REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o korytarzach przesyłowych

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Ustawa o korytarzach przesyłowych 2013
Ustawa o korytarzach przesyłowych 2013
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2013 ma obowiązywać nowa ustawa o korytarzach przesyłowych, która kompleksowo ureguluje problemy inwestycji w sieci energetyczne. Ustawa ta obejmie sieć i obiekty służące do dystrybucji lub przesyłania energii elektrycznej, gazu, także z łupków, oraz ropy naftowej i CO2. Z nowych rozwiązań będą w ograniczonym zakresie mogli skorzystać także przedsiębiorcy telekomunikacyjni oraz wodno - kanalizacyjni.

Trwają prace nad projektem ustawy o korytarzach przesyłowych. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Gospodarki, ustawa ta wejdzie w życie 1 stycznia 2013 i całkowicie zmieni otoczenie prawne sektora energetycznego – tak oceniają eksperci kancelarii prawniczej Deloitte Legal.

REKLAMA

REKLAMA

Nowa regulacja pozwoli przedsiębiorstwom sieciowym na bardziej efektywne planowanie nakładów związanych z sieciami, które już dziś sięgają 9 mld złotych rocznie, a w najbliższych latach będą rosnąć. Ustawa nałoży także nowe obowiązki na samorządy, które będą odpowiedzialne za opracowywania planów lokalizacji sieci.

Główną barierą inwestycji w infrastrukturę sieciową w Polsce są niedoskonałe przepisy, w szczególności regulujące pozyskanie prawa do gruntu. Praktyka pokazuje, że realizacja dłuższych odcinków sieci, tzn. kilkadziesiąt kilometrów i więcej, zajmuje ok. 6 – 7 lat, z czego aż ok. 4 – 5 lat to przygotowanie inwestycji od strony formalnoprawnej, w tym uzyskanie prawa do gruntu.

„Największym problemem jest wielość postępowań, jakie należy przeprowadzić przed rozpoczęciem rozbudowy sieci. Poza wypełnieniem wymagań dotyczących ochrony środowiska, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz pozwoleń na budowę, inwestorzy muszą pozyskać prawa do gruntu. Zdarza się, że inwestor staje przed koniecznością uzyskania kilkudziesięciu, a nawet kilkuset decyzji i orzeczeń sądowych. Dodatkowo, przedsiębiorcy muszą liczyć się z nieprzewidywalnymi wycenami wartości prawa do posadowienia sieci na cudzym gruncie oraz możliwością zaskarżania rozstrzygnięć administracyjnych i sądowych na każdym z etapów tego procesu. W efekcie, powoduje to wieloletnie opóźnienia w realizacji inwestycji, co przekłada się z kolei  na koszty ich przeprowadzania ” –  podkreśla Edyta Garlicka, Radca Prawny, Partner Associate w kancelarii Deloitte Legal.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

REKLAMA

Nowa ustawa o korytarzach przesyłowych kompleksowo ureguluje problemy inwestycji w sieci energetyczne, usuwając główne przeszkody prawne i wprowadzając ułatwienia w realizacji działań z nimi związanych. Ustawa obejmie sieć i obiekty służące do dystrybucji lub przesyłania energii elektrycznej, gazu, także z łupków, oraz ropy naftowej i CO2. Z nowych rozwiązań będą w ograniczonym zakresie mogli skorzystać także przedsiębiorcy telekomunikacyjni oraz wodno - kanalizacyjni.

Korytarzem przesyłowym będzie pas terenu przeznaczony do umieszczenia na nim urządzeń przesyłowych. Ustanowienie go  zapewni inwestorom prawo do zlokalizowania sieci na wszystkich nieruchomościach, przez które przebiega korytarz, należących do wielu właścicieli. Decyzja o ustanowieniu korytarza będzie mogła zastąpić 3 inne rozstrzygnięcia: o ustaleniu lokalizacji inwestycji, dające prawo do gruntu i o pozwoleniu na budowę. W zakresie istniejącej infrastruktury sieciowej utworzenie korytarza będzie oznaczać powstanie na nieruchomości służebności przesyłu. Umożliwi to posadowienie urządzeń przesyłowych, ich eksploatację, konserwację i remonty, a także wstęp na nieruchomość.

Natomiast z punktu widzenia właścicieli nieruchomości, odszkodowania za obciążenie nieruchomości określane będą na podstawie algorytmu, nie będzie więc potrzeby sporządzania wycen przez rzeczoznawców majątkowych. Zastosowanie nowego rozwiązania ma na celu przyśpieszenie  i ujednolicenie zasad  określenia wysokości odszkodowań.


Zdaniem ekspertów Deloitte Legal, dzięki planowanym zmianom, przedsiębiorstwa energetyczne będą mogły dużo szybciej realizować inwestycje w infrastrukturę sieciową i zyskają narzędzia do uregulowania zaszłości w tym zakresie. „Możliwość zlokalizowania inwestycji, uzyskanie prawa do gruntu i pozwolenia na budowę na podstawie jednej decyzji, a także przewidziane w projekcie rozwiązania proceduralne znacznie ograniczą formalności wymagane do rozpoczęcia budowy sieci. Dotychczasowe doświadczenie związane ze stosowaniem innych specjalistycznych ustaw, takich jak ustawa drogowa oraz ustawa o przygotowaniu EURO 2012 pozwalają oczekiwać, że projektowane rozwiązania przyspieszą inwestycje liniowe. Ponadto przedsiębiorcy zyskają narzędzie pozwalające im sprawnie uregulować rozpowszechnione w praktyce sytuacje, gdy nie mają prawa do korzystania z gruntu, na którym znajduje się sieć.” – mówi Adam Jodłowski, Senior Associate w kancelarii Deloitte Legal.

Dla samorządów, nowa regulacja oznacza dodatkowe zadania związane z przygotowaniem planów i decyzji administracyjnych, w tym ustalenia lokalizacji urządzeń przesyłowych i planów zaopatrzenia w paliwa gazowe, energię elektryczną i ciepło. Ustawa przewiduje również środki dyscyplinujące - na wydanie decyzji o ustanowieniu korytarza przesyłowego organ administracyjny będzie miał 90 dni. Jeżeli nie wyda jej w tym terminie, będzie zobowiązany do zapłaty 500 złotych za każdy dzień opóźnienia.

Kalkulator odsetek podatkowych

Prywatni właściciele nieruchomości zyskają możliwość wcześniejszego ustalenia czy na posiadanych przez nich  nieruchomościach, czy też tych które planują kupić,  będą w przyszłości lokalizowane korytarze przesyłowe . Jednocześnie, w korytarzu przesyłowym, będzie obowiązywał zakaz wznoszenia budynków mieszkalnych i innych obiektów, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu funkcjonowania urządzeń. Dodatkowo, właściciele będą mogli żądać wykupu nieruchomości, jeżeli budowa urządzeń przesyłowych uniemożliwi im korzystanie z gruntu w dotychczasowy sposób lub zgodny z jego przeznaczeniem.

W związku z utworzeniem korytarza, właściciele nieruchomości otrzymają jednorazowe odszkodowanie obliczane na podstawie algorytmu uwzględniającego m.in.  położenie, powierzchnię i kategorię gruntu, rodzaj urządzenia przesyłowego oraz wskaźnik zróżnicowania województwa. Ten parametr będzie ustalony w oparciu o poziom wielkości produktu krajowego brutto na jedną osobę. W ustawie przewidziano także rozwiązanie, które może dodatkowo zmotywować właścicieli. Odszkodowanie za nieruchomość będzie powiększane o 5% jeżeli nieruchomość zostanie wydana w ciągu 14 dni od powstania takiego obowiązku.

W ocenie ekspertów Deloitte Legal, nowa ustawa dotycząca korytarzy przesyłowych jest zbliżona do rozwiązań stosowanych w innych krajach. Regulacje na podobnych zasadach wprowadziły między innymi Czechy i Norwegia. Głównym celem jest skrócenie i usprawnienie procesu prowadzenia inwestycji sieciowych przy zachowaniu praw właścicieli gruntów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA