Przedsiębiorcy mniej zapłacą za pozew w postępowaniu upominawczym
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jednym z efektów proponowanych zmian będzie odciążenie pracy sądów związanych ze zwrotem ¾ opłaty po uprawomocnieniu się orzeczenia w postępowaniu upominawczym. Ponadto spowodują obniżenie kosztów ponoszonych przez Skarb Państwa w związku z mechanizmem zwrotu tych opłat. Dotychczas Skarb Państwa musiał dopłacać do takiego postępowania.
REKLAMA
Dziś - jeżeli uprawomocnił się nakaz zapłaty - sąd z urzędu zwraca ¾ opłaty od pozwu w postępowaniu upominawczym (a tak dzieje się w 98% spraw). Sądy obarczone są biurokratycznymi obowiązkami, a Skarb Państwa kosztami związanymi z przekazami pocztowymi, korespondencją i wynagrodzeniami pracowników zajmujących się zwrotem kosztów. Projektowana zmiana polegałaby na tym, iż powód w postępowaniu upominawczym uiszczałby ¼ opłaty stosunkowej (podobnie jak w postępowaniu nakazowym). Brakujące ¾ opłaty dopłacałby zaś w przypadku, gdy pozwany prawidłowo wniósłby sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym, lub w przypadku uchylenia nakazu zapłaty z urzędu.
Polecamy: Trzecia ustawa deregulacyjna
REKLAMA
Ta zmiana jest jedną z wielu proponowanych. Inny pomysł stanowią m.in. likwidacja znaków opłaty sądowej (funkcjonowałyby one do wyczerpania zapasów, nie później jednak niż do 31 grudnia 2014 r.) oraz usprawnienie systemu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych, w tym w formie bezgotówkowej, co będzie możliwe dzięki Platformie Elektronicznych Płatności. Ma ona stać się głównym narzędziem do dokonywania opłat sądowych w sprawach cywilnych. Elektronizacja formy płatności usprawni możliwości ich uiszczania oraz zmniejszy biurokrację. Z kolei likwidacja znaków opłaty sądowej przyniesie duże oszczędności dla Skarbu Państwa, związane z wyeliminowaniem konieczności drukowania znaków opłaty sądowej i ich dystrybucji.
– Wspomniane zmiany mogą się przyczynić do zniesienia zbędnych formalności pozostających dotychczas w obowiązkach sądu. Usprawnią system wnoszenia opłat, a także, poprzez wyeliminowanie niektórych obowiązków pracowników, przyczynią się do zwiększenia wydajności pracy w sądach, co spowoduje przyspieszenie prac wymiaru sprawiedliwości – mówią eksperci Pracodawców RP.
Projekt zmian 6 czerwca 2012 r. trafił do uzgodnień międzyresortowych.
Źródło: Pracodawcy RP
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.