reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Jakie są zasady uiszczania zaliczki na pokrycie kosztów podjęcia czynności przed sądem?

Jakie są zasady uiszczania zaliczki na pokrycie kosztów podjęcia czynności przed sądem?

Czasami w sądzie jedna lub dwie strony sporu chcą wykonania określonych czynności, np. powołania biegłego dla ustalenia istotnych faktów dla sprawy. Jednak najczęściej wykonanie takich czynności wiąże się z wydatkami. Jakie zasady wiążą się z ponoszeniem takich wydatków? W jakim terminie należy wnieść taką zaliczkę i jakie są skutki braku jej uiszczenia w wyznaczonym terminie?

Strona sprawy toczącej się przed sądem (powód lub pozwany), która chce, aby sąd podjął określoną czynność, która ma służyć wyjaśnieniu sprawy, a czynność ta wiąże się z kosztami, musi uiścić zaliczkę na pokrycie wydatków związanych na przeprowadzenie tej czynności (art. 1304 Kodeksu postępowania cywilnego – k.p.c.). Zaliczkę tę strona, która wnosi o podjęcie określonej czynności jest zobowiązana uiścić w wysokości i w terminie ustalonym przez sąd.

Jeżeli o podjęcie czynności wnosi więcej niż jedna strona sąd zobowiązuje każdą stronę, która z czynności wywodzi skutki prawne, do uiszczenia zaliczki w częściach równych lub w innym stosunku wedle uznania sądu. 

Przeczytaj również: Jak się poruszać po sądzie?

Przewodniczący składu sędziowskiego wzywa stronę, która jest zobowiązana do uiszczenia zaliczki, aby ją zapłaciła w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż dwa tygodnie. Jeżeli w rozpoznawanej przez sąd sprawie strona mieszka lub ma siedzibę za granicą przewodniczący składu sędziowskiego wzywa tę stronę do uiszczenia zaliczki w wyznaczonym terminie, który nie może być krótszy niż miesiąc.

Jeżeli okaże się, że rzeczywiste koszty są większe od wniesionej zaliczki, przewodniczący wzywa o jej uzupełnienie. I w takiej sytuacji stronę obowiązują terminy wskazane wyżej, a więc wyznaczony termin, nie dłuższy niż dwa tygodnie do uiszczenia pozostałej części zaliczki i wyznaczony termin, nie krótszy niż miesiąc do uiszczenia pozostałej części zaliczki dla strony postępowania, która mieszka lub ma siedzibę za granicą.
Dopiero po uiszczeniu zaliczki w pełnej wysokości wyznaczonej przez sąd, sąd podejmuje daną czynność.

Powód wniósł o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego, sąd wezwał powoda do uiszczenia zaliczki na pokrycie kosztów związanych z opinia biegłego. Powód nie uiścił zaliczki. Jakie to ma skutek?
W razie nieuiszczenia zaliczki na pokrycie kosztów, o które wnosi strona (w omawianym przypadku powód) sąd pomija daną czynność. W praktyce oznacza to, że przy wydawaniu wyroku w danej sprawie sąd nie bierze pod uwagę faktów, jakie wynikałyby z czynności, o które wnosi strona, która nie uiściła zaliczki na przeprowadzenie tej czynności.

Polecamy serwis Po wyroku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przewodniczący składu sędziowskiego wzywa stronę, która jest zobowiązana do uiszczenia zaliczki, aby ją zapłaciła w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż dwa tygodnie.
Przewodniczący składu sędziowskiego wzywa stronę, która jest zobowiązana do uiszczenia zaliczki, aby ją zapłaciła w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż dwa tygodnie.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama