Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa
REKLAMA
REKLAMA
Zapis windykacyjny
Zapis windykacyjny występuje w testamencie. Musi być on jednak sporządzony w formie aktu notarialnego. Konieczna jest zatem wizyta u notariusza. Na mocy zapisu windykacyjnego, przedmiot nim objęty nie wchodzi w skład spadku i w chwili śmierci spadkodawcy od razu przechodzi na zapisobiorcę. Dzieje się to z mocy prawa, a orzeczenie sądu w tym przypadku ma charakter jedynie deklaratoryjny.
REKLAMA
Co może być przedmiotem zapisu windykacyjnego?
Przedmiotem zapisu windykacyjnego mogą być prawa wskazane w kodeksie cywilnym, a dokładnie:
- rzecz oznaczona co do tożsamości;
- zbywalne prawo majątkowe;
- przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne;
- ustanowienie na rzecz zapisobiorcy użytkowania lub służebności.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa
REKLAMA
Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być całe przedsiębiorstwo. Oznacza to, że nie można takiego zapisu traktować jako zbioru zapisów windykacyjnych poszczególnych elementów tworzących przedsiębiorstwo. Przedsiębiorstwo jest zbywalne jako całość, a nie jako suma czynności prawnych mających za przedmiot poszczególne jego składniki, gdyż, o ile większość składników może być zbyta pojedynczo, to część z nich jest niezbywalna (np. koncesje, prawo użytkowania).
Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa polega na zapisaniu całości praw jakie spadkodawcy do przedsiębiorstwa przysługiwały. Możliwe jest też zapisanie np. dzierżawy przedsiębiorstwa.
Dziedziczenie firmy po śmierci właściciela
Jak powinien brzmieć zapis windykacyjny przedsiębiorstwa?
W przepisach nie odnajdziemy sposobu oznaczenia przedsiębiorstwa w zapisie windykacyjnym. Trzeba się więc odwołać do doktryny, która mówi, że nie trzeba wypisywać wszystkich jego składników, gdyż przedsiębiorstwo ma charakter dość płynny i przechodzi na zapisobiorcę w stanie z chwili śmierci testatora.
Najważniejsze jest jednak, aby opis przedsiębiorstwa w sposób jednoznaczny wskazywał konkretne przedsiębiorstwo, a wymienienie kilku składników może ten opis doprecyzować. Jeżeli dookreślenie składników przedsiębiorstwa wywołuje spory, dookreślenie takie będzie dokonane przez sąd.
Czy wpis do CEIDG podlega dziedziczeniu?
Zapis windykacyjny a długi przedsiębiorstwa
REKLAMA
Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa jest korzystnym rozwiązaniem dla zapisobiorcy. W przypadku tego rodzaju zapisu nie ma zastosowania reguła odpowiedzialności solidarnej, co powoduje, że długi przedsiębiorstwa nie przechodzą na zapisobiorcę windykacyjnego. Nie znaczy to jednak, że długi przestają istnieć. Trzeba bowiem pamiętać, że do chwili działu spadku wraz ze spadkobiercami solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe ponoszą także osoby, na których rzecz spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne. Rozliczenia między spadkobiercami i osobami, na których rzecz zostały uczynione zapisy windykacyjne, następują proporcjonalnie do wartości otrzymanych przez nich przysporzeń. Spadkobiercom uwzględnia się ich udział w wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.
Odpowiedzialność osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny za długi spadkowe, jest ograniczona do wartości przedmiotu zapisu windykacyjnego według stanu i cen z chwili otwarcia spadku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.