prawnego zazwyczaj nie wiedzą jaką powinny uiścić opłatę od pozwu lub pisma.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z § 1 art. 130 kpc- jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych lub jeżeli od pisma nie uiszczono należnej opłaty, przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym.

Wymogi formalne co do pisma wynikają bądź z przepisu ogólnego, a więc art. 126 kpc, bądź też zawierają się w przepisach szczególnych (np. art. 127, 187, 368 kpc).

REKLAMA

Porównaj: Jak napisać pismo do sądu?

Zgodnie z powołanym art. 126 kpc każde pismo procesowe powinno zawierać:

  1. oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
  2. oznaczenie rodzaju pisma;
  3. osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
  4. podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
  5. wymienienie załączników.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowe błędy formalne

REKLAMA

Katalog błędów formalnych w zasadzie jest katalogiem otwartym. Do najczęściej spotykanych błędów zalicza się błędne oznaczenie strony pozwanej, brak określenie wartości przedmiotu sporu, brak opłaty, złożenie pisma bez wymaganych odpisów dla strony przeciwnej itp.

Uzupełnienie braków formalnych pisma dotyczy wyłącznie wstępnego momentu, a więc przed doręczeniem takiego pisma stronie przeciwnej (wyrok SW w Warszawie z 19 lutego 1969 r., III CR 2116/68, OSPiKA 1969, nr 12, poz. 260).

Brakiem formalnym jest również brak opłaty od pozwu. Osoby działające same, bez adwokata lub radcy prawnego zazwyczaj nie wiedzą jaką powinny uiścić opłatę od pozwu lub pisma.

Dlatego też sąd w przypadku otrzymania pisma bez należytej opłaty wzywa powoda do uzupełnienia braków formalnych przez uiszczenie należnej opłaty (podając wysokość opłaty i sposób jej uiszczenia).

Druk pełnomocnictwa - co musi zawierać?

Błędy formalne w pismach pochodzących od profesjonalistów

Zdecydowanie bardziej rygorystycznie sąd traktuje pisma, które pochodzą od profesjonalisty adwokata lub radcy prawnego, a które to nie zostały opłacone.

REKLAMA

Pismo wniesione przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego, które nie zostało należycie opłacone, przewodniczący zwraca bez wezwania o uiszczenie opłaty, jeżeli pismo podlega opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu sporu.

Natomiast sąd odrzuca bez wezwania o uiszczenie opłaty pismo wniesione przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego środki odwoławcze lub środki zaskarżenia (apelację, zażalenie, skargę kasacyjną, skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, sprzeciw od wyroku zaocznego, zarzuty od nakazu zapłaty, skargę na orzeczenie referendarza sądowego) podlegające opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu zaskarżenia.

W praktyce wiele wątpliwości budziła sytuacja w której powód występował o zwolnienie od kosztów sądowych, a sąd odmówił udzielenia takiego zwolnienia (lub zwolnił stronę od kosztów jedynie częściowo), czy w takiej sytuacji strona ma obowiązek samodzielnie opłacić wpis sądowy czy też ma oczekiwać na wezwanie sądu.

Wpisanie zastrzeżenia do protokołu rozprawy – art. 162 KPC

Kwestię tą jednoznacznie rozstrzygnął Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 6 października 2006r. w sprawie V CSK 158/2006r. Sąd wyraził pogląd, że jeśli sąd odmówi prośbie o zwolnienie z kosztów sądowych, musi wezwać powoda ubiegającego się o to zwolnienie do uiszczenia opłaty sądowej od pozwu.

Nie wystarczy samo doręczenie postanowienia o odmowie zwolnienia. Taki obowiązek spoczywa na sądzie bez względu na to czy strona występuje sama czy reprezentuje ją adwokat lub radca prawny.

Kodeks postępowania cywilnego nie przewiduje możności swobodnego decydowania przez stronę o tym, czy musi ona czy nie musi wykazywać okoliczności wymienionych w wezwaniu sądu.

Strona musi więc uzupełnić wszystkie okoliczności wymienione w wezwaniu, nawet wówczas jeśli się z tym nie zgadza lub jeśli już wcześniej w ocenie strony okoliczność ta została dostatecznie wyjaśniona.

Co powinno zawierać wezwanie do uzupełnienia braków formalnych

Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych musi mieć charakter konkretny. Oznacza to, że sąd w wezwaniu musi:

- oznaczyć braki formalne w sposób dokładny,
- podać termin ich uzupełnienia,
- wyraźnie określić skutek niezachowania terminu, jakim jest zwrot pisma stronie.

Jak zaskarżyć nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Termin na uzupełnienie braków formalnych pisma wynosi 7 dni. Termin ten nie może być ani skracany, ani przedłużany.

Jakie są skutki nieuzupełnienia braków formalnych

Nieuzupełnienie braków formalnych pisma powoduje dotkliwe skutki. Po bezskutecznym upływie terminu przewodniczący zwraca pismo stronie. Pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu.

Zarządzenie przewodniczącego o zwrocie pozwu doręcza się tylko powodowi.

Jeśli powodem zwrotu pisma jest brak wniesienia opłaty to strona może jeszcze swój brak uzupełnić i na tym etapie. W terminie tygodniowym od dnia doręczenia zarządzenia o zwrocie pisma z tej przyczyn (braku opłaty) strona może uiścić brakującą opłatę. Jeżeli opłata została wniesiona we właściwej wysokości, pismo wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia. Skutek taki nie następuje w razie kolejnego zwrotu pisma z tej samej przyczyny.

Porównaj: Wnoszenie pism  w postępowaniu gospodarczym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA