REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o korytarzach przesyłowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Ustawa o korytarzach przesyłowych 2013
Ustawa o korytarzach przesyłowych 2013
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2013 ma obowiązywać nowa ustawa o korytarzach przesyłowych, która kompleksowo ureguluje problemy inwestycji w sieci energetyczne. Ustawa ta obejmie sieć i obiekty służące do dystrybucji lub przesyłania energii elektrycznej, gazu, także z łupków, oraz ropy naftowej i CO2. Z nowych rozwiązań będą w ograniczonym zakresie mogli skorzystać także przedsiębiorcy telekomunikacyjni oraz wodno - kanalizacyjni.

Trwają prace nad projektem ustawy o korytarzach przesyłowych. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Gospodarki, ustawa ta wejdzie w życie 1 stycznia 2013 i całkowicie zmieni otoczenie prawne sektora energetycznego – tak oceniają eksperci kancelarii prawniczej Deloitte Legal.

REKLAMA

REKLAMA

Nowa regulacja pozwoli przedsiębiorstwom sieciowym na bardziej efektywne planowanie nakładów związanych z sieciami, które już dziś sięgają 9 mld złotych rocznie, a w najbliższych latach będą rosnąć. Ustawa nałoży także nowe obowiązki na samorządy, które będą odpowiedzialne za opracowywania planów lokalizacji sieci.

Główną barierą inwestycji w infrastrukturę sieciową w Polsce są niedoskonałe przepisy, w szczególności regulujące pozyskanie prawa do gruntu. Praktyka pokazuje, że realizacja dłuższych odcinków sieci, tzn. kilkadziesiąt kilometrów i więcej, zajmuje ok. 6 – 7 lat, z czego aż ok. 4 – 5 lat to przygotowanie inwestycji od strony formalnoprawnej, w tym uzyskanie prawa do gruntu.

„Największym problemem jest wielość postępowań, jakie należy przeprowadzić przed rozpoczęciem rozbudowy sieci. Poza wypełnieniem wymagań dotyczących ochrony środowiska, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz pozwoleń na budowę, inwestorzy muszą pozyskać prawa do gruntu. Zdarza się, że inwestor staje przed koniecznością uzyskania kilkudziesięciu, a nawet kilkuset decyzji i orzeczeń sądowych. Dodatkowo, przedsiębiorcy muszą liczyć się z nieprzewidywalnymi wycenami wartości prawa do posadowienia sieci na cudzym gruncie oraz możliwością zaskarżania rozstrzygnięć administracyjnych i sądowych na każdym z etapów tego procesu. W efekcie, powoduje to wieloletnie opóźnienia w realizacji inwestycji, co przekłada się z kolei  na koszty ich przeprowadzania ” –  podkreśla Edyta Garlicka, Radca Prawny, Partner Associate w kancelarii Deloitte Legal.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

REKLAMA

Nowa ustawa o korytarzach przesyłowych kompleksowo ureguluje problemy inwestycji w sieci energetyczne, usuwając główne przeszkody prawne i wprowadzając ułatwienia w realizacji działań z nimi związanych. Ustawa obejmie sieć i obiekty służące do dystrybucji lub przesyłania energii elektrycznej, gazu, także z łupków, oraz ropy naftowej i CO2. Z nowych rozwiązań będą w ograniczonym zakresie mogli skorzystać także przedsiębiorcy telekomunikacyjni oraz wodno - kanalizacyjni.

Korytarzem przesyłowym będzie pas terenu przeznaczony do umieszczenia na nim urządzeń przesyłowych. Ustanowienie go  zapewni inwestorom prawo do zlokalizowania sieci na wszystkich nieruchomościach, przez które przebiega korytarz, należących do wielu właścicieli. Decyzja o ustanowieniu korytarza będzie mogła zastąpić 3 inne rozstrzygnięcia: o ustaleniu lokalizacji inwestycji, dające prawo do gruntu i o pozwoleniu na budowę. W zakresie istniejącej infrastruktury sieciowej utworzenie korytarza będzie oznaczać powstanie na nieruchomości służebności przesyłu. Umożliwi to posadowienie urządzeń przesyłowych, ich eksploatację, konserwację i remonty, a także wstęp na nieruchomość.

Natomiast z punktu widzenia właścicieli nieruchomości, odszkodowania za obciążenie nieruchomości określane będą na podstawie algorytmu, nie będzie więc potrzeby sporządzania wycen przez rzeczoznawców majątkowych. Zastosowanie nowego rozwiązania ma na celu przyśpieszenie  i ujednolicenie zasad  określenia wysokości odszkodowań.


Zdaniem ekspertów Deloitte Legal, dzięki planowanym zmianom, przedsiębiorstwa energetyczne będą mogły dużo szybciej realizować inwestycje w infrastrukturę sieciową i zyskają narzędzia do uregulowania zaszłości w tym zakresie. „Możliwość zlokalizowania inwestycji, uzyskanie prawa do gruntu i pozwolenia na budowę na podstawie jednej decyzji, a także przewidziane w projekcie rozwiązania proceduralne znacznie ograniczą formalności wymagane do rozpoczęcia budowy sieci. Dotychczasowe doświadczenie związane ze stosowaniem innych specjalistycznych ustaw, takich jak ustawa drogowa oraz ustawa o przygotowaniu EURO 2012 pozwalają oczekiwać, że projektowane rozwiązania przyspieszą inwestycje liniowe. Ponadto przedsiębiorcy zyskają narzędzie pozwalające im sprawnie uregulować rozpowszechnione w praktyce sytuacje, gdy nie mają prawa do korzystania z gruntu, na którym znajduje się sieć.” – mówi Adam Jodłowski, Senior Associate w kancelarii Deloitte Legal.

Dla samorządów, nowa regulacja oznacza dodatkowe zadania związane z przygotowaniem planów i decyzji administracyjnych, w tym ustalenia lokalizacji urządzeń przesyłowych i planów zaopatrzenia w paliwa gazowe, energię elektryczną i ciepło. Ustawa przewiduje również środki dyscyplinujące - na wydanie decyzji o ustanowieniu korytarza przesyłowego organ administracyjny będzie miał 90 dni. Jeżeli nie wyda jej w tym terminie, będzie zobowiązany do zapłaty 500 złotych za każdy dzień opóźnienia.

Kalkulator odsetek podatkowych

Prywatni właściciele nieruchomości zyskają możliwość wcześniejszego ustalenia czy na posiadanych przez nich  nieruchomościach, czy też tych które planują kupić,  będą w przyszłości lokalizowane korytarze przesyłowe . Jednocześnie, w korytarzu przesyłowym, będzie obowiązywał zakaz wznoszenia budynków mieszkalnych i innych obiektów, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu funkcjonowania urządzeń. Dodatkowo, właściciele będą mogli żądać wykupu nieruchomości, jeżeli budowa urządzeń przesyłowych uniemożliwi im korzystanie z gruntu w dotychczasowy sposób lub zgodny z jego przeznaczeniem.

W związku z utworzeniem korytarza, właściciele nieruchomości otrzymają jednorazowe odszkodowanie obliczane na podstawie algorytmu uwzględniającego m.in.  położenie, powierzchnię i kategorię gruntu, rodzaj urządzenia przesyłowego oraz wskaźnik zróżnicowania województwa. Ten parametr będzie ustalony w oparciu o poziom wielkości produktu krajowego brutto na jedną osobę. W ustawie przewidziano także rozwiązanie, które może dodatkowo zmotywować właścicieli. Odszkodowanie za nieruchomość będzie powiększane o 5% jeżeli nieruchomość zostanie wydana w ciągu 14 dni od powstania takiego obowiązku.

W ocenie ekspertów Deloitte Legal, nowa ustawa dotycząca korytarzy przesyłowych jest zbliżona do rozwiązań stosowanych w innych krajach. Regulacje na podobnych zasadach wprowadziły między innymi Czechy i Norwegia. Głównym celem jest skrócenie i usprawnienie procesu prowadzenia inwestycji sieciowych przy zachowaniu praw właścicieli gruntów.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

REKLAMA

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

REKLAMA

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

REKLAMA