| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Emeryt bogatszy od pracownika

Emeryt bogatszy od pracownika

Z danych GUS wynika, że przeciętny miesięczny dochód na 1 osobę w gospodarstwie domowym emeryta ustępuje jedynie analogicznemu dochodowi u przedsiębiorców. Natomiast przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinach pracowników jest o ponad 70 zł niższy niż u emerytów.

Te dane oczywiście zaskakują ale, jak wiadomo, GUS się nie myli. Przyjrzyjmy się zatem jak w statystyce wyglądają nasze budżety domowe.

W 2011 r. w gospodarstwach domowych przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę wyniósł w poszczególnych grupach społeczno-ekonomicznych:

1497,43 zł w gospodarstwach domowych pracujących na własny rachunek (przedsiębiorcy)

1297,96 zł w gospodarstwach domowych emerytów

1243,84 zł w gospodarstwach domowych pracowników

983,88 zł w gospodarstwach domowych rolników

968,98 zł w gospodarstwach domowych rencistów

W analizowanym 2011 r. w gospodarstwach domowych ogółem przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę w zaokrągleniu do 1 zł ukształtował się na poziomie 1227 zł i był realnie niższy o 1,4% od dochodu z roku 2010 (w 2010 r. - wzrost o 4,3%).

Realny spadek dochodów gospodarstw domowych odnotowano po sześciu kolejnych latach realnych wzrostów dochodów. Poziom przeciętnych miesięcznych wydatków w gospodarstwach domowych na osobę w 2011 r. wyniósł 1015 zł i był realnie niższy o 1,8% niż w roku 2010, w tym na towary i usługi konsumpcyjne – 972 zł (realnie niższy niż w 2010 r. o 1,5%). Realny spadek wydatków zarejestrowano po pięciu kolejnych latach realnego wzrostu.

Zanotowano  dalszy spadek ilościowego spożycia większości podstawowych artykułów  żywnościowych, zwłaszcza – cukru, mięsa wołowego, tłuszczów zwierzęcych (w tym masła) oraz jabłek.

Nastąpiła niewielka poprawa wyposażenia gospodarstw domowych w dobra trwałego użytkowania, zwłaszcza w telewizor plazmowy lub ciekłokrystaliczny, zmywarkę do naczyń, komputer z dostępem do Internetu, w tym z dostępem szerokopasmowym.

Przeciętne gospodarstwo domowe w 2011 roku zajmowało mieszkanie o powierzchni 73,7 m2 , czyli o zaledwie 0,3 m2  większe niż w roku poprzednim i składające się z 2,8 pokoi.

Podobnie jak w 2010 roku, ponad połowa badanych gospodarstw domowych oceniała swoją sytuację materialną jako przeciętną, co czwarte gospodarstwo postrzegało ją jako raczej dobrą albo bardzo dobrą  a co piąte jako raczej złą albo złą.

Zobacz także: Wzrost PKB o 3,5%

W 2011 roku w województwie mazowieckim, dolnośląskim, pomorskim i zachodniopomorskim dochód rozporządzalny na osobę był wyższy od  średniej krajowej. Zdecydowanie najwyższymi dochodami dysponowały gospodarstwa domowe  z województwa mazowieckiego (1623 zł)  i były o 32,3%  wyższe niż przeciętny krajowy dochód (w 2010 r. – wyższe o 34,3%). Najniższe dochody zarejestrowano w województwie podkarpackim (938 zł) i były one o 23,6% poniżej średniej krajowej (w 2010 r. – niższe  o 23,9%).

Nadal najwyższy udział w strukturze wydatków ogółu gospodarstw domowych miały wydatki na  żywność i napoje bezalkoholowe (25,0%). Wydatki na użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii stanowiły 20,7% wszystkich wydatków.

Pełny raport GUS o budżetach domowych

Źródło: GUS

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »